Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ovarové koleno: výdatný kĺb

Ovarové koleno je klasikou nemeckej a rakúskej kuchyne. Pôvod názvu (v nemčine „Eisbein“ – „ľadová noha“) nemožno jednoznačne určiť. Možno ho pripísať pevnej vrstve tuku, ktorá obaľuje mäso a vyzerá ako sneh alebo ľad? Alebo pochádza z tradície, že sa koleno jedlo, až keď bolo vonku skutočne chladno a prišiel prvý mráz?

Užitočné informácie

Ovarové koleno má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé ovarové koleno

Ovarové koleno sa tiež nazýva bravčové koleno. Je to mäso z predkolenia prasaťa. Mäso je jemné a má aromatickú chuť, pričom existujú rôzne spôsoby prípravy. Okolo názvu kolena (nem. „Eisbein“ – „ľadová noha“) existujú rôzne teórie.

Jedna hovorí, že: V minulosti ľudí pri vandrovaní bez pevnej obuvi trápili studené nohy. Preto hľadali riešenie, aby lepšie zvládli studené a mrazivé cesty. Nápad: z dutých kostí zabitých zvierat, na ktorých viselo mäso, si zhotovovali „pomôcky“ tak, že do dutých kostí navŕtali diery a šľachami si ich upevnili na nohy.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ovarové koleno?

Naše prasa domáce pochádza z domestikovaného prasaťa z prednej Ázie, ktoré prišlo do Európy pred približne 8500 rokmi.


Sezónnosť

Kedy má ovarové koleno svoju sezónu?

Ovarové koleno je v predaji po celý rok. Predáva sa čerstvé aj zamrazené a tiež v konzervách.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ovarové koleno použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé ovarové koleno

Ovarové koleno sa v jednotlivých regiónoch pripravuje rôzne. V severnom Nemecku sa väčšinou nasolí a potom varí. V južnom Nemecku sa opeká alebo griluje nenasolené v peci. Tu sa hotový pokrm nazýva koleno (nem. Haxe). Prasačie koleno je obalené hrubou vrstvou tuku. Mäso chutí veľmi jemne a aromaticky, hoci sa musí primerane dlho variť. Mäso sa musí dať po uvarení ľahko oddeliť od kosti. Prílohy k prasačiemu kolenu alebo ovarovému kolenu sú v každom regióne iné.

Čerstvé ovarové koleno by sa nemalo skladovať v chladničke dlhšie ako tri dni. Ovarové koleno v konzerve by sa malo skladovať v chlade. Je nutné dodržať dátum minimálnej trvanlivosti na plechovke.


Reepty

Čo možno pripraviť z ovarového kolena


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ovarovom kolene

Ovarové koleno obsahuje približne 140 kilokalórií na 100 gramov. Obsah tuku na 100 gramov je 7,9 gramu. Ovarové koleno navyše obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky. Za zmienku tu tiež stoja vitamíny B1 a B3. Vitamín B1 podporuje telesnú a duševnú výkonnosť, vitamín B3 podporuje metabolizmus a slúži bunkám pri získavaní energie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 139 kcal

Sacharidy: 1,6 g

Bielkoviny: 15,35 g

Tuky: 7,84 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,19 mg

Vitamín C: 0,3 mg

Vitamín E: 0,17 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 35 mg

Železo: 1,57 mg

Draslík: 110 mg

Horčík: 16 mg

Sodík: 1112 mg