Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hovädzie mäso: nízkokalorické, veľa proteínov

Hovädzie mäso patrí popri bravčovom mäse k najobľúbenejším druhom mäsa. Hovädzie mäso pritom ako nadradený pojem označuje všetky časti mäsa hovädzieho dobytka. Hovädzí dobytok sa od začiatku 19. storočia cielene chová za účelom výroby mäsa a mlieka.

Užitočné informácie

Hovädzie mäso má tieto špecifické vlastnosti

Hovädzie mäso sa vyznačuje vysokým obsahom bielkovín a súčasne nízkym obsahom tuku. 100 gramov hovädzieho mäsa obsahuje priemerne približne 250 kalórií, ktoré z makrovýživového hľadiska možno rozdeliť na asi 26 gramov proteínov, priemerne 15 gramov tuku a 0 gramov sacharidov. Skutočný obsah proteínov a tuku však závisí predovšetkým od toho, ktorá časť hovädzieho mäsa sa používa. V zásade majú roštenka a hovädzia sviečkovica najväčší obsah proteínov a najmenej tuku zo všetkého hovädzieho mäsa.

Detailný pohľad na čerstvé hovädzie mäso

Spôsoby prípravy sa líšia podľa danej časti hovädziny. Zatiaľ čo hovädzie steaky sú vhodné najmä na opekanie, čerstvý hovädzí tatársky biftek možno konzumovať aj surový. Hovädzie mäso má v zásade mramorovanú textúru, ktorá predstavuje šľachy v svalovine. Čistá svalovina má pritom červenkastú až hnedastú farbu. Hovädzie mäso má väčšinou veľmi výraznú, aromatickú až mierne horkú chuť. Vplyv na chuť hovädziny má predovšetkým vek a množstvo tuku zvieraťa. Konzistencia hovädzieho mäsa je najprv pevná a tuhá, dobrou prípravou sa však stane jemnou a šťavnatou.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hovädzie mäso?

Ľudia jedia hovädzie mäso už tisícročia a na jedálny lístok sa dostalo v rámci chovu úžitkových zvierat. Dnes sa hovädzie mäso produkuje takmer všade na svete. Možno pritom rozlišovať medzi stajňovým chovom a chovom na voľných pasienkoch. Po porážke sa hovädzie mäso ihneď spracováva na jednotlivé časti.


Sezónnosť

Kedy má hovädzie mäso svoju sezónu?

Hovädzie mäso možno kúpiť v jednotlivých variáciách počas celého roka. Hovädzie mäso možno kúpiť čerstvé, chladené alebo z mrazničky. Okrem toho ešte existujú varianty sušeného hovädzieho mäsa (tzv. Beef Jerky), ktoré možno kúpiť vo vrecúškach.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hovädzie mäso použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé hovädzie mäso

Pri produkcii hovädzieho mäsa sa používa 13 častí zvieraťa. Sú to krk, podplecie, vysoké rebro, roštenka, sviečkovica, frikando, horný a dolný šál, veľký orech, slabiny, hruď, špička hrude a hrudník, zadné rebrá, pliecko a predná a zadná nožina a chvost. Za najkvalitnejšie hovädzie mäso sa väčšinou označuje roštenka alebo sviečkovica, ktoré sa vyznačujú predovšetkým vysokým podielom svaloviny. Krk je väčšinou tučný, avšak chuťovo výrazný.

Prehľad mäsových produktov z hovädzieho mäsa

Hovädzie mäso sa spracováva do rozmanitých foriem jednotlivých mäsových produktov. Produkujú sa napríklad hovädzie steaky, teľacie rezne, hovädzie tatárske bifteky, hovädzie mleté mäso, rumpsteak alebo hovädzie rolády. Plátky z nôh a rebrá sa často používajú ako mäso do polievky. Hovädzie mäso možno konzumovať surové alebo pečené, varené, dusené a tiež grilované. V chladničke vydrží pri štyroch stupňoch Celzia približne tri až štyri dni.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v hovädzom mäse

Hovädzie mäso je vo všeobecnosti zdravá potravina. Zvlášť prínosný je vysoký podiel proteínov, ktoré sú dôležité na tvorbu svalov a navyše podporujú imunitný systém. Hovädzie mäso obľubujú kvôli jeho obsahu kreatínu predovšetkým športovci. Tučné kúsky by sa však mali konzumovať s rozvahou. Bez ohľadu na to je hovädzie mäso vynikajúcim zdrojom vitamínu B12 a vitamínu D, ktoré sú v ľudskom organizme dôležité pre rôzne funkcie látkovej výmeny.