Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bravčovina: univerzálna klasika

Asi žiadne mäso nie je také mnohostranné ako bravčové mäso. Cenia si ho a spracovávajú takmer na celom svete, okrem krajín s moslimskou kultúrou. Ošípaná patrí medzi prvé človekom domestikované zvieratá.

Užitočné informácie

Bravčové mäso má tieto špecifické vlastnosti

Bravčové mäso poskytuje veľké množstvo energie, vďaka čomu nie je práve nízkokalorické. Na 100 gramov bravčového mäsa obvykle pripadá 250 kalórií, skutočná energetická hodnota však vždy závisí od aj od druhu bravčoviny.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bravčové mäso?

Detailný pohľad na čerstvé bravčové mäso

História bravčového mäsa siaha až do doby 10 000 rokov pred Kristom, keď sa ľudia postupne rozhodli viesť usadlý život. Aby už nemuseli loviť divoké zvieratá, ako boli napríklad diviaky, rozhodli sa diviaka domestikovať, vďaka čomu vznikla ošípaná. 

Celosvetovo rozšírené úžitkové zviera

Archeológovia dokazujú, že sa ošípaná v Ázii už pred 12 000 rokmi a v Európe už pred 6000 rokmi používala ako zdroj mäsa. Až do kolonizácie Ameriky a Austrálie však boli ošípané na týchto kontinentoch úplne neznáme. Rozšírenie ošípaných preto v anglo-americkom priestore nastalo až okolo 18. storočia. Dnes sa ošípané chovajú ako úžitkové zvieratá takmer všade na svete. Okrem moslimskej kultúry a ortodoxných židovských komunít sa bravčové mäso považuje za jeden z najobľúbenejších mäsových produktov všade na svete a preto sa v mnohých kultúrach používa na prípravu tradičných pokrmov.


Sezónnosť

Kedy má bravčové mäso svoju sezónu?

Bravčové mäso je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bravčové mäso použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé bravčové mäso

Bravčové mäso sa v mnohých kultúrach považuje za hlavnú zložku tradičných jedál. Mäso z ošípanej sa v prvom rade varí alebo pečie a potom sa podáva s rôznymi zeleninovými prílohami. Ďalej sa bravčové mäso v niektorých kultúrach konzumuje aj surové, v Nemecku sa napríklad používa bravčovina vo forme bravčového mletého mäsa surová ako nátierka na chlieb. Rovnako je bravčové mäso obľúbené ako mäso na grilovanie. Tu sa často používajú bravčové kotlety a rebierka. Takisto je veľmi obľúbené aj ako prísada do polievok alebo eintopfov.Účinné zložky

Čo sa skrýva v bravčovom mäse

Konzumácia bravčového mäsa poskytuje ľudskému organizmu predovšetkým veľké množstvo energie, preto je potrebné ho konzumovať s rozvahou – neznáša sa s diétami. Bravčové mäso má ďalej skutočne vysoký podiel cholesterolu, kvôli čomu by ľudia so srdcovo-cievnymi chorobami mali jeho konzumáciu obmedziť. Bez ohľadu na to bravčové mäso poskytuje celý rad životne dôležitých a minerálnych látok a preto je v celku neškodnou potravinou, ak sa konzumuje s mierou.