Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Lieskové oriešky: tvrdá škrupina, zdravé jadierko

Lieskové oriešky sú „pravými“ orechmi, pretože z botanického hľadiska patria k orechom iba tie škrupinové plody, ktorých semená sú uzatvorené zdrevnateným oplodím. 

Užitočné informácie

Špecifické vlastnosti lieskových orieškov

Detailný pohľad na lieskové oriešky

Lieskové oriešky rastú na kríku a najviac sa pestujú v stredomorských krajinách s vlhkou a teplou klímou. Ako mnoho orechov, aj lieskové oriešky sú veľmi bohaté na tuky. Ak zjete asi 100 gramov lieskových orieškov, prijmete 650 kilokalórií, teda plnohodnotné hlavné jedlo. Jadierko lieskového oriešku je obklopené veľmi tvrdou škrupinou, ktorú je nutné rozlúsknuť, aby ste mohli lieskový oriešok zjesť.

Tvrdá škrupina, zdravé jadierko

Napriek skutočnosti, že sú veľmi tučné, považujú sa lieskové oriešky za zdravé. Pretože asi 60 percent prítomných tukov sú dobré nenasýtené mastné kyseliny. Ďalšími zložkami sú vitamín A, rôzne B vitamíny a minerálne látky ako železo, draslík, vápnik, horčík a fosfor, niacín a vitamín C. Pri konzumácii lieskových orieškov telo tiež získava vlákninu a sekundárne rastlinné látky ako je fytosterín (dôležitá biochemická prírodná látka), ktoré podporujú dobré trávenie.


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanická klasifikácia a pôvod lieskových orieškov

Lieskové oriešky sú nielen obľúbený snack, ale aj dôležitá prísada do mnohých receptov. Tu sa dozviete všetko o botanickom zaradení a pôvode lieskových orieškov.

Lieska: botanické zaradenie a vlastnosti

Lieska obyčajná (Corylus avellana) patrí do čeľade brezovitých drevín a je rozšírená v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Môže dorásť až do výšky šiestich metrov a koncom zimy tvorí samčie aj samičie kvety. Plodom liesky je orech, ktorý obklopuje ochranný obal. Liesky sú tiež obľúbenou okrasnou drevinou, pretože majú krásnu červeno-hnedú kôru a srdcovité lístky.

Odkiaľ pochádzajú lieskové oriešky?

Lieskové oriešky pochádzajú z miernych oblastí Európy a Ázie. Už v období antiky sa lieskové oriešky využívali ako potravina, ale používali sa aj na medicínske účely. V priebehu storočí sa vyvinulo množstvo rôznych odrôd. V súčasnosti sú lieskové oriešky rozšírené na celom svete. Dnes sa väčšina lieskových orieškov pestuje v Turecku, Taliansku a USA. Veľká časť dovážaných lieskových orieškov pochádza z takzvanej lambertovej liesky, ktorá sa kvôli jej citlivosti na chlad pestuje prevažne v Turecku. Menšia časť dovozu tiež pochádza zo Španielska, Talianska a Grécka.    


Pestovanie a sezónnosť

Pestovanie a sezónnosť lieskových orieškov

Lieskové oriešky zoženiete v obchode, ale môžete si ich vypestovať aj doma v záhrade. Prečítajte si, ako pestovať liesky a kedy sa začína sezóna zberu úrody.

Pestovanie lieskových orieškov v záhrade: ako na to

Liesku možno pestovať v záhrade ako krík alebo vo forme stromu. Najlepšie je vysadiť ju koncom jesene alebo začiatkom jari. Rastlina potrebuje slnečné až polotienisté miesto a vzdušnú pôdu bohatú na živiny. Vysadiť by ste ju mali do takej hĺbky, aby bol celý koreňový bal v zemi. Po výsadbe je nutné liesku dostatočne zavlažovať.

Kríky liesky je treba pravidelne orezávať, čím podporíte ich zdravý rast. Odporúča sa tiež pravidelné hnojenie. Spravidla trvá tri až štyri roky, kým krík liesky prinesie prvé plody.

Kedy zberať lieskové oriešky?

Obdobie zberu úrody lieskových orieškov sa začína v závislosti od odrody a miesta vysadenia koncom leta alebo na jeseň. Oriešky by sa mali zbierať, až keď sú úplne zrelé a dajú sa ľahko odtrhnúť zo stromu. Zbierať ich pritom môžete ručne alebo pomocou stroja na zber úrody. Po zozbieraní skladujte oriešky v suchu, aby sa zachovala ich kvalita a dlho vám vydržali.

Kedy majú lieskové oriešky svoju sezónu?

Obdobie zberu lieskových orieškov trvá od septembra do októbra.

Naša aktuálna ponuka základných potravín

Platnosť od 03.10.2024 do 09.10.2024


Výživové hodnoty

Všetko o lieskových orieškoch: výživové hodnoty, vitamíny a minerálne látky

Lieskové oriešky sa nepoužívajú iba v kuchyni, ale aj v kozmetike. Z lístkov liesky možno podobne ako z lístkov hamamelu vyrábať kozmetické a liečivé prípravky. Tento zvyčajne adstringentný (sťahujúci) substrát sa potom používa napríklad pri flebitíde a kŕčových žilách. Zložky oleja navyše posilňujú srdcovo-cievny systém a môžu pomáhať pri anémii. Lieskové oriešky sú vraj účinné aj pri ochoreniach močových ciest, hnačke, nadúvaní alebo svalových kŕčoch. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 644 kcal

Sacharidy: 10,5 g

Bielkoviny: 12 g

Tuky: 61,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 5 µg

Vitamín B1: 0,4 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,31 mg

Vitamín C: 3 mg

Vitamín E: 26,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 225 mg

Železo: 3,8 mg

Draslík: 630 mg

Horčík: 150 mg

Sodík: 2 mg

Koľko kalórií má jeden lieskový oriešok?

Lieskové oriešky obsahujú veľa kalórií, približne 600 až 700 kalórií na 100 gramov. Jediný lieskový oriešok síce váži len jeden až dva gramy, ale obsahuje v priemere šesť až 14 kalórií. Hoci majú veľa kalórií, pýšia sa aj vysokým obsahom živín. Ďalej sa o tom dočítate viac.


Zdravotný aspekt

Sú lieskové oriešky zdravé?

Lieskové oriešky sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé. Sú bohaté na vitamíny, minerálne látky a nenasýtené mastné kyseliny. Tu sa dočítate všetko o týchto významných a výživných drobných orieškoch.

Lieskové oriešky sú bohaté na vitamíny a minerálne látky

Lieskové oriešky obsahujú množstvo vitamínov a minerálnych látok, ako je vitamín E, vitamín B6, kyselina listová, draslík, vápnik, horčík a železo. Vitamín E je dôležitý antioxidant, ktorý chráni pred voľnými radikálmi. Vitamín B6 a kyselina listová sú dôležité na podporu imunitného systému a tvorbu červených krviniek. Draslík reguluje krvný tlak a predchádza srdcovým ochoreniam, zatiaľ čo vápnik a horčík zodpovedajú za zachovanie zdravia kostí. Železo je zase nesmierne významné pri tvorbe krvi.

Vysoký obsah tukov v lieskových orieškoch

Lieskové oriešky majú vysoký podiel tukov, ktorý je však tvorený najmä nenasýtenými mastnými kyselinami. Tie môžu znižovať hladinu cholesterolu v krvi, čím sa znižuje riziko srdcových ochorení. Je však dôležité vychutnávať si lieskové oriešky s mierou, pretože obsahujú veľa kalórií. Jedna hrsť denne je vhodné množstvo, ktoré vám prinesie zdravotné benefity.

Ako rozpoznať alergiu na lieskové orechy?

Alergia na lieskové orechy je pomerne častá a môže byť až život ohrozujúca. Pri podozrení na alergickú reakciu na lieskovce okamžite vyhľadajte lekára. Diagnózu možno staviť kožnými alebo krvnými testami. Alergiu na lieskové oriešky je nevyhnutné brať vážne a úplne sa vyhýbať ich konzumácii, aby ste predišli ťažkým alergickým reakciám. Medzi typické prejavy alergie na lieskové orechy patria:

  • kožné reakcie ako svrbenie, začervenanie, opuch alebo vyrážka
  • problémy so žalúdočno-črevným traktom ako nevoľnosť, bolesti brucha, zvracanie alebo hnačka
  • ťažkosti s dýchaním ako upchatý nos alebo nádcha, kašeľ a dýchavičnosť
  • problémy s obehovým systémom ako pokles krvného tlaku alebo bezvedomie

Nákup a skladovanie

Nákup a správne skladovanie lieskových orieškov

Lieskové oriešky sú obľúbený snack a vynikajúco sa hodia aj na pečenie a varenie. Pri nákupe a skladovaní však treba dbať na niekoľko aspektov, aby sa zachovala kvalita a chuť orieškov. Vysvetlíme vám, na čo dbať pri nákupe lieskových orechov a ako ich čo najlepšie skladovať.

Nákup lieskových orieškov: vcelku, sekané alebo mleté

Pri nákupe lieskových orieškov si väčšinou môžete vybrať z celých, sekaných alebo mletých orechov. Voľba závisí len od vašich preferencií, prípadne účelu, na ktorý sa lieskovce chystáte použiť. Celé lieskové oriešky sa skvele hodia ako snack alebo na ozdobenie koláča či torty. Sekané lieskové oriešky sú zase praktické na pečenie, do müsli alebo jogurtu. Mleté lieskové oriešky sú zase vynikajúca prísada do koláčov a pečiva. Samozrejme, všetky tieto varianty nájdete aj v predajniach Kaufland.

Skladovanie lieskových orieškov

Lieskové oriešky skladované na tmavom a suchom mieste majú trvanlivosť až pol roka, zamrazené až jeden rok. Lieskové oriešky v škrupine je najlepšie uchovávať v suchu v deravom vrecku, aby tam mohol dobre prúdiť vzduch. Keď sa začne tvoriť vlhkosť, podporuje to tvorbu plesní.

Tipy na skladovanie: Zamrazenie lieskových orieškov

Lieskové orechy môžete bez problémov mraziť, čím sa predĺži ich trvanlivosť. Ukážeme vám, ako na to:

  1. Najprv dajte oriešky do uzatvárateľného vrecka na mrazenie alebo vzduchotesnej nádoby.
  2. Potom ich stačí vložiť rovno do mrazničky. Ešte dlhšie oriešky vydržia, ak ich pred zamrazením opražíte.
  3. Pred konzumáciou môžete mrazené lieskové oriešky pomaly rozmraziť tak, že ich necháte cez noc v chladničke alebo pri izbovej teplote.

Jednoduchý recept

Ako možno využiť lieskové oriešky v kuchyni?

V kuchyni sa lieskové oriešky s veľkou obľubou používajú na pečenie sušienok a koláčov. Avšak vylúskané a nakrájané lieskové oriešky sa vynikajúco hodia ako prísada do dresingov pre šaláty alebo na dochucovanie rybích pokrmov. Existuje aj veľa druhov zmrzliny alebo nátierok na chlieb, ktoré obsahujú lieskové oriešky.

Počas Vianoc sú lieskové oriešky neodmysliteľné pri príprave medovníkov alebo perníkov a makróniek. Aj čisté sú obľúbenou chrumkavou pochúťkou, pričom pražené a solené chutia v orechových zmesiach rovnako vynikajúco ako čisté.

Dajú sa jesť čerstvé lieskové oriešky?

Áno, čerstvé lieskové oriešky sa dajú jesť surové. Dávajte si však pozor, aby bola ich škrupina zatvorená a orech nebol zoschnutý ani plesnivý. Odporúča sa otvoriť oriešky krátko pred konzumáciou, aby ste overili ich čerstvosť.

Lúpanie lieskových orieškov: jednoduchý postup

Lieskové oriešky sa dajú lúpať rôznymi spôsobmi. Jednou z jednoduchých metód je vložiť lieskové oriešky do plastového vrecúška a jemne ich podrviť valčekom na cestoviny alebo kladivom. Šupka sa tak poruší a dá sa potom ľahko odstrániť. Ďalšou možnosťou je dať lieskové oriešky do vriacej vody a blanšírovať ich asi desať až 15 minút. Potom dajte orechy na kuchynskú utierku a silno ich v nej šúchajte, aby sa z nich uvoľnila šupka.

Praženie lieskových orieškov na panvici

Lieskové oriešky sú mimoriadne chutné a aromatické, keď ich najprv orestujete v panvici. Postupujte takto:

  1. Nahrejte suchú panvicu na strednom stupni, aby bola úplne horúca.
  2. Do horúcej panvice nasypte lieskové oriešky. Ak používate celé oriešky, môžete ich predtým nahrubo nasekať alebo ich jednoducho nechať vcelku.
  3. Za stáleho miešania restujte lieskové oriešky asi päť až desať minút, aby jemne zhnedli a začali krásne voňať. Dávajte pozor, aby sa nespálili, v dôsledku čoho by zhorkli.
  4. Keď sú lieskové oriešky opražené, zložte panvicu zo sporáka a nechajte orechy vychladnúť.
  5. Ak ste restovali celé lieskovce, môžete ich následne olúpať stiahnutím hnedej šupky. Ak ste použili už olúpané lieskové oriešky, môžete tento krok preskočiť.
  6. Pražené lieskové oriešky sa skvele hodia napríklad ako snack, ale aj na pečenie a do šalátov.

Pečenie s lieskovými orieškami

Lieskové oriešky sú úžasne všestranné a dajú sa vynikajúco použiť na pečenie, napríklad v nasekanej alebo mletej forme, ale aj vcelku. Pripravili sme si niekoľko tipov, ako lieskové oriešky najlepšie využiť.

  1. Nasekané alebo mleté lieskové oriešky možno použiť ako alternatívu bežnej múky a navyše dodajú koláčom alebo sušienkam nádhernú orechovú arómu.
  2. Celé lieskové oriešky sa dajú využiť aj ako ozdoba koláčov alebo do receptov na sušienky a brownies.
  3. Pražené lieskové oriešky tvoria tiež lahodnú náplň pečiva alebo prísadu do čokoládových receptov a dezertov.
  4. Je dôležité lieskovce pred použitím opražiť v rúre alebo na panvici, čím sa zintenzívni ich aróma.
  5. Ak chcete zabrániť, aby sa lieskové oriešky pri pečení spálili, najemno ich nasekajte alebo nameľte.
  6. Ak sú do receptu potrebné celé lieskové oriešky, najprv ich nakrájajte, aby ste zaistili, že budú v ceste rovnomerne rozdelené.
  7. Lieskové oriešky môžete pridať aj do múčnej zmesi pri príprave bezlepkového pečiva. Vylepšia totiž textúru aj chuť hotového výrobku.

Výroba likéru z lieskových orieškov

Potrebovať budete:

  • 250 g lieskových orieškov
  • 500 ml vodky
  • 250 ml vody
  • 200 g cukru
  • jeden vanilkový struk
  • jedna tyčinka škorice

Postupujte takto:

  1. Lieskové oriešky opražte na panvici bez oleja na strednom stupni, aby mali zlatohnedú farbu. Potom ich nechajte vychladnúť a nahrubo ich nasekajte.
  2. Lieskové oriešky dajte do uzatvárateľného pohára alebo fľaše a zalejte ich vodkou. Pohár alebo fľašu uzatvorte a nechajte ju dva týždne odstáť na tmavom a chladnom mieste.
  3. V hrnci zohrejte vodu, cukor, rozrezaný vanilkový struk a tyčinku škorice a za stáleho miešania nechajte zovrieť. Znížte stupeň ohrevu a nechajte päť minút bublať, aby sa cukor rozpustil. Nakoniec nechajte zmes vychladnúť.
  4. Zmes lieskových orieškov a vodky preceďte cez sitko a likér prelejte do čistej fľaše. Pridajte vychladnutú cukrovú zmes a dobre premiešajte.
  5. Likér z lieskových orieškov nechajte najmenej dva týždne odstáť na chladnom a tmavom mieste. Pred podávaním dobre premiešajte a servírujte so zmrzlinou.

Tip: Ak chcete dosiahnuť ešte intenzívnejšiu chuť lieskových orieškov, môžete opražené orechy pred druhým krokom naložiť do vodky a prefiltrovať ich cez sitko až po dvoch týždňoch.

Čo možno robiť s nezrelými lieskovými orieškami?

Ak ste si nazbierali nezrelé lieskové oriešky, pri správnom skladovaní vám dozrejú. Ukážeme vám, ako na to:

  1. Zber nezrelých lieskových orieškov: Ak trháte lieskové orechy priamo zo stromu, vyberajte tie, ktoré už strácajú zelenú farbu a pomaly hnednú. Ak ich kupujete v obchode, hľadajte lieskové oriešky, ktoré sú ešte zelené a tvrdé.
  2. Sušenie lieskových orieškov: Položte lieskové oriešky v jednej vrstve na rovný povrch, napríklad na dosku, a nechajte ich dva až tri týždne sušiť na teplom a suchom mieste. Občas ich premiešajte, aby ste zabezpečili rovnomerné sušenie.
  3. Skladovanie lieskových orieškov: Keď sú lieskové oriešky vysušené, vložte ich do krabice alebo papierového vrecka a skladujte ich na chladnom a suchom mieste. Pravidelne ich kontrolujte, aby ste sa uistili, že neplesnivejú a nekazia sa.
  4. Kontrola lieskových orieškov: Po asi mesiaci by mali byť lieskové oriešky zrelé a mali by mať sladkú chuť. Pravidelne ich kontrolujte tak, že otvoríte jeden orech a skontrolujete, či je jeho vnútro sladké.

Len čo lieskové oriešky dozrejú, môžete ich použiť rovnako ako tie zrelé. Môžete si ich napríklad vychutnať ako snack, použiť ich do pečiva a dezertov alebo ako prísadu do slaných jedál.




Ďalšie zaujímavé články