Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hrach: zelená zeleninová príloha

Hrach, nazývaný aj záhradný alebo jedlý hrach, predstavuje potravinu, ktorú ľudia konzumujú už tisícročia, a ktorá patrí do podčeľade bôbovitých. 

Užitočné informácie

Hrach má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý hrach

Hrach rastie na listových, jednoročných rastlinách a je obalený do hrachových strukov. Práve zelené struky dali strukovinovým plodom ich názov. Samotný hrach je v strukoch usporiadaný za sebou a má svetlozelenú až zelenú farbu. Vnútro hrachu je tiež svetlozelené až biele a má mäkkú konzistenciu.

Zrelé hrášky majú priemer od jedného do dvoch centimetrov s hmotnosťou niekoľkých gramov. Struky sa používajú na výrobu potravín a ako krmivo pre zvieratá. Charakteristická je chrumkavá konzistencia a mierne sladkastá, svieža chuť čerstvého hrachu. Hrach možno konzumovať surový, varený, pečený alebo dusený.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hrach?

Hrach je potravina, ktorú ľudia aktívne pestujú už tisícky rokov. Pochádza z Malej Ázie. Odtiaľ sa hrach postupne rozšíril aj na európske územie. Dnes sa hrach pestuje takmer všade na svete a takmer vo všetkých klimatických oblastiach. 


Sezónnosť

Kedy má hrach svoju sezónu?

Hrach má svoju sezónu od júna do septembra a možno ho teda označiť za klasickú letnú zeleninu. Zmrazený hrach možno kúpiť po celý rok. Hrach je tiež obľúbená rastlina na pestovanie v záhrade.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť hrach a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý hrach

Hrach možno použiť mnohými spôsobmi. Najčastejšie sa používa ako polievková zelenina alebo zeleninová príloha k slaným pokrmom. Okrem toho možno hrach použiť na prípravu hrachovej kaše alebo vyprážaných hrachových fašírok. Čerstvý hrach možno uchovávať chladený niekoľko dní. Hrach však možno dlhšie skladovať v zmrazenom alebo sušenom stave.Účinné zložky

Čo sa skrýva v hrachu

Hrach obsahuje veľký podiel vlákniny a preto je dobrý na trávenie. Ďalej obsahuje mnoho životne dôležitých a minerálnych látok a je celkovo veľmi zdravou a nízkokalorickou potravinou.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 81 kcal

Sacharidy: 12,3 g

Bielkoviny: 6,6 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 60 µg

Vitamín B1: 0,32 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 25 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 26 mg

Železo: 1,9 mg

Draslík: 340 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 1 mg