Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bravčová krkovička: šťavnatá a aromatická

Bravčová krkovička je pokračovanie kotletového svalu na krku zvieraťa. Hranica medzi bravčovou krkovičkou a kotletou je medzi štvrtým alebo piatym rebrom.

Užitočné informácie

Bravčová krkovička má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú bravčovú krkovičku

Bravčová krkovička je tiež známa ako bravčová šija alebo bravčový krk. Obsahuje od desať do 15 percent tuku a preto je pri pečení, grilovaní a dusení mimoriadne šťavnatá a aromatická. V Nemecku sa bravčová krkovička aj solí a potom sa nazýva „Kasseler Kamm“

Znaky kvalitnej bravčovej krkovičky

Mäso kvalitnej bravčovej krkovičky je ružové, tuk čisto biely. Mäsové vlákna sú jemné, vôňa je neutrálna až mierne kyslastá. Bravčová krkovička sa predáva vykostená i s krčnými stavcami. Tento variant sa nazýva „s kosťou“. Z bravčovej krkovičky s kosťami sa väčšinou režú kotlety.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bravčová krkovička?

Prasa domáce pochádza z domestikovaného prasaťa z prednej Ázie, ktoré sa dostalo do Európy pred približne 8500 rokmi.


Sezónnosť

Kedy má bravčová krkovička svoju sezónu?

Bravčová krkovička je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bravčová krkovička použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú bravčovú krkovičku

Bravčovú krkovičku možno pripraviť na rôzne spôsoby. Používa sa v celku ako pečienka, narezaná na plátky ako kotleta (s kosťou) alebo bravčový steak (bez kosti), nakrájaná na kocky ako guláš alebo eintopf alebo nakrájaná nadrobno ako bravčové soté. Bravčovú krkovičku možno grilovať, dusiť alebo piecť. Pod názvom „Kasseler“ je tiež v predaji nasolená a údená. Bravčovinu je nutné kvôli nebezpečenstvu svalovca vždy dobre prepiecť, nesmie sa podávať ružovočervená.

Ako bravčovú krkovičku skladovať

Bravčová krkovička by sa mala podľa možnosti vždy pripravovať čerstvá, teda do jedného až dvoch dní. Dozrievanie v chladničke nie je pri tovare z predajne nutné. Bravčové mäso by sa malo po zakúpení vybaliť a vložiť do uzatváracej nádoby, v ktorej je položený obrátený tanierik. Mäso tak neleží vo vlastnej šťave. Bravčová krkovička patrí do najchladnejšej oblasti chladničky, celkom dole, rovno nad priehradku na zeleninu. Bravčovú krkovičku možno tiež zamraziť, v mrazničke ju možno držať až šesť mesiacov.Účinné zložky

Čo sa skrýva v bravčovej krkovičke

Bravčová krkovička obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky, ako sú železo, horčík a vápnik. Prítomné sú napríklad B vitamíny B12 a B6, ktoré posilňujú nervy, vlasy a obranyschopnosť.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 226 kcal

Sacharidy: 0,93 g

Bielkoviny: 20,08 g

Tuky: 15,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,03 µg

Vitamín B1: 0,88 mg

Vitamín B2: 0,24 mg

Vitamín B6: 0,56 mg

Vitamín C: 1,88 mg

Vitamín E: 0,43 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 69 mg

Železo: 1,32 mg

Draslík: 352 mg

Horčík: 27 mg

Sodík: 89 mg