Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Lieskové oriešky: tvrdé, ale chutné

Lieskové oriešky sú „pravými“ orechmi, pretože z botanického hľadiska patria k orechom iba tie škrupinové plody, ktorých semená sú uzatvorené zdrevnateným oplodím. 

Užitočné informácie

Lieskové oriešky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na lieskové oriešky

Lieskové oriešky rastú na kríku a najviac sa pestujú v stredomorských krajinách s vlhkou a teplou klímou. Ako mnoho orechov, aj lieskové oriešky sú veľmi bohaté na tuky. Ak zjete asi 100 gramov lieskových orieškov, prijmete 650 kilokalórií, teda plnohodnotné hlavné jedlo. Jadierko lieskového oriešku je obklopené veľmi tvrdou škrupinou, ktorú je nutné rozlúsknuť, aby ste mohli lieskový oriešok zjesť.

Tvrdá škrupina, zdravé jadierko

Napriek skutočnosti, že sú veľmi tučné, považujú sa lieskové oriešky za zdravé. Pretože asi 60 percent prítomných tukov sú dobré nenasýtené mastné kyseliny. Ďalšími zložkami sú vitamín A, rôzne B vitamíny a minerálne látky, ako železo, draslík, vápnik, horčík a fosfor, niacín a vitamín C. Pri konzumácii lieskových orieškov telo tiež získava vlákninu a sekundárne rastlinné látky ako je fytosterín (dôležitá biochemická prírodná látka), ktoré podporujú dobré trávenie.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú lieskové oriešky?

Lieskové oriešky sú plodom „lieskového kríku“, ktorý patrí do rodu brezovitých drevín. Približne päť metrov vysoký lieskový krík rastie prevažne v Európe a Malej Ázii. Lieskové oriešky patria už tisícročia k potravinám, v súčasnosti však nájdeme oleje tohto orieška aj v kozmetike. Veľká časť dovážaných lieskových orieškov pochádza z takzvanej lambertovej liesky, ktorá sa kvôli jej citlivosti na chlad pestuje prevažne v Turecku. Menšia časť dovozu tiež pochádza zo Španielska, Talianska a Grécka. 


Sezónnosť

Kedy majú lieskové oriešky svoju sezónu?

Doba zberu lieskových orieškov je od septembra do októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu lieskové oriešky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na lieskové oriešky

V kuchyni sa lieskové oriešky s veľkou obľubou používajú na pečenie sušienok a koláčov. Avšak vylúskané a nakrájané lieskové oriešky sa vynikajúco hodia ako prísada do dresingov pre šaláty alebo na dochucovanie rybích pokrmov. Existuje aj veľa druhov zmrzliny alebo nátierok na chlieb, ktoré obsahujú lieskové oriešky.

Počas Vianoc sú lieskové oriešky neodmysliteľné pri príprave medovníkov alebo perníkov a makróniek. Aj čisté sú obľúbenou chrumkavou pochúťkou, pričom pražené a solené chutia v orechových zmesiach rovnako vynikajúco ako čisté.

Ako lieskové oriešky skladovať

Lieskové oriešky, skladované na tmavom a suchom mieste, majú trvanlivosť až pol roka, zamrazené až jeden rok. Lieskové oriešky v škrupine je najlepšie uchovávať v suchu v deravom vrecku, aby tam mohol dobre prúdiť vzduch. Keď sa začne tvoriť vlhkosť, podporuje to tvorbu plesní.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v lieskových orieškoch

Lieskové oriešky sa nepoužívajú iba v kuchyni, ale aj v kozmetike. Z lístkov liesky možno, podobne ako z lístkov hamamelu, vyrábať kozmetické a liečivé prípravky. Tento zvyčajne adstringentný (sťahujúci) substrát sa potom používa napríklad pri flebitíde a kŕčových žilách. Zložky oleja navyše posilňujú srdcovo-cievny systém a môžu pomáhať pri anémii. Lieskové oriešky sú vraj účinné aj pri ochoreniach močových ciest, hnačke, nadúvaní alebo svalových kŕčoch. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 644 kcal

Sacharidy: 10,5 g

Bielkoviny: 12 g

Tuky: 61,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 5 µg

Vitamín B1: 0,4 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,31 mg

Vitamín C: 3 mg

Vitamín E: 26,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 225 mg

Železo: 3,8 mg

Draslík: 630 mg

Horčík: 150 mg

Sodík: 2 mg