Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Solené hovädzie: výdatné solené mäso

Solené hovädzie mäso je delikatesa pripravovaná z hovädzieho mäsa, ktorá sa vyrába už niekoľko storočí. Solené hovädzie mäso sa v angličtine nazýva „corned beef“. Solené hovädzie mäso možno servírovať studené alebo teplé:

Užitočné informácie

Solené hovädzie mäso má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé solené hovädzie mäso

Chutí ako pikantné hovädzie mäso. Je to mleté a uvarené nasolené hovädzie mäso. Po uvarení vo vlastnej šťave želíruje a vznikne tuhá hmota, ktorú možno krájať. Na solené hovädzie mäso sa používa svalovina, napríklad z hrudníka. 

Čo má solené hovädzie mäso spoločné s aspikom?

Nemecké solené hovädzie mäso (Corned Beef), tiež nazývané „Kraftfleisch“, však na rozdiel od originálu obsahuje na kocky nakrájané a zahriate hovädzie mäso v aspiku a nie vo vlastnej šťave. Aby sa pri tomto variante dosiahla pevnosť vhodná na krájanie, možno pridať aj želatínu. Často ho možno nájsť v chladiacom pulte aj vo forme nárezu, avšak málokto ho pozná ako solené hovädzie mäso. Väčšinou sa predáva pod názvom „aspik“.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza solené hovädzie mäso?

Pôvodne sa solené mäso označovalo ako Corned Beef. Nie je jasné, či tento druh soleného mäsa prišiel najprv z Anglicka alebo zo strednej a východnej Európy. Po vzniku konzervárenského priemyslu pochádzali veľké dodávky konzerv so soleným hovädzím mäsom predovšetkým z Írska. Veľkými producentmi soleného hovädzieho mäsa sú v súčastnosti Argentína a Brazília.


Sezónnosť

Kedy má solené hovädzie mäso svoju sezónu?

Solené hovädzie mäso možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže solené hovädzie mäso použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé solené hovädzie mäso

Hoci ide o skutočne jednoduché a bežné jedlo, solené hovädzie mäso malo a ešte vždy má status delikatesy. V Írsku sa napríklad tradične konzumuje s kapustou a aj v Novom Anglicku sa považuje na sviatok sv. Patrika za delikatesu. Írske „Corned beef and cabbage“ bolo v 19. storočí v USA dokonca pevnou súčasťou jedálnych lístkov mnohých grand hotelov. Dnes asi najznámejšie a „najdôležitejšie“ použitie soleného hovädzieho mäsa je však v tzv. Reuben sendviči. Na chladnom mieste možno solené hovädzie mäso skladovať dlho, pretože sa jeho obsah nachádza v konzervách. Vo vákuovom balení ho tiež možno zamraziť.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v solenom hovädzom mäse

Solené hovädzie mäso obsahuje vápnik, železo, horčík a vitamín B3, ktorý je dôležitý pre rôzne metabolické procesy.

Výživové hodnoty
 

kcal:141 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 21,7 g

Tuky: 6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,01 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,14 mg

Vitamín C: 12 mg

Vitamín E: 0,15 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 33 mg

Železo: 2,5 mg

Draslík: 131 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 833 mg