Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bravčové stehno: najväčší kus bravčoviny

Bravčové stehno je časť zadnej štvrtiny ošípanej. Kvôli jeho veľkosti predstavujú obidve bravčové stehná 25 percent zvieraťa. Každé stehno váži podľa veku a hmotnosti ošípanej od piatich do desiatich kilogramov.

Užitočné informácie

Bravčové stehno má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé bravčové stehno

Bravčové stehno je najväčším kusom mäsa z ošípanej. Je to pritom mäso zo zadnej časti ošípanej. Stehno sa skladá z horného stehna, bočnej a panvovej oblasti. Bravčové stehno sa väčšinou predáva rozdelené na časti. Sú nimi spodný šál, vrchný šál, orech a kvetová špička. Pritom sa každá časť hodí kvôli svojim vlastnostiam na iný spôsob prípravy.

Toto mäso sa tiež nazýva šunka. Celé bravčové stehno s kožou, tukom a kosťami sa nazýva tiež šunka s kosťou. Vyrábajú sa z nej šunkové špeciality, ako šunka serrano a parmská šunka.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bravčové stehno?

Prasa domáce pochádza z domestikovaného prasaťa z prednej Ázie, ktoré sa dostalo do Európy pred približne 8500 rokmi.


Sezónnosť

Kedy má bravčové stehno svoju sezónu?

Bravčové stehno je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bravčové stehno použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé bravčové stehno

Guľatá časť bravčového stehna, ktorá hraničí so spodným šálom a leží pred kolenom ošípanej, sa nazýva orech. Kvôli jeho tvaru sa s obľubou solí v celku a predáva ako šunka z orecha. Kvôli jej chudému mäsu sa tiež hodí na krátke opekanie.

Okrem toho bravčové stehno možno tiež spracovať v jednom kuse. Napríklad sa nakrája na požadovanú veľkosť, zbaví sa vyčnievajúcich mastných častí a nasolí sa alebo suší na vzduchu ako šunka s kosťou. Ako veľmi aromatické varianty šunky z bravčového stehna možno zvlášť vyzdvihnúť taliansku parmskú šunku a španielsku serrano šunku.

Ako bravčové stehno skladovať

Surové, ešte nespracované mäso z bravčového stehna vydrží v chladničke dva až tri dni. Ak bravčové stehno nie je vákuovo zabalené, malo by sa uchovávať podľa možnosti vzduchotesne uzatvorené, napríklad v uzatvorenej nádobe. Dôležité je predtým nádobu krátko vypláchnuť horúcou vodou, aby v nej nezostali žiadne škodlivé baktérie. Zamrazené mäso vydrží dokonca rok, pokiaľ nebol prerušený chladiaci reťazec alebo bolo mäso ihneď prudko zamrazené.


Recepty

Čo môžete pripraviť z bravčového stehna


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bravčovom stehne

Bravčové stehno obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky. Zastúpené sú cenné B vitamíny B1, B2, B3, B5 a B6. Dôležité minerálne látky sú okrem iného horčík, vápnik a fosfor.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 136 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 21,2 g

Tuky: 5,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,01 µg

Vitamín B1: 0,9 mg

Vitamín B2: 0,23 mg

Vitamín B6: 0,5 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,41 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 2 mg

Železo: 1,09 mg

Draslík: 300 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 75 mg