Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Šošovica: plná minerálnych látok

Je malá a pomerne nenápadná, existujú rôzne farby a dá sa z nej pripraviť množstvo rozmanitých chutných jedál. Reč je o šošovici, strukovine, ktorá si našla miesto vo všetkých svetových kuchyniach. V našom lexikóne potravín sa dočítate, ako ju najlepšie variť, ktoré druhy by ste určite mali ochutnať a mnoho ďalších zaujímavostí. 

 Definícia

Čo je šošovica?

Rôzne druhy čerstvej šošovice v miskách na drevenej doske, vľavo na doske je položená čierna lyžica

Šošovica je strukovina, ktorá sa používa na celom svete a patrí k najstarším potravinám ľudstva. Dnes už existuje nesmierne množstvo rôznych druhov vo všetkých možných farebných odtieňoch a s rôznymi vlastnosťami. Jednotlivé druhy sa odlišujú intenzitou zemito-orieškovej arómy, ako aj spôsobom varenia. Šošovica okrem toho dokáže výborne zasýtiť, nie je drahá a skrýva sa v nej množstvo živín. 


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanické zaradenie a pôvod šošovice 

Šošovica sa kultivuje a pestuje zrejme už viac ako 8 000 rokov. Komu to však napadlo ako prvému? A s ktorými ďalšími jedlými rastlinami je šošovica spríbuznená? Prinášame odpovede.

Botanická klasifikácia šošovice: strukoviny

Šošovica jedlá (lat. lens culinaris) je jednoročná bylinná rastlina s ochlpenou stonkou. Dorastá do 20 až maximálne 50 centimetrov. Rod Lens patrí do čeľade bôbovitých rastlín (rovnako ako hrach, arašidy a fazuľa), ktorá zase patrí do čeľade strukovín. V struku rastliny dozrieva obvykle tri až sedem šošovíc alebo semien. Vnútro šošovice je v závislosti od druhu žlté, oranžové, krémové alebo hnedé a pri varení získa mäkkú múčnu konzistenciu.

Odkiaľ pochádza šošovica?

Pôvod šošovice možno vymedziť na oblasť Prednej Ázie, kde sa pôvodná forma šošovice pestuje už niekoľko tisíc rokov. Odtiaľ sa šošovica rozšírila aj do Európy a Afriky. Dnes sa šošovica pestuje takmer všade na svete. Turecko, Francúzsko a tiež Kanada a India sú dnes hlavnými pestovateľmi šošovice a takisto exportujú väčšinu výrobkov zo šošovice.


Sezónnosť

Kedy má šošovica svoju sezónu?

V hlavných oblastiach pestovania sa šošovica zbiera od mája až do jesene. Keďže si ju väčšinou kupujeme sušenú alebo konzervovanú, na konkrétnom období sezóny nezáleží Ak šošovicu pestujete doma, môžete struky so zrelými semenami zbierať približne od polovice augusta.


Druhy

Aké druhy šošovice existujú?

Existuje veľmi veľa druhov šošovice rôznych farieb a veľkostí. Ich chuť sa pritom líši len jemnými odtienkami a rozdielna je tiež konzistencia. Čas varenia sa však líši výrazne. Ako hlavné pravidlo platí: čím menšie sú semená šošovice, tým sú aromatickejšie a tým kratšie sa varia.

Klasická hnedá šošovica

Klasická hnedá šošovica

Hnedá šošovica je v závislosti od dĺžky skladovania zelená až hnedá a má priemer šesť až sedem milimetrov. Táto zrejme najznámejšia odroda šošovice sa nachádza vo väčšine konzerv a používa sa v mnohých tradičných domácich jedlách. Hnedá šošovica má jemnú a zemitú chuť a po uvarení výrazne zmäkne.

Červená šošovica

Červená šošovica

Červená šošovica je lúpaná a dosahuje priemer asi štyri milimetre. Je sladšia a po uvarení má ešte krémovejšiu konzistenciu ako nelúpaná hnedá šošovica. Červená šošovica sa často používa v orientálnej a indickej kuchyni a vynikajúco chutí v karí, ale aj v pyré a fašírkach.

Žltá šošovica

Žltá šošovica

Žltá šošovica sa správa rovnako ako červená, varí sa približne rovnako dlho, je tiež rovnako veľká a takisto je lúpaná. V dôsledku chýbajúcej šupky obsahuje menej živín, je ale ľahšie stráviteľná ako nelúpaná šošovica. Aj žltá šošovica sa skvele uplatní najmä v krémových dusených jedlách, karí a polievkach.

Zelená šošovica

Zelená šošovica

Zelená šošovica je veľká tri až štyri milimetre, jej šupka je tmavozelená až modrastá alebo hnedá a často má pekné mramorovanie. Táto šošovica je pevnejšia ako žltá, hnedá a červená šošovica, chutí orieškovo a dá sa využiť aj v šalátoch alebo ako príloha.

Šošovica Puy

Šošovica Puy

Šošovica Puy je zelená šošovica a ide o lahôdkový druh. Tento druh šošovice sa pestuje v Puy-en-Velay, juhovýchodne od Lyonu, vo výške až 1 200 metrov nad morom a jej názov má chránené označenie pôvodu. Táto drobná, sivozelená šošovica má priemer asi štyri milimetre a tenkú šupku. Je korenistá a aromatická a jej chuť mierne pripomína gaštany. Šošovica Puy, nazývaná aj ako „kaviár z Velay“, sa varí relatívne krátko a aj po uvarení si zachováva určitú pevnosť. Vďaka tomu sa skvele hodí do šalátov alebo ako príloha.

Šošovica Beluga: čierna šošovica

Šošovica Beluga: čierna šošovica

Šošovica Beluga sa takisto považuje za ušľachtilý druh. Za svoje meno vďačí táto drobná čierna strukovina podobnosti s rovnomenným kaviárom. Niekedy sa preto označuje aj ako vegetariánsky kaviár alebo kaviárová šošovica. Táto šošovica má priemer dva až tri milimetre, aj po uvarení si zachováva určitú pevnosť a pýši sa jemnou orieškovou arómou. Vynikajúco sa hodí na prípravu šalátov a príloh.


Výživové hodnoty

Výživové hodnoty šošovice: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Detailný pohľad na čerstvú šošovicu

Šošovica obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej, ktorá je potrebná pri tvorbe krvi a kostí. Ďalej obsahuje mnoho vlákniny a tiež minerálnych látok, ktoré sú potrebné na správne trávenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 329 kcal

Sacharidy: 49,3 g

Bielkoviny: 23,5 g

Tuky: 1,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,45 mg

Vitamín B2: 0,26 mg

Vitamín B6: 0,57 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 1,14 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 71 mg

Železo: 7,5 mg

Draslík: 840 mg

Horčík: 129 mg

Sodík: 36 mg


Zdravotný aspekt

Je šošovica zdravá?

Rovnako ako iné strukoviny, aj šošovica je nesmierne zdravá a pokojne ju môžete zaraďovať do jedálnička niekoľkokrát týždenne.

Šošovica: rastlinný zdroj bielkovín

Šošovica je kvalitný zdroj cenných bielkovín a ide o vynikajúcu alternatívu tvarohu, mäsa a vajíčok. V strukovinách sa nachádza až sedem esenciálnych aminokyselín. Vďaka vysokému obsahu bielkovín v kombinácii s vlákninou vás šošovica rýchlo a nadlho zasýti.

Minerálne látky v šošovici

V šošovici sa nachádza veľa vápnika, draslíka, fosforu a horčíka. Podporuje tiež látkovú premenu a stará sa o zdravie kostí, nervov a svalov. Poriadna porcia zinku v strukovinách okrem toho posilňuje nechty a vlasy.  

Kyselina fytová v šošovici: je škodlivá?

V niektorých potravinách z kategórie obilnín a strukovín (a teda aj v šošovici) sa nachádzajú takzvané antinutrienty, ktoré zabraňujú vstrebávaniu dôležitých minerálnych látok. Medzi takéto antinutrienty patrí aj kyselina fytová. Pri namočení a varení sa však väčšina tejto kyseliny zničí a keďže šošovica sa nekonzumuje surová, nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Spôsobuje šošovica nadúvanie?

Najmä nelúpaná šošovica obsahuje pomerne veľa vlákniny a iné ťažko stráviteľné látky, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie a bolesti brucha. Strukoviny však stačí namočiť, vďaka čomu sú potom oveľa lepšie stráviteľné. Červená a žltá šošovica je lúpaná, takže tieto druhy sú lepšie stráviteľné.

Dôležité: Po namočení šošovicu dôkladne prepláchnite a na varenie použite novú vodu. Stráviteľnosť šošovicových jedál môžete ešte zlepšiť pridaním anízu, petržlenu a zázvoru


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie šošovice

Vzhľadom na vynikajúcu skladovateľnosť a dlhú trvanlivosť si môžete šošovicu bez problémov nakúpiť do zásoby. Budete tak mať neustále poruke základ pre lahodné a sýte jedlo plné živín.

Nákup šošovice: sušená alebo v konzerve

To, či siahnete po sušenej alebo konzervovanej šošovici, závisí najmä od konkrétneho receptu a od toho, koľko času na prípravu jedla máte. Sušenú a nelúpanú šošovicu je totiž potrebné najprv namočiť. Sušenú šošovicu však možno lepšie naporciovať a jej výhodou je aj to, že z jej obalu nevzniká toľko odpadu, najmä ak si ju kúpite vo väčšom balení.

Akú dlhú trvanlivosť má šošovica?

Stačí si prečítať údaje na obale, ale zvyčajne platí, že šošovica v konzerve vydrží niekoľko rokov. Sušená šošovica má trvanlivosť približne jeden rok, ale ak je olúpaná, je dobré spotrebovať ju do šiestich mesiacov. Šošovicu skladujte na chladnom a suchom mieste.

Dá sa uvarená šošovica zamraziť?

Uvarenú šošovicu môžete jednoducho zamraziť, pričom ideálne je na to použiť mraziace vrecko alebo plastovú dózu. Dôležité je totiž vzduchotesne ju uzavrieť. Šošovicu potom do niekoľkých mesiacov rozmrazte a spotrebujte. 


Príprava

Varenie šošovice: ako na to

Niekedy je kašovitá, potom zase polosurová. Ak budete dodržiavať nasledujúce pravidlá, nebude pre vás varenie šošovice žiadna veda.

Koľko šošovice na jednu porciu?

Ak je šošovica hlavnou súčasťou pripravovaného jedla, môžete rátať približne so 100 gramami neuvarenej šošovice na osobu. Ak je iba doplnkom, napríklad šalátu alebo duseného jedla, stačí použiť 50 až 70 gramov na osobu.

Je nutné šošovicu namáčať?

Väčšie druhy nelúpanej šošovice, ako je napríklad šošovica hnedá, je treba namočiť, aby sa zlepšila jej stráviteľnosť. Okrem toho sa tak skráti aj čas varenia. Stačí ju nechať pri izbovej teplote namočenú v neosolenej vode cez noc. V prípade drobnej červenej a žltej šošovice nie je tento postup nutný.

Ako variť šošovicu?

Pri varení tejto chutnej strukoviny postupujte takto:

  • Šošovicu najprv namočte, ak je to potrebné
  • Vodu po namočení vylejte, pretože obsahuje látky spôsobujúce nadúvanie.
  • Šošovicu prepláchnite, a to aj vtedy, ak ste ju predtým nenamáčali.
  • Keďže pri varení šošovice sa na vode vytvára pena, použite radšej väčší hrniec.
  • Ako hlavné pravidlo platí: do hrnca nalejte dvojnásobné množstvo vody ako šošovice. V prípade pochybností dodržiavajte pokyny na obale.
  • Dajte šošovicu a vodu do hrnca a nechajte ju zovrieť.
  • Keď sa voda začne variť, znížte teplotu a nechajte šošovicu variť na miernom stupni, kým sa neuvarí. Občas ju pomiešajte.

Varenie šošovice: ako dlho?

Prinášame prehľad o čase varenia jednotlivých druhov šošovice:

Druh

Čas varenia bez namáčania

Čas varenia namočenej šošovice

Hnedá šošovica

45 – 60 minút

cca 30 minút (odporúčaný čas)

Červená/žltá šošovica

10 – 15 minút

Neodporúča sa

Zelená šošovica/šošovica Puy

25 – 30 minút

cca 20 minút (voliteľné)

Šošovica Beluga

25 – 30 minút

cca 20 minút (voliteľné)


Použitie

Ako možno použiť šošovicu?

Čerstvá šošovica v mise, ktorá je položená na drevenej doske

Šošovica je ideálna na prípravu polievok a dusených jedál, ale je aj obľúbenou prílohou k slaným pokrmom a vynikajúco sa hodí aj na prípravu sýteho šalátu.

Akú šošovicu použiť na polievky a dusené jedlá?

Keďže hnedá šošovica je nelúpaná a pri varení jej šupka praskne, získa príjemnú hustú a mäkkú konzistenciu. A to je konzistencia ako stvorená do polievok a dusených jedál.

Akú šošovicu použiť do karí jedál?

Do karí, indického dalu alebo nátierok sa najlepšie hodí žltá a červená šošovica. Pri varení sa trochu rozpadne, dobre nasáva chuť korenín a dodá jedlu peknú farbu.

Šošovica ako príloha alebo šalát

Šošovica Beluga aj šošovica Puy si zachovávajú určitú pevnosť a tvar aj po uvarení a ich štruktúra sa nerozpadáva. Vyzerajú preto rozhodne najkrajšie, takže sa vynikajúco hodia do šalátov alebo ako príloha.

Naklíčenie šošovice: ako na to

Klíčky šošovice majú lahodnú orieškovú chuť a obsahujú veľa biotínu aj vitamínu C. Počas klíčenia sa množstvo viacerých minerálnych látok zvýši až na štvornásobok. Naklíčenú šošovicu možno konzumovať surovú alebo ju použiť pri varení, pretože je lepšie stráviteľná ako bežná šošovica. Klíčiť možno nechať len šošovicu so šupkou, takže sa na tento účel skvele hodí napríklad hnedá šošovica.

Ako klíčiť šošovicu:

  • Šošovicu namočte na dvanásť hodín do vody.
  • Potom ju dajte do sitka a zakryte ju vekom.
  • Nechajte ju tri dni klíčiť a pritom ju dvakrát denne dôkladne prepláchnite studenou vodou.



Mohlo by vás tiež zaujímať