Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bravčový bôčik: výrazný a aromatický

Bravčový bôčik možno použiť rôznym spôsobom. V kuchyni sa cení predovšetkým jeho aromatická, výrazná a výdatná chuť. Vďaka tomu sa vynikajúco hodí napríklad ako mäsová vložka do eintopfov.

Užitočné informácie

Bravčový bôčik má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý bravčový bôčik

Pojmom bravčový bôčik sa označujú kusy mäsa, ktoré tvoria zadný a spodný hrudný kôš ošípanej. V týchto kúskoch mäsa sa môžu čiastočne nachádzať rebrá, okrem toho sú prerastené tukom. Používajú sa ako rebierka. Zvyšné mäso je bôčikové mäso, ktoré slúži aj ako slanina. Bravčový bôčik sa môže, opekať, nasoliť a údiť.

Bravčový bôčik je ďalej známy ako slanina, potom je však väčšinou údený. Na slaninu sa používa nielen tukové tkanivo brucha, ale aj stehna a bravčového chrbta. Ak je bravčový bôčik prerastený ešte jemnými pásikmi mäsa, hodí sa tiež na výrobu plátkovej slaniny, ktorá sa s obľubou používa aj ako obloženie na chlieb. Túto slaninu možno tiež použiť na špikovanie chudého mäsa alebo mäsa z diviny.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bravčový bôčik?

Prasa domáce pochádza z domestikovaného prasaťa z prednej Ázie, ktoré sa dostalo do Európy pred približne 8500 rokmi.


Sezónnosť

Kedy má bravčový bôčik svoju sezónu?

Bravčový bôčik je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bravčový bôčik použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý bravčový bôčik

Bravčový bôčik sa v kuchyni používa už mnoho rokov. Predovšetkým eintopfy získavajú vďaka bravčovému bôčiku výraznú a aromatickú chuť. Bravčový bôčik možno dusiť alebo opekať. Ak sa nakrojená koža pred opekaním povarí v slanej vode, opekaním sa stane skutočne chrumkavou. V poslednej dobe sa bravčový bôčik dobre vyníma aj na grile, napríklad ako tzv. drevorubačský steak.

Ako bravčový bôčik skladovať

Čerstvý bravčový bôčik (vákuovo zabalený) možno držať v chladničke pri teplote tri až sedem stupňov minimálne šesť dní. Po otvorení vydrží ešte štyri až päť dní. V mrazničke možno čerstvý bravčový bôčik uchovávať až jeden rok.


Recepty

Čo možno pripraviť z bravčového bôčika


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bravčovom bôčiku

Bravčový bôčik obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky ako vitamín B3, ktorý je dôležitý pre metabolické procesy v organizme.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 261 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 17,8 g

Tuky: 21,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 6 µg

Vitamín B1: 0,81 mg

Vitamín B2: 0,81 mg

Vitamín B6: 0,45 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1 mg

Železo: 1,1 mg

Draslík: 157 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 59 mg