Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Maliny: malý a chutný zdroj živín

Maliny, plody rastliny z čeľade ružovitých, rastú na kríkoch až do výšky dvoch metrov. Ich sezóna je od mája do augusta, chutia však aj ako rozmrazené z mrazničky. Tieto bobule sú obľúbenou prísadou do marmelád, želé a sirupu.

Užitočné informácie

Maliny majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé maliny

Bežné malinové krovie rastie predovšetkým na holinách s polotienistou polohou, ako sú lesné okraje alebo čistiny so skôr väčšou vlhkosťou vzduchu. Maliny sa delia na dva druhy: letné maliny a jesenné maliny, ktoré rodia viackrát po celý rok. Avšak existuje niekoľko rôznych odrôd malín, napríklad Tulameen, Himbotop alebo Polka. Posledná odroda sa vyznačuje predovšetkým veľmi aromatickou chuťou, v porovnaní s inými odrodami skôr veľkými plodmi a tiež dobou dozrievania v polovici augusta.

Ako pestovať vlastné maliny

Maliny si môžete pomerne jednoducho pestovať aj sami. Malinové kríky je iba nutné natiahnuť pozdĺž drôteného rámu a priviazať približne desať plodových výhonkov na meter. Pri pestovaní je však potrebné myslieť aj na prípadných škodcov alebo choroby. Častou chorobou je takzvaná červená hniloba koreňov. Tá spomaľuje tvorbu nových výhonkov a poškodzuje kmeň do takej miery, že ten po určitej dobe odumrie. Vzniku takejto choroby možno však zabrániť zabezpečením optimálnej štruktúry pôdy. Známi škodcovia sú okrem iného voš listová, byľomor ostružinový alebo hrčiarka ostružinová. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú maliny?

Maliny sú dnes rozšírené v Európe, severnej Ázii a Severnej Amerike. V týchto krajinách rastú aj divé maliny. Čerstvé maliny v obchodoch pochádzajú z Európy a Ázie. Malinové kríky nachádzajú optimálne podmienky na okraji lesa alebo na čistinách, na pôdach bohatých na živiny. Maliny sú známe už od pradávnych čias, v kláštoroch sa používali aj ako liečivá bylina. Začiatkom 17. storočia sa začalo s ich cieleným šľachtením. Už vtedy ľudia predpokladali, že konzumácia tohto ovocia môže mať pozitívne účinky na zdravie. 


Sezónnosť

Kedy majú maliny svoju sezónu?

Čerstvé maliny majú svoju sezónu od júna do októbra


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu maliny použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé maliny

Maliny možno konzumovať surové. Možno nich však použiť aj do ovocného šalátu, na torty a koláče, marmeládu alebo smoothie. Takisto sú obľúbené na zdobenie dezertov alebo pečiva. Tu možno použiť celé maliny alebo len pyré. Kvôli mimoriadne vysokému obsahu vitamínov sa maliny považujú za veľmi zdravé a často sa konzumujú samotné.

Ako maliny uchovávať

Plod po odtrhnutí už vôbec nedozrieva. Maliny totiž patria k tzv. neklimatickému ovociu. Preto je najlepšie skonzumovať ich hneď po zbere. Citlivé bobule vyberte z obalu najlepšie ihneď po nákupe. Maliny sú veľmi citlivé na tlak. Mimoriadne šetrné skladovanie je na tanieri. Tak má ovocie dostatok miesta a nedochádza k otlakom. Čerstvé maliny by sa mali skladovať v chladničke v priehradke na ovocie. Tam ich možno skladovať do troch dní. Maliny možno bez problémov zamraziť. Takto vydržia až jeden rok.



Zloženie

Čo sa skrýva v malinách

Maliny sú bohaté na vitamín C a B. Okrem toho obsahujú veľa minerálnych látok ako železo, draslík, vápnik a horčík. Zdraviu prospešný účinok majú aj obsiahnuté antioxidanty. Navyše majú iba málo kalórií.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 33 kcal

Sacharidy: 4,8 g

Bielkoviny: 1,3 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 4 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 25 mg

Vitamín E: 0,9 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 40 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 200 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 1 mg