Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bravčové karé: jemné, výživné mäso

Bravčové karé sa nachádza na chrbte ošípanej po oboch stranách chrbtice. Kvôli jeho svalovinou prerastenému mäsu a relatívne malému obsahu tuku sa s obľubou používa na výrobu chudých grilovacích steakov, rezňov a cordon bleu.

Užitočné informácie

Bravčové karé má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé bravčové karé

Bravčové karé (alebo jednoducho iba karé) má ružovú farbu a je prerastané bielou štruktúrou šliach. Tvar je skôr podlhovastý, úzky a valcovitý. Skôr nízkotučné mäso z chrbta ošípanej chutí po príprave relatívne jemne mäsito. Je veľmi výživné, pretože obsahuje veľa proteínov. Pridanie rôzneho korenia, ako je soľ a čierne korenie, ešte zvýrazňuje arómu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bravčové karé?

Bravčové karé sa produkuje a spracováva všade na svete. Bravčový chrbát, ktorý sa najprv vyreže ako kotleta, sa pri ďalšom spracovaní najprv zbaví šliach, potom sa nakrája na menšie kúsky a priemyselne zabalí. V tejto forme sa dostáva do predajní. „Rozobratím“ bravčového karé ho možno spracovať aj na iné potraviny. Bravčové karé tak slúži ako základ pre výrobu dvojitých steakov.


Sezónnosť

Kedy má bravčové karé svoju sezónu?

Ošípané sa porážajú počas celého roka, preto bravčové karé nemá svoju špeciálnu sezónu.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bravčové karé použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé bravčové karé

Bravčové karé slúži ako obľúbený základ na prípravu najrôznejších pokrmov, napríklad na pečené bravčové karé, bravčové steaky alebo bravčové rezne či cordon bleu. Mäso bravčového karé, ktoré je relatívne bohaté na svalovinu a nízkotučné, je však často nutné ručne spracovať, aby bolo jemnejšie. Ako rýchle občerstvenie prichádza do úvahy skôr zriedkavo, takmer výlučne sa používa na varenie.

Bravčové karé možno tiež nasoliť alebo údiť a potom ho ďalej spracovať na bravčový kassler a bravčové údené karé. Ako všetko čerstvé mäso, aj bravčové karé možno držať v chladničke iba niekoľko dní. Ak by ste ho nespotrebovali, môžete ho bez problémov zamraziť.


Recepty

Čo možno pripraviť z bravčového karé


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bravčovom karé

Bravčové karé je vďaka nízkemu obsahu tuku a súčasne skutočne vysokému obsahu proteínov jedným z najzdravších kúskov bravčoviny. Primerane vysoký je zdravotný prínos pri tvorbe svalov a pri podpore imunitného systému organizmu. Bravčové karé ďalej obsahuje veľké množstvo minerálnych a životne dôležitých látok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 127 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 21,34 g

Tuky: 8,33 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 2 µg

Vitamín B1: 0 426 mg

Vitamín B2: 0 181 mg

Vitamín B6: 0 718 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 7 mg

Železo: 0,53 mg

Draslík: 358 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 47 mg