Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bôb obyčajný: orieškovo jemná chuť

Bôb obyčajný patrí do čeľade bôbovitých rastlín a teda do nadradenej skupiny strukovín. Nazýva sa tiež jednoducho bôb a je to tisícročia stará základná potravina.

Užitočné informácie

Bôb obyčajný má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý bôb obyčajný

Bôby sa nachádzajú v približne 10 až 20 centimetrov dlhých strukoch rovnomennej rastliny. Samotné bôby sú pritom hrubé jeden až tri centimetre. V jednom struku je tri až sedem zeleno-bielych bôbov. Chuťovo je bôb obyčajný mierne orieškový až jemne sladký, mladé bôby sú chutnejšie. Konzistencia bôbu je jemná, vnútro je krémové. Pestovanie tejto úžitkovej rastliny v minulých storočiach veľmi ustúpilo.


Pôvod

Odkiaľ pochádza bôb obyčajný?

Bôb obyčajný pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti, konkrétne bol prvý raz pestovaný v regióne dnešného Izraela. V súčasnosti sa však bôb obyčajný pestuje takmer všade na svete. Väčšinu ročnej celosvetovej úrody bôbu obyčajného, ktorá predstavuje približne 5,5 milióna ton, vypestujú Čína, Veľká Británia a Etiópia. 


Sezónnosť

Kedy má bôb obyčajný svoju sezónu?

Voľne rastúce bôby dozrievajú obvykle od júna do augusta, preto možno bôb označiť za klasickú letnú zeleninu. V kultúrnej forme sa však pestuje takmer celoročne a všade na planéte. Bôb obyčajný sa po zbere buď zamrazí, vysuší alebo priamo konzervuje. Bôb obyčajný je preto v predaji takmer po celý rok, či už v čerstvej alebo spracovanej forme.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bôb obyčajný použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý bôb obyčajný

Bôb sa používa na prípravu slaných bôbových a pyré pokrmov, možno ho však konzumovať aj surový. Čerstvý bôb je najlepšie skladovať v chladničke. Tam ho možno držať niekoľko dní. Existujú štyri možnosti, ako bôb konzervovať: zavariť, zamraziť, naložiť a vysušiť. Sušený bôb možno optimálne uchovávať v sklenených pohároch.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bôbe obyčajnom

Pravidelná konzumácia bôbu sa odporúča kvôli veľkému obsahu B vitamínov, ktoré podporujú mnohé procesy látkovej výmeny v tele. Zrelý bôb je tiež bohatý na kyselinu listovú, ktorá je zodpovedná za mnohé rastové procesy v tele a má dôležitú úlohu pri tvorbe krvi.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 286 kcal

Sacharidy: 27,3 g

Bielkoviny: 26,1 g

Tuky: 1,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,5 mg

Vitamín B2: 0,26 mg

Vitamín B6: 0,37 mg

Vitamín C: 1,4 mg

Vitamín E: 0,27 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 100 mg

Železo: 5,5 mg

Draslík: 1090 mg

Horčík: 190 mg

Sodík: 11 mg