Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mleté bravčové: hrubé i jemné

Bravčové mleté mäso sa vyrába zo svaloviny mletej nahrubo i najemno a pritom obsahuje maximálne jedno percento soli. Pôvodný pojem sekané bravčové mäso pritom pochádza z čias, keď sa mäso ešte nespracovávalo strojovo, ale sekalo sa nožom na drobné kúsky.

Užitočné informácie

Bravčové mleté mäso má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé bravčové mleté mäso

Na výrobu bravčového mletého mäsa sa používajú väčšinou časti z pleca a hrude ošípanej. Tie pritom nesmú prekročiť maximálny obsah tuku 35 percent. Vďaka správnemu obsahu tuku je hrubé bravčové mleté mäso extrémne výživné a sýte. Celkovo skôr červenkasté bravčové mleté mäso je pretkávané bielymi miestami, čo sú šľachy prítomné v tomto mäse. Konzistencia je skôr mäkká.

Hrubé alebo jemné?

V praxi rozlišujeme bravčové mäso pomleté nahrubo a najemno: hrubé bravčové mleté sa označuje ako mleté mäso a jemné bravčové mleté mäso tiež ako tatársky biftek. S obľubou sa pripravuje s cibuľou, čiernym korením a soľou. Bravčové mleté mäso možno ľubovoľne tvarovať a ďalej spracovávať.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bravčové mleté mäso?

Bravčové mleté mäso sa vyrába na celom svete a je obľúbené predovšetkým na európskom a prípadne ázijskom trhu. Pri výrobe sa svalovina zbavená šliach a po pridaní menej ako jedného percenta soli pomelie a potom sa dochutí rôznym korením.


Sezónnosť

Kedy má bravčové mleté mäso svoju sezónu?

Pre výrobu bravčového mletého mäsa neexistuje žiadna špeciálna sezóna, pretože ošípané sa porážajú počas celého roka. Na bravčové mleté mäso sa používa iba čerstvo zabité bravčové mäso. Toto mleté mäso sa potom ďalej predáva surové, to znamená, že sa nevarí, nesolí, ani sa inak nekonzervuje.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bravčové mleté mäso použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé bravčové mleté mäso

Bravčové mleté mäso sa považuje za obľúbenú delikatesu, ktorá sa v mnohých krajinách tiež s obľubou používa surová ako nátierka na chlieb spolu s cibuľou, nakladanými uhorkami a soľou a čiernym korením. Okrem toho sa s obľubou ďalej spracováva na rôzne mäsité pokrmy, ako napríklad frikadely alebo burgery. Bravčové mleté mäso možno preto konzumovať surové, ale aj pečené, grilované alebo dusené. Bravčové mleté mäso sa rýchlo kazí a pred použitím by sa malo skladovať iba niekoľko dní a to bezpodmienečne chladené.Účinné zložky

Čo sa skrýva v bravčovom mletom mäse

Kvôli jeho vysokému obsahu tuku by sa mali ľudia so srdcovo-cievnymi chorobami bravčovému mletému mäsu vyhýbať. Okrem toho však bravčové mleté mäso predstavuje dobrý zdroj energie a proteínov a tiež vitamínu B12 a má preto priaznivý vplyv na telesné zdravie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 276 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 19 g

Tuky: 22,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,71 mg

Vitamín B2: 0,19 mg

Vitamín B6: 0,43 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,47 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 7 mg

Železo: 1,19 mg

Draslík: 442 mg

Horčík: 28 mg

Sodík: 80 mg