Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Fazuľa kidney: ľadvinkovitý zdroj energie

Fazuľa kidney, nazývaná tiež červená fazuľa, je najbližším príbuzným veľmi rozšírenej zelenej fazule. Fazuľa kidney pochádza dokázateľne z Peru a časom sa rozšírila do celej Strednej Ameriky. Vďaka kolonizácii sa nakoniec dostala aj do Európy.

Užitočné informácie

Fazuľa kidney má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé fazule kidney

Fazuľa kidney patrí k záhradným fazuliam a za svoj názov vďačí svojmu ľadvinkovému tvaru (ang. „kidney“). Okrem charakteristického tvaru má aj svoju typickú chuť. Má mäkkú, múčnatú a mierne sladkastú príchuť. Fazuľa kidney sa považuje za mimoriadne sýtu. Fazuľa kidney má veľmi tenkú, červenkastú až fialovú šupku. Vnútro je biele. Fazuľu kidney možno variť, piecť alebo dusiť. Zrelé fazule kidney sú dva až päť centimetrov dlhé a obsahujú fytohemaglutinín, kvôli čomu sa majú konzumovať iba v uvarenom stave.


Pôvod

Odkiaľ pochádza fazuľa kidney?

Fazuľa kidney potrebuje piesčitú sypkú pôdu, ktorá je zaliata slnkom, teplá a chránená pred vetrom. Hlavné oblasti pestovania sú predovšetkým v Afrike, Južnej Amerike (najmä v Peru) a tiež v Číne, odkiaľ sa vyváža do celého sveta.


Sezónnosť

Kedy má fazuľa kidney svoju sezónu?

Fazuľa kidney obľubuje teplú vlhkú klímu a v okolí rovníka sa zbiera takmer po celý rok. Fazuľa kidney pôvodne pochádza z Južnej Ameriky, a potom sa po objavení amerického kontinentu postupne rozšírila do Európy a Afriky. Fazuľa kidney sa dnes pestuje takmer všade na svete. Vďaka tomu je čerstvá alebo konzervovaná fazuľa kidney v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže fazuľa kidney použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé fazule kidney

Fazuľa kidney je obľúbenou zeleninovou prílohou k slaným jedlám. Ďalej sa s obľubou používa na prípravu rôznych zeleninových šalátov. Keď sa fazule kidney roztlačia, možno z nich vytvoriť aj pyré na prípravu zeleninových fašírok. Fazuľa kidney je v predaji väčšinou predvarená v konzervách alebo sklíčkach a možno ju preto dlho skladovať. Po otvorení je nutné obsah rýchlo spotrebovať. Vysušenú fazuľu kidney možno dlho uchovávať. Musí byť však dobre zatvorená a skladovaná v suchu.



Účinné zložky

Čo sa skrýva vo fazuli kidney

Detailný pohľad na čerstvé fazule kidney

Fazuľa kidney obsahuje veľa sacharidov a slúži preto ako rastlinný zásobník energie. Ďalej obsahuje veľké množstvo minerálnych látok ako horčík, vápnik a draslík, preto je táto fazuľa aj obľúbeným jedlom športovcov. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 292 kcal

Sacharidy: 36,5 g

Bielkoviny: 22,1 g

Tuky: 1,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,65 mg

Vitamín B2: 0,19 mg

Vitamín B6: 0,4 mg

Vitamín C: 4 mg

Vitamín E: 0,52 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 100 mg

Železo: 6,4 mg

Draslík: 1370 mg

Horčík: 150 mg

Sodík: 18 mg