Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jablkový koláč: mnohostranná klasika

Asi žiaden koláč nie je tak rôznorodý ako jablkový koláč. Konzumuje sa takmer všade na svete a pritom sa pripravuje úplne odlišne. Podľa jednotlivých regiónov existuje ako kysnuté cesto na plechu, s miešaným alebo krehkým cestom ako zakrytý jablkový koláč, pri ktorom sú jablká zakryté cestom.

Užitočné informácie

Jablkový koláč má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na jablkový koláč

Asi žiadne iné pečivo nie je tak rozšírené a nemá toľko rôznych variantov ako jablkový koláč. V Dánsku sa jablkový koláč označuje ako Eblekage, vo Švédsku ako Äppekpaj a v Nórsku ako Eplekake. Holanďania hovoria o Appeltaarte a Francúzsko vytvorilo asi najznámejšiu a najobľúbenejšiu jablkovú tortu, Tarte Tatin. Jablkový koláč Alsasanov sa naopak pripravuje inak a vyznačuje sa predovšetkým mimoriadne sladkou chuťou.

Čo vytvára mimoriadnu chuť

Charakteristická pre jablkový koláč je predovšetkým jeho mierne kyslastá príchuť, pretože sa používajú prevažne kyslasté odrody jabĺk, ako napríklad Boskop. Podľa daného receptu sa jablká buď nakrájajú vejárovito alebo tiež na štvrtiny. Popri jablkách dopĺňajú chuť predovšetkým oriešky a hrozienka a tiež posýpka, ktoré sa dávajú na koláč.


Pôvod

Odkiaľ pochádza jablkový koláč?

Koláč prvý raz spomína v roku 1590 Robert Greene, ktorý o jablkovom koláči píše. Preto sa predpokladá, že tento koláč bol prvýkrát pripravený v Anglicku. Vtedy bol cukor veľmi drahou prísadou, preto sa koláče sladili väčšinou ovocím. Americký variant, American Pie, sa ostatne takisto spája s britskými vysťahovalcami.


Sezónnosť

Kedy má jablkový koláč svoju sezónu?

Jablkový koláč je v predaji ako čerstvý tovar po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže jablkový koláč použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na jablkový koláč

Jablkový koláč je úžasný dezert, ktorý možno prípadne konzumovať s vanilkovým krémom alebo šľahačkou. Asi žiaden iný koláč nie je taký mnohostranný ako obľúbený jablkový koláč. Ako pečivo so šťavnatými jablkami, kúskami alebo plátkami jabĺk slúži ako osviežujúci, ľahký letný koláč. Sladké jesenné pokušenie sa naopak podarí pridaním ľahkého krému. Víťazom medzi vianočnými špecialitami sa zasa bezpochyby stane koláč s pečenými jablkami.

Okrem toho možno jablkový koláč pripraviť buď ako tortu alebo aj v známej forme ako jablkový závin. Koláč možno tiež ideálne pripraviť s cukrom alebo cukrovou polevou alebo tiež jednoducho a prirodzene ako obložené cesto. Jablkový koláč možno bez problémov skladovať. V chladničke vydrží, najlepšie prikrytý, päť až šesť dní, pri izbovej teplote však iba niekoľko dní.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v jablkovom koláči

Jablkový koláč ťaží zo svojej hlavnej prísady, jabĺk. Je preto bohatý na vitamíny a minerálne látky. Ak chcete schudnúť, mali by ste sa obzrieť po variantoch jablkového koláča, ktoré obsahujú menej tuku a cukru. Existujú aj jablkové koláče ako celozrnný variant.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 203 kcal

Sacharidy: 31,2 g

Bielkoviny: 2,7 g

Tuky: 7,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 50 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 5 mg

Vitamín E: 1,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 55 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 9 mg

Sodík: 80 mg