Bravčový rezeň: obaľovaná klasika
Bravčovým rezeňom sa nazývajú natenko nakrájané kúsky mäsa bez kostí zo stehna ošípanej. Chutí s hranolkami a šalátom, existujú však aj variácie ako poľovnícky rezeň alebo prírodný rezeň.
Bravčový rezeň má tieto špecifické vlastnosti
Bravčový rezeň sa väčšinou reže zo stehna prasaťa, niekedy z chrbta. Tenké kúsky mäsa sa pred vyprážaním alebo obaľovaním rozklepú natenko tĺčikom na mäso alebo sa vyvaľkajú valčekom. Mäso sa tak stane jemnejším.
Odkiaľ pochádza bravčový rezeň?
Prasa domáce pochádza z domestikovaného prasaťa z prednej Ázie, ktoré sa dostalo do Európy pred približne 8500 rokmi. Pojem „bravčový rezeň“ pochádza asi zo slova „rezať“ mäso na plátky.
Kedy má bravčový rezeň svoju sezónu?
Bravčový rezeň je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže bravčový rezeň použiť a ako sa má skladovať?
Ako pripraviť obaľovaný bravčový rezeň
Najprv sa mäso na rezeň pripraví. Naklepe sa z oboch strán tĺčikom na mäso, mäso tak zostane po vyprážaní pekne jemné a šťavnaté. Potom sa mäso podľa chuti okorení, väčšinou čiernym korením a soľou. Potom sa rezeň obaľuje. Na to potrebujete vajce, múku a strúhanku.
Vajíčko sa rozšľahá, aby sa žĺtok a bielok zmiešali. Rezeň obaľte v múke, potom mäso ponorte do rozšľahaného vajíčka a nakoniec rezeň vyváľajte v strúhanke. Do panvice dajte tuk a rozohrejte ju. Keď je panvica horúca, položte plátky rezňov do panvice a tuk alebo olej dajte aj na strúhanku, aby sa netvorili vzduchové bubliny. Keď je bravčový rezeň z oboch strán chrumkavo opečený do zlatohneda, možno ho konzumovať.
Ako bravčový rezeň skladovať
Surové bravčové rezne by sa nemali uchovávať v chladničke dlhšie ako tri až štyri dni. Najlepšie je ich ihneď spracovať. Prípadne môžete rezne aj zamraziť, potom si môžete byť istí, že sa neskazia. Zamrazené mäso vydrží v mrazničke až osem mesiacov. Pred zamrazením mäso vyberte z originálneho obalu a vzduchotesne ho zabaľte do vrecka na zamrazenie.
Čo sa skrýva v bravčovom rezni
Bravčový rezeň obsahuje dôležité minerálne látky a vitamíny, predovšetkým vitamín B1. Ten je zodpovedný za energetickú látkovú výmenu v bunkách. Okrem toho je to rozhodujúci vitamín pre telesnú a duševnú výkonnosť a nervový systém. Bravčový rezeň je súčasne dôležitým zdrojom železa.
Kalórie: 107 kcal
Sacharidy: 0 g
Bielkoviny: 22,2 g
Tuky: 1,9 g
Vitamín A: 0,01 µg
Vitamín B1: 0,8 mg
Vitamín B2: 0,19 mg
Vitamín B6: 0,39 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,41 mg
Vápnik: 9 mg
Železo: 1,7 mg
Draslík: 292 mg
Horčík: 21 mg
Sodík: 72 mg