Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hovädzí steak: opekanie a grilovanie

Vedeli ste, že neexistuje typický hovädzí steak? Obľúbený hovädzí steak je napríklad rumpsteak, filet, entrecôte, rib-eye alebo steak z bedier. Odlišujú sa veľkosťou, hrúbkou a časťou mäsa, z ktorej sú vyrezané.

Užitočné informácie

Hovädzí steak má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý hovädzí steak

Hovädzí steak je vhodný na krátke opekanie alebo grilovanie. Existuje veľa rôznych druhov steaku, ktoré sa líšia hrúbkou a dobou prípravy. Až na niekoľko výnimiek je bez kostí a jeho mäso je chudé. Hovädzie steaky sa líšia chuťou, mramorovaním mäsa a obsahom tuku. Ten je na 100 gramov mäsa okolo 19 gramov a 271 kilokalórií. Dôležité prítomné minerálne látky sú vitamíny a železo, horčík, vitamín B12 a B6.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hovädzí steak?

Dnešný hovädzí dobytok pochádza pôvodne z eurázijského zubra. Kvalita hovädzieho steaku závisí od pôvodu a spôsobu chovu zvierat a líši sa podľa toho, z ktorej časti zvieraťa bol vyrobený. Existujú tieto hovädzie steaky: steak z krku, z bedier, entrecote, steak T bone, rumpsteak. Obľúbenými druhmi sú steak rib eye a rumpsteak. Steak rib eye pochádza z vysokého rebra, prednej časti hovädzieho dobytka. Je mimoriadne šťavnatý a jemný. Rumpsteak sa reže z chrbta zvieraťa a má skôr pevnú konzistenciu.


Sezónnosť

Kedy má hovädzí steak svoju sezónu?

Hovädzí steak možno kúpiť po celý rok. Je v predaji čerstvý, zabalený a zamrazený.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hovädzí steak použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý hovädzí steak

Ako ho pripraviť

Pred prípravou je nutné hovädzí steak včas vybrať z chladničky. Potom mäso jemne osušte prikladaním utierky a dajte opekať na panvicu s trochou oleja. Teplota by mala byť okolo 180 stupňov Celzia, iba tak bude steak chrumkavý. Doba opekania závisí od hrúbky daného kusu, mala by byť však krátka. Mäso sa nesmie prepiecť, pretože potom bude veľmi tuhé. Potom ho možno vložiť do rúry. Tam ho pri nízkej teplote (približne 95 stupňov Celzia) dokončite.

Ako hovädzí steak správne uchovávať

Hovädzí steak je nutné skladovať chladený v chladničke pri teplote štyroch až siedmich stupňov. Je nutné ho spracovať do troch až piatich dní. Okrem toho by mal byť tiež suchý a vzduchotesne zabalený. Na predĺženie trvanlivosti hovädzieho steaku možno mäso zamraziť. Na to je vhodný vákuový obal. V mrazničke vydrží dva až tri mesiace. Zamrazené mäso by sa malo rozmrazovať v chladničke.Účinné zložky

Čo sa skrýva v hovädzom steaku

Hovädzie steaky patria popri hovädzej sviečkovici k najlepším kúskom hovädzieho mäsa. Mäso obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok. Pre telo sú dôležité vitamíny B2, B3, B6 a B12 a tiež vápnik, horčík, draslík, zinok a železo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 163 kcal

Sacharidy: 0,05 g

Bielkoviny: 29,53 g

Tuky: 4,81 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,02 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,17 mg

Vitamín B6: 0,48 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,58 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 7 mg

Železo: 3,22 mg

Draslík: 387 mg

Horčík: 29 mg

Sodík: 253 mg