Bôb obyčajný: orieškovo jemná chuť
Bôb obyčajný patrí do čeľade bôbovitých rastlín a teda do nadradenej skupiny strukovín. Nazýva sa tiež jednoducho bôb a je to tisícročia stará základná potravina.
Bôb obyčajný má tieto špecifické vlastnosti
Bôby sa nachádzajú v približne 10 až 20 centimetrov dlhých strukoch rovnomennej rastliny. Samotné bôby sú pritom hrubé jeden až tri centimetre. V jednom struku je tri až sedem zeleno-bielych bôbov. Chuťovo je bôb obyčajný mierne orieškový až jemne sladký, mladé bôby sú chutnejšie. Konzistencia bôbu je jemná, vnútro je krémové. Pestovanie tejto úžitkovej rastliny v minulých storočiach veľmi ustúpilo.
Odkiaľ pochádza bôb obyčajný?
Bôb obyčajný pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti, konkrétne bol prvý raz pestovaný v regióne dnešného Izraela. V súčasnosti sa však bôb obyčajný pestuje takmer všade na svete. Väčšinu ročnej celosvetovej úrody bôbu obyčajného, ktorá predstavuje približne 5,5 milióna ton, vypestujú Čína, Veľká Británia a Etiópia.
Kedy má bôb obyčajný svoju sezónu?
Voľne rastúce bôby dozrievajú obvykle od júna do augusta, preto možno bôb označiť za klasickú letnú zeleninu. V kultúrnej forme sa však pestuje takmer celoročne a všade na planéte. Bôb obyčajný sa po zbere buď zamrazí, vysuší alebo priamo konzervuje. Bôb obyčajný je preto v predaji takmer po celý rok, či už v čerstvej alebo spracovanej forme.
Na čo sa môže bôb obyčajný použiť a ako sa má skladovať?
Bôb sa používa na prípravu slaných bôbových a pyré pokrmov, možno ho však konzumovať aj surový. Čerstvý bôb je najlepšie skladovať v chladničke. Tam ho možno držať niekoľko dní. Existujú štyri možnosti, ako bôb konzervovať: zavariť, zamraziť, naložiť a vysušiť. Sušený bôb možno optimálne uchovávať v sklenených pohároch.
Čo sa skrýva v bôbe obyčajnom
Pravidelná konzumácia bôbu sa odporúča kvôli veľkému obsahu B vitamínov, ktoré podporujú mnohé procesy látkovej výmeny v tele. Zrelý bôb je tiež bohatý na kyselinu listovú, ktorá je zodpovedná za mnohé rastové procesy v tele a má dôležitú úlohu pri tvorbe krvi.
Kalórie: 286 kcal
Sacharidy: 27,3 g
Bielkoviny: 26,1 g
Tuky: 1,8 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,5 mg
Vitamín B2: 0,26 mg
Vitamín B6: 0,37 mg
Vitamín C: 1,4 mg
Vitamín E: 0,27 mg
Vápnik: 100 mg
Železo: 5,5 mg
Draslík: 1090 mg
Horčík: 190 mg
Sodík: 11 mg