Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Roštenka: šťavnatá a aromatická

Roštenka sa vyrezáva zo strednej časti chrbta hovädzieho dobytka a leží medzi hornými rebrami a panvou. Pod roštenkou, na vnútornej strane driekového stavca, sa nachádza sviečkovica. 

Užitočné informácie

Roštenka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú roštenku

Roštenka, nazývaná aj rozbif, je mäso zo zadnej štvrtiny hovädzieho dobytka. Ide pritom o najkrajnejšie bedrové svalové tkanivo, oddeľuje sa od driekových a hrudných stavcov a na poslednom driekovom stavci od chvostovej kosti. Rozlišujeme vysokú a nízku roštenku. Roštenka spolu s hovädzou sviečkovicou patrí k najdrahším kusom hovädziny. 

Na 100 gramov mäsa obsahuje 107 kilokalórií. Popri dôležitých vitamínoch sú v tomto hovädzom mäse zastúpené aj cenné minerálne látky, ako je železo, horčík a vápnik. Roštenka sa pečie pri miernej teplote v rúre, možno ju však aj nakrájať na studeno a potrieť chrenom alebo remuládou.


Pôvod

Odkiaľ pochádza roštenka?

Dnešný hovädzí dobytok pochádza pôvodne z eurázijského zubra. Rozlišujeme vysokú a nízku roštenku. Vysoká roštenka patrí k chudému mäsu horného rebra. Nízka roštenka sa nachádza na chrbte. 


Sezónnosť

Kedy má roštenka svoju sezónu?

Roštenka je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže roštenka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú roštenku

Roštenka sa pripravuje v celku a nakrájaná na plátky ako rozbif. V jednotlivých regiónoch existujú rôzne spôsoby prípravy. Pri miernej teplote sa pečie v rúre doružova a/alebo sa dusí. Mäso tak zostane jemné, šťavnaté a aromatické.

Roštenka v celku sa servíruje ako:

  • Roštenka na bretónsky spôsob
  • Roštenka na anglický spôsob
  • Roštenka so zelerom

Roštenka nakrájaná na plátky môže byť ako:

  • Talianska roštenka
  • Švábska cibuľová roštenka
  • Esterházyho roštenka
  • Westmorelandská roštenka nakyslo
  • Ruská roštenka

Studená roštenka sa nakrája a potrie chrenom alebo remuládou. 

Ako uchovať roštenku čerstvú

Roštenku je nutné skladovať v chladničke pri teplote 4 až 7 stupňov. Mala by sa spracovať do troch až piatich dní. Okrem toho by mala byť suchá a vzduchotesne zabalená. Mäso možno aj zamraziť, tak vydrží dva až tri mesiace. Na to je vhodný vákuový obal. Zamrazené mäso by sa malo rozmrazovať v chladničke.Účinné zložky

Čo sa skrýva v roštenke

Roštenka spolu s hovädzou sviečkovicou patrí k najlepším kúskom hovädziny. Mäso obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok. Pre telo sú dôležité vitamíny B2, B3, B6 a B12 a tiež minerálne látky vápnik, horčík, draslík, zinok a železo, ktoré roštenka obsahuje.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 130 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 22,45 g

Tuky: 4,45 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,01 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,19 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,48 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 3 mg

Železo: 1,99 mg

Draslík: 356 mg

Horčík: 23 mg

Sodík: 55 mg