Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Šošovica: plná minerálnych látok

Šošovica je strukovina, ktorá sa používa na celom svete a patrí k najstarším potravinám ľudstva. Tento rastlinný druh, ktorý je dôležitý už od praveku, patrí k veľkej botanickej čeľadi strukovín a podčeľadi bôbovitých rastlín, ku ktorej patria aj fazuľa, sója a hrach.

Užitočné informácie

Šošovica má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú šošovicu

Šošovica rastie ako bylina. Je to jednoročná rastlina s ochlpenou stonkou. Dorastá do 20 až maximálne 50 centimetrov. V struku rastliny dozrieva obvykle tri až sedem šošovíc alebo semien. Tie majú béžovú až svetlohnedú farbu. Vnútro šošovice je krémovej farby a po uvarení je múčnaté a mäkké. Šošovica má typicky zemitú, mierne orieškovú a bohatú chuť, ktorá je obľúbená predovšetkým v orientálnej kuchyni.


Pôvod

Odkiaľ pochádza šošovica?

Pôvod šošovice možno vymedziť na oblasť Prednej Ázie, kde sa pôvodná forma šošovice pestuje už niekoľko tisíc rokov. Odtiaľ sa šošovica rozšírila aj do Európy a Afriky. Dnes sa šošovica pestuje takmer všade na svete. Turecko, Francúzsko a tiež Kanada a India sú dnes hlavnými pestovateľmi šošovice a takisto exportujú väčšinu výrobkov zo šošovice.


Sezónnosť

Kedy má šošovica svoju sezónu?

Hlavná doba zberu šošovice je od mája do jesene, vďaka čomu sa šošovica považuje za letnú, ale aj za jesennú zeleninu. V obchodoch je v predaji po celý rok. Šošovica je v ponuke čerstvá, sušená, v konzervách alebo zamrazená. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže šošovica použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú šošovicu

Šošovica je ideálna na prípravu polievok a eintopfov, ale je aj obľúbenou prílohou k slaným pokrmom. Sušenú šošovicu možno skladovať dlho a väčšinou je v plastovom obale. Okrem toho je v ponuke nakladaná v konzervách alebo sklíčkach. V chlade, suchu a tme možno šošovicu skladovať až jeden rok.Účinné zložky

Čo sa skrýva v šošovici

Detailný pohľad na čerstvú šošovicu

Šošovica obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej, ktorá je potrebná pri tvorbe krvi a kostí. Ďalej obsahuje mnoho vlákniny a tiež minerálnych látok, ktoré sú potrebné na správne trávenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 329 kcal

Sacharidy: 49,3 g

Bielkoviny: 23,5 g

Tuky: 1,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,45 mg

Vitamín B2: 0,26 mg

Vitamín B6: 0,57 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 1,14 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 71 mg

Železo: 7,5 mg

Draslík: 840 mg

Horčík: 129 mg

Sodík: 36 mg