Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tofu: obľúbená alternatíva mäsa

Tofu, nazývané tiež sójový tvaroh, pochádza pôvodne z Číny. Táto potravina, vyrábaná zo sójových bôbov, už dávnejšie dobyla západný svet a u vegetariánov a vegánov je najobľúbenejšou alternatívou mäsa. 

Užitočné informácie

Tofu má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé tofu

Tofu má obvykle bielu až béžovú farbu a hubovitú konzistenciu. Pri varení, pečení alebo grilovaní sa jeho konzistencia stáva pevnejšou. Pripravené tofu navyše naberá hnedastú farbu, ktorá pripomína karamel.  Chuťovo je tofu relatívne neutrálne a prispôsobuje sa aróme potraviny, s ktorou sa mieša. Vďaka tomu možno tofu mimoriadne dobre kombinovať s množstvom potravín. Tofu je nízkokalorické a je vynikajúcim zdrojom bielkovín.

Ako sa vyrába tofu

Výrobný postup tofu je podobný výrobe syra z mlieka: bielkovinová časť sójového mlieka sa pomocou zrážadla zrazí, tekutá časť sa vyleje a pevná, zrazená masa sa vylisuje do blokov. Ako zrážadlo slúžia chlorid horečnatý, kyselina citrónová alebo síran vápenatý. Kvôli dosiahnutiu optimálnej konzistencie sa zrážadla často miešajú. 

 


Pôvod

Odkiaľ pochádza tofu?

Tofu vzniklo v Číne pred 1000 až 2000 rokmi. Od tej doby sa tofu vyrába zo sójových bôbov vo veľkom štýle. Ku koncu 20. storočia sa postupne rozšírilo aj do ostatných častí sveta a dnes sa považuje za jednu z najdôležitejších vegetariánskych, prípadne vegánskych základných potravín.


Sezónnosť

Kedy má tofu svoju sezónu?

Sója sa považuje predovšetkým za jesennú plodinu a zberá sa od septembra do októbra a potom sa priamo spracováva na tofu. Keďže tofu nie je produktom pestovania, ale je to potravina, ktorá sa vyrába zo sóje, je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tofu použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé tofu

Tofu slúži pre vegetariánov a vegánov ako náhrada mäsa, pretože je to rastlinný zdroj proteínov. Z tofu sa tiež vyrába veľké množstvo produktov, ktoré nahrádzajú mäso. Tofu možno konzumovať surové, varené, dusené alebo pečené. Tofu obvykle nájdete v chladiacom regáli. Chladiť by sa malo až do bezprostredného použitia. Po otvorení obalu by sa malo tofu spotrebovať do niekoľkých dní.Účinné zložky

Čo sa skrýva v tofu

Tofu je bohaté na proteíny a obsahuje mnohé životne dôležité a minerálne látky, vďaka čomu je to veľmi zdravá potravina. Rastlinné bielkoviny, ktoré tofu obsahuje, sú navyše pre ľudský organizmus veľmi dobre stráviteľné.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 127 kcal

Sacharidy: 2,83 g

Bielkoviny: 15,51 g

Tuky: 5,63 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 10,09 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 185 mg

Železo: 2,84 mg

Draslík: 135 mg

Horčík: 78 mg

Sodík: 0 mg