Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hovädzie mleté mäso: výrazné, korenisté

Hovädzie mleté mäso sa skladá zo svaloviny zbavenej šliach, ktorá sa väčšinou predáva pomletá nahrubo alebo najemno. Je tiež známe pod názvom sekaná či fašírka a používa sa v rôznych pokrmoch.

Užitočné informácie

Hovädzie mleté mäso má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé hovädzie mleté mäso

Hovädzie mleté mäso je hovädzina, ktoré sa pomelie mlynčekom na mäso. Hovädzie mleté mäso je veľmi zdravé, pretože obsahuje veľa železa, približne 1,92 miligramu na 100 gramov. Toto mäso tiež obsahuje zinok a vitamín B12. Jeho chuť je výrazná a korenistá. Čerstvé hovädzie mäso má tmavočervenú farbu, staré až mierne skazené mäso má svetlohnedú až hnedú farbu. Surové hovädzie mleté mäso by sa malo kvôli vysokému obsahu purínov, ktoré môžu spôsobiť dnu, konzumovať iba príležitostne.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hovädzie mleté mäso?

Dnešný hovädzí dobytok pochádza pôvodne z eurázijského zubra. Samotné hovädzie mleté mäso je pomletá, surová svalovina. Medzi klasické recepty z mletého mäsa patria napríklad bolonské špagety alebo mäsové guľky (tzv. frikadelky).


Sezónnosť

Kedy má hovädzie mleté mäso svoju sezónu?

Hovädzie mleté mäso je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hovädzie mleté mäso použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé hovädzie mleté mäso

Vo všetkých domácnostiach, ktoré nie sú vegánske alebo vegetariánske, je mleté mäso nepostrádateľné. Používa sa v mnohých pokrmoch, pričom úplne klasické sú bolonské špagety alebo mäsové guľôčky (frikadelky). Hovädzie mleté mäso sa tiež často používa aj na nákypy a plnenú papriku alebo cukety. Mleté mäso je v porovnaní s inými druhmi mäsa cenovo veľmi výhodné a možno ho pripraviť rozmanitým spôsobom. 

Ako hovädzie mleté mäso skladovať

Mleté mäso sa veľmi rýchlo kazí a malo by sa pripraviť ešte v deň zakúpenia, prípadne podľa dátumu spotreby. Možno ho držať v chladničke pri teplotách od dvoch do štyroch stupňov Celzia. Najlepšie je čerstvé mäso preložiť z obalu do nádoby. Po niekoľkých hodinách skladovania je nutné hovädzie mleté mäso dôkladne prepiecť. Zamrazené mleté mäso je nutné vložiť ihneď po zakúpení zabalené do mrazničky. Potom ho možno skladovať šesť mesiacov. Pri príprave je nutné mleté mäso dobre prepiecť. Hovädzie mleté mäso môže byť v predaji aj na konzumáciu za surova ako tzv. tatársky biftek, musí však pritom mať vynikajúcu kvalitu a je nutné ho čo najskôr skonzumovať.Účinné zložky

Čo sa skrýva v hovädzom mletom mäse

Hovädzie mleté mäso obsahuje 70 percent chudého mäsa a 30 percent tuku. Okrem toho je bohaté na vitamíny a minerálne látky a obsahuje dôležité železo, vápnik, horčík a vitamíny B6 a B12.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 207 kcal

Sacharidy: 0,09 g

Bielkoviny: 20,5 g

Tuky: 14 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,02 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,23 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,39 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 6 mg

Železo: 2,24 mg

Draslík: 363 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 71 mg