Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bravčový rezeň: obaľovaná klasika

Bravčovým rezeňom sa nazývajú natenko nakrájané kúsky mäsa bez kostí zo stehna ošípanej. Chutí s hranolkami a šalátom, existujú však aj variácie ako poľovnícky rezeň alebo prírodný rezeň.

Užitočné informácie

Bravčový rezeň má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý bravčový rezeň

Bravčový rezeň sa väčšinou reže zo stehna prasaťa, niekedy z chrbta. Tenké kúsky mäsa sa pred vyprážaním alebo obaľovaním rozklepú natenko tĺčikom na mäso alebo sa vyvaľkajú valčekom. Mäso sa tak stane jemnejším.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bravčový rezeň?

Prasa domáce pochádza z domestikovaného prasaťa z prednej Ázie, ktoré sa dostalo do Európy pred približne 8500 rokmi. Pojem „bravčový rezeň“ pochádza asi zo slova „rezať“ mäso na plátky.


Sezónnosť

Kedy má bravčový rezeň svoju sezónu?

Bravčový rezeň je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bravčový rezeň použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý bravčový rezeň

Ako pripraviť obaľovaný bravčový rezeň

Najprv sa mäso na rezeň pripraví. Naklepe sa z oboch strán tĺčikom na mäso, mäso tak zostane po vyprážaní pekne jemné a šťavnaté. Potom sa mäso podľa chuti okorení, väčšinou čiernym korením a soľou. Potom sa rezeň obaľuje. Na to potrebujete vajce, múku a strúhanku.

Vajíčko sa rozšľahá, aby sa žĺtok a bielok zmiešali. Rezeň obaľte v múke, potom mäso ponorte do rozšľahaného vajíčka a nakoniec rezeň vyváľajte v strúhanke. Do panvice dajte tuk a rozohrejte ju. Keď je panvica horúca, položte plátky rezňov do panvice a tuk alebo olej dajte aj na strúhanku, aby sa netvorili vzduchové bubliny. Keď je bravčový rezeň z oboch strán chrumkavo opečený do zlatohneda, možno ho konzumovať.

Ako bravčový rezeň skladovať

Surové bravčové rezne by sa nemali uchovávať v chladničke dlhšie ako tri až štyri dni. Najlepšie je ich ihneď spracovať. Prípadne môžete rezne aj zamraziť, potom si môžete byť istí, že sa neskazia. Zamrazené mäso vydrží v mrazničke až osem mesiacov. Pred zamrazením mäso vyberte z originálneho obalu a vzduchotesne ho zabaľte do vrecka na zamrazenie.


Recepty

Čo možno pripraviť z bravčového rezňa


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bravčovom rezni

Bravčový rezeň obsahuje dôležité minerálne látky a vitamíny, predovšetkým vitamín B1. Ten je zodpovedný za energetickú látkovú výmenu v bunkách. Okrem toho je to rozhodujúci vitamín pre telesnú a duševnú výkonnosť a nervový systém. Bravčový rezeň je súčasne dôležitým zdrojom železa.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 107 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 22,2 g

Tuky: 1,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,01 µg

Vitamín B1: 0,8 mg

Vitamín B2: 0,19 mg

Vitamín B6: 0,39 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,41 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 9 mg

Železo: 1,7 mg

Draslík: 292 mg

Horčík: 21 mg

Sodík: 72 mg