Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Repkový olej: zlatožltý a chutný

Iste ste už na jar videli krásne, žlto kvitnúce repkové polia. Zo semien repky olejnej sa získava repkový olej. V rafinovanej forme je repkový olej kvôli jeho teplovzdornosti ideálny na vyprážanie.

Užitočné informácie

Repkový olej má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na repkový olej

Repkový olej obsahuje vitamíny rozpustné v tukoch (A, E, K), je bohatý na minerálne látky a má vyvážený pomer mastných kyselín typu omega-3 a omega-6. Tie dokážu znížiť hladinu LDL cholesterolu a pôsobia protizápalovo. Pri použití v kuchyni by ste mali rozlišovať medzi panenským a rafinovaným repkovým olejom. Panenský repkový olej je citlivý na teplo a nikdy by sa nemal používať na opekanie.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza repkový olej?

Pôvodne bol repkový olej kvôli jeho horkým látkam a nezdravým zložkám významný ako lampový olej alebo mazivo. Aj dnes sa väčšina produkcie používa na technické účely, predovšetkým stále viac ako biopalivo. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia boli však vyšľachtené odrody repky bez horkých a nevhodných látok, takže dnes tento olej v kvalite a chuti nezaostáva za žiadnym dovážaným olejom z iných rastlín. Ak bol repkový olej ešte v deväťdesiatych rokoch predávaný skromne ako „jedlý olej“ alebo „rastlinný olej“, dnes sa stal pojmom kvality. 


Sezónnosť

Kedy má repkový olej svoju sezónu?

Sejba repky ozimnej začína v auguste. Repka kvitne obvykle už začiatkom apríla. Z kvetov repky sa potom vyvíjajú tmavé struky, ktoré možno podľa počasia zbierať v rôznom čase. Obvykle je zber v júli. Ďaleko najväčším producentom je Kanada.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže repkový olej použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na repkový olej

Rozlišujeme za studena lisovaný a rafinovaný repkový olej. Použitie sa líši podľa odrody. Za studena lisovaný repkový olej nemá žiadne prídavné látky a je od prírody zlatožltý a má plnú chuť. Táto kvalita oleja sa používa na marinovanie šalátov alebo do omáčok. Nie je teplovzdorný a nesmie sa v žiadnom prípade používať na vyprážanie.

Inak je to s rafinovaným repkovým olejom, ktorý má neutrálnu chuť a možno ho používať na vyprážanie. Nemožno ho však zahrievať neobmedzene. Ak začne dymiť, je príliš horúci. Kvalitný repkový olej by sa mal chrániť pred svetlom a uchovávať v tme. Svetlo môže spôsobiť rozklad mastných kyselín. Ak sa to stane, olej stuchne a nie je už jedlý.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v repkovom oleji

Dobrý repkový olej je bohatý na vitamíny, minerálne látky a sekundárne rastlinné zložky. U vitamínov sú to predovšetkým vitamíny rozpustné v tukoch A, E a K, ktoré sú známe svojím antioxidačným účinkom.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 900 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 100 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 550 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 30 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 1 mg

Horčík: 1 mg

Sodík: 1 mg