Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hovädzia sviečkovica: najlepšia časť bedier

Hovädzia sviečkovica je najkvalitnejšie hovädzie mäso a získava sa z bedier zvieraťa. Vyznačuje sa mimoriadne jemným a chutným mäsom. Kvalitnú hovädziu sviečkovicu možno jesť bez problémov surovú, ako tatársky biftek alebo carpaccio.

Užitočné informácie

Hovädzia sviečkovica má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú hovädziu sviečkovicu

Hovädzia sviečkovica je mimoriadne jemná, chudá, šťavnatá a má intenzívnu chuť. Čerstvá hovädzia sviečkovica má lesklý povrch a pevnú textúru. Pred dodaním do obchodu sa z nej odstránia všetky tukové tkanivá, takže zostane čistý, kvalitný sval. Tento sval má mimoriadne jemnú štruktúru vlákniny, ktorá predovšetkým určuje veľmi vysokú chuťovú hodnotu hovädzej sviečkovice. 

Faktory, ktoré majú vplyv na kvalitu mäsa

Na kvalitu hovädzieho mäsa vo všeobecnosti vplýva mnoho faktorov. Prvým je plemeno hovädzieho dobytka. Veľký vplyv má však aj chov, od krmiva po spôsob chovu, či je konvenčný na pastve, v maštali alebo ekologický. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza hovädzia sviečkovica?

Dnešný hovädzí dobytok pochádza pôvodne z eurázijského zubra. Sviečkovica je dlhý sval v tvare kužeľa z bedier zvieraťa. Tiahne sa od krížového stavca po panvovú kosť pozdĺž oboch strán chrbtice. Zvieratá tento sval pri pohybe takmer nepoužívajú, preto je mäso mimoriadne jemné a veľmi nízkotučné.


Sezónnosť

Kedy má hovädzia sviečkovica svoju sezónu?

Hovädzia sviečkovica je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hovädzia sviečkovica použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú hovädziu sviečkovicu

Hovädzia sviečkovica je jemná, nízkotučná a šťavnatá. Je to mäso, ktoré sa veľmi dobre hodí na opekanie a grilovanie. Hovädziu sviečkovicu však tiež možno používať, nakrájanú na kocky alebo plátky, na najrôznejšie špeciality. Je napríklad základom pre hovädzie steaky, hovädzie stroganow, chateaubriand, medailóniky, fondue, raclette a aj pre tournedo. Úplne natenko nakrájaná hovädzia sviečkovica sa v talianskej kuchyni tiež konzumuje surová ako carpaccio.

Ako hovädzinu skladovať

Hovädziu sviečkovicu je nutné skladovať v chladničke pri teplote štyroch až siedmich stupňov Celzia. Okrem toho by mala byť suchá a vzduchotesne zabalená. Na predĺženie trvanlivosti hovädzej sviečkovice možno mäso zamraziť. Na to je vhodný vákuový obal. Zamrazené mäso by sa malo rozmrazovať v chladničke a spracovať počas jedného až dvoch dní.


Recepty

Čo možno pripraviť z hovädzej sviečkovice


Účinné zložky

Čo sa skrýva v hovädzej sviečkovici

Živočíšne bielkoviny hovädziny patria k proteínom, ktoré majú mimoriadne veľkú biologickú hodnotu. Hovädzia sviečkovica je mimoriadne bohatá na esenciálne aminokyseliny, teda stavebné prvky bielkovín, ktoré sú životne dôležité. Práve chudá svalovina hovädzej sviečkovice obsahuje často iba dve až tri percentá tuku. Sacharidy sa v hovädzej sviečkovici vyskytujú iba stopovo. Táto svalovina poskytuje okrem toho vitamíny skupiny B. Okrem menšieho množstva iných minerálnych látok sa v tomto mäse nachádza vysoký obsah železa.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 162 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 29,49 g

Tuky: 4,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,02 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,17 mg

Vitamín B6: 0,48 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,58 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 7 mg

Železo: 3,21 mg

Draslík: 385 mg

Horčík: 29 mg

Sodík: 329 mg