Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ľanový olej: nenasýtené mastné kyseliny

Ľanový olej, často aj olej z ľanových semienok, je zelenkavý rastlinný olej, ktorý sa získava zo semienok ľanu siateho. Hlavnými pestovateľmi sú Kanada, India a Čína.

Užitočné informácie

Ľanový olej má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na ľanový olej

Jednoročná ľanová rastlina, s botanickým názvom ľan siaty, má hladkú stonku, dorastá do 50 až 70 centimetrov a vyrastajú z nej striedavé lístky. Šesť až osem milimetrov dlhý plod je bez zápachu a je slizký. Ľanový olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Desať mililitrov stačí na pokrytie ich dennej potreby.

Za studena lisovaný ľanový olej je zlatožltý, rafinovaný ľanový olej je skôr svetložltý až hnedastý. Olej vonia korenisto a za senom, môže mať aj úplne rybí podtón. Chutí mierne orieškovo až za senom. Ľanový olej obsahuje približne 90 percent nenasýtených mastných kyselín a so 45 percentami má vysoký obsah omega-3 mastnej kyseliny alfa linolovej. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza ľanový olej?

Ľan pochádza pôvodne z Egypta, Sýrie a Iránu. Rastlina patrí k najstarším kultúrnym rastlinám ľudstva. Ľanový kvet sa dokonca spomína v Biblii v súvislosti so siedmou egyptskou ranou. Dnes rastie aj v Európe. Lužica má dokonca chránený geografický názov: „Lausitzer Leinöl“ (Lužický ľanový olej). Popri spomínaných krajinách sa ľan pestuje aj v Indii, Číne, Argentíne, Kanade a USA.


Sezónnosť

Kedy má ľanový olej svoju sezónu?

Ľan kvitne od júla do augusta, semená dozrievajú v auguste a septembri.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ľanový olej použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na ľanový olej

V Sliezsku sa ľanový olej používa predovšetkým s tvarohovými jedlami alebo do uhorkového šalátu a do rybích pokrmov. Olejová vrstva bráni skysnutiu tvarohu, čo bolo predovšetkým v minulosti, keď neexistovala možnosť chladenia, výhodou. Dnes sa ľanový olej obvykle používa predovšetkým pri všetkých druhoch šalátov ako korenistá alternatíva slnečnicového alebo olivového oleja. Na varenie by sa však nemal používať, pretože sa nesmie veľmi zahrievať.

Ako ľanový olej skladovať

Ľanový olej chutí už po krátkom kontakte s kyslíkom horko, preto sa odporúča vždy ho uchovávať v uzatvorených nádobách, ako napríklad vo vzduchotesne uzatvorenej sklenenej fľaši. Okrem toho sa odporúča skladovať ho na chladnom a tiež tmavom mieste v chladničke. Ak je ho potrebné skladovať dlhšiu dobu, možno ho vďaka jeho nízkemu bodu topenia skladovať dokonca v mrazničke, aby si dlho zachoval svoju typickú orieškovú chuť.


Recepty

Čo možno pripraviť z ľanového oleja


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ľanovom oleji

Kvôli jeho veľmi vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín a kyseliny alfa linolovej sa ľanový olej považuje za jeden z najzdravších olejov na trhu. Môže tak napríklad prispievať k posilneniu imunitného systému.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 900 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 0 g

Tuky: 100 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 5,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 1 mg

Horčík: 1 mg

Sodík: 1 mg