Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Strukoviny: zdravé a mnohostranné

Pri strukovinách sa často konzumujú iba semená daného plodu, tak je to napríklad v prípade hrachu, šošovici alebo sóje. Občas sa konzumuje aj celý plod, napríklad v prípade zelenej fazule alebo cukrového hrachu. Keďže strukoviny obsahujú veľa cenných rastlinných bielkovín, sú nevyhnutné pre ľudí so stravou chudobnou na mäso, pre vegetariánov a vegánov. 

Užitočné informácie

Aké špecifické vlastnosti majú strukoviny?

Strukoviny si ľudia oddávna cenia pre ich vysoký obsah energie a rozsiahle výživové hodnoty. Strukoviny totiž poskytujú v priemere 500 až 600 kalórií na 100 gramov. Makroživiny sa delia na 15 až 25 gramov proteínov na 100 gramov a 10 až 20 gramov sacharidov (z toho samotná vláknina od 5 do 10 gramov) a asi 20 až 50 gramov tukov na 100 gramov. Vďaka tomu sú strukoviny medzi rastlinnými potravinami skutočnou energetickou bombou. 

Pôvod

Odkiaľ pochádzajú strukoviny?

Detailný pohľad na čerstvé strukoviny

Už pred mnohými tisícročiami konzumovali ľudia rôzne strukoviny vo forme súplodí, ktoré najprv jedli surové a potom varené na ohni. Obzvlášť v Ázii a v Južnej Amerike sa strukoviny aktívne pestujú už tisícky rokov. Strukoviny pravdepodobne pochádzajú z juhu alebo z juhovýchodu severnej pologule.

Tam rástli rôzne strukoviny vo svojich pôvodných formách predovšetkým na území dnešnej Kolumbie a Mexika, ale tiež na rozsiahlych územiach Číny. Človek čoskoro začal sadiť semená strukovín po celom svete a tak prispel k ich rozšíreniu po celej zemeguli. Keďže veľa strukovín pochádza z amerického kontinentu, ktorý bol objavený až okolo roku 1500 a osídlený až neskôr, mnoho strukovín sa do celého sveta rozšírilo až po tomto čase. Príkladom toho je fazuľa kidney alebo limská fazuľa.

Význam strukovín pre poľnohospodárstvo

V staroveku bolo pestovanie cícera, bôbu a šošovice jedným zo základných prvkov vtedajšieho poľnohospodárstva. Dnes sa strukoviny pestujú takmer všade na svete. V súčasnosti sa ročne zozbiera, prípadne skonzumuje, 150 miliónov ton strukovín. Mimoriadne obľúbené sú strukoviny ešte aj dnes v orientálnej, prípadne indickej kultúre, kde sú cenené ako základná potravina. Strukoviny možno preto kúpiť počas celého roka v čerstvom, sušenom alebo mrazenom stave.


Sezónnosť

Kedy majú strukoviny svoju sezónu?

Strukoviny sú v predaji po celý rok


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu strukoviny použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé strukoviny

Keďže sú strukoviny v rámci vyváženej výživy takmer neodmysliteľné, v mnohých kultúrach sú považované za základnú potravinu. S obľubou sa používajú na prípravu slaných pokrmov, ako napríklad šošovicových alebo fazuľových eintopfov, cícerového pyré (humus), alebo iných pokrmov slúžiacich ako príloha. Rovnako obľúbené je používanie strukovín aj pri príprave zeleninových šalátov. Keďže sú strukoviny výživné a zdravé, považujú sa v mnohých krajinách aj za obľúbené občerstvenie medzi jedlami. Sušené strukoviny možno kvôli malému obsahu vody držať veľmi dlho. Takisto možno dlho skladovať strukoviny v konzervách.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v strukovinách

Strukoviny majú vďaka vysokému obsahu vlákniny priaznivý vplyv na činnosť čriev. Rovnako vraj dlhodobo znižujú hladinu cholesterolu a tak pôsobia proti vzniku srdcovo-cievnych chorôb. Vysoký podiel draslíka navyše znižuje krvný tlak a vitamín B6 prítomný v strukovinách je dobrý pre metabolizmus. Takisto treba spomenúť vysoký podiel minerálnych látok a tiež výhodné rozloženie makroživín, vďaka ktorým sú strukoviny skutočnou energetickou potravinou, vhodnou najmä pre športovcov. Strukoviny teda predstavujú veľmi zdravú potravinu a preto by mali byť čo možno najčastejšie na jedálnom lístku.