Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hlúbová zelenina: nízkokalorické hlávky

Pojem hlúbová zelenina sa vzťahuje na mnohé druhy hlúbových rastlín, ktoré možno priradiť ku kapustovitým. Charakteristické je, že kapustu možno veľmi dlho uchovávať a je odolná proti nečasu a preto sa radí prevažne ku klasickej zimnej zelenine.

Užitočné informácie

Hlúbová zelenina má tieto špecifické vlastnosti

Pre veľa druhov hlúbovej zeleniny je charakteristické, že má guľatý, hrubý a ťažký hlúb, ktorý obklopujú listy. Obidva sú jedlé. Hlúbová zelenina je príbuzná s viac ako 3000 druhmi zeleniny, okrem iného s repou, repkou, horčicou a reďkovkou. Jej úzkym príbuzenstvom možno odôvodniť predovšetkým vysoký podiel horčičných olejov, ktoré jej dodávajú typickú chuť. Charakteristická je klasická kapustová aróma, ktorá je skutočne výdatná, sladkastá a súčasne trochu trpká. 

Detailný pohľad na čerstvú hlúbovú zeleninu

Kapustové hlávky sú nízkokalorické.

Väčšina druhov kapusty obsahuje na 100 gramov iba okolo 20 kalórií a preto je výslovne nízkokalorická. Obsah tuku je nízky, pohybuje sa v rozsahu 0,1 až 0,5 gramov. Z hľadiska makroživín ponúka hlúbová zelenina priemerne jeden až dva gramy proteínov a päť až desať gramov sacharidov na 100 gramov. Obsahuje priemerne tri gramy cennej vlákniny.

Ešte viac užitočných informácií o hlúbovej zelenine

Všetky druhy hlúbovej zeleniny sa vyznačujú vysokým podielom draslíka s priemerne 150 až 200 miligramami na 100 gramov, ktorý je zodpovedný za vedenie signálu do nervových buniek. Čerstvá hlúbová zelenina ďalej obsahuje asi 20 miligramov sodíka a 10 až 15 miligramov horčíka, pričom sodík reguluje tekutosť krvi, horčík chráni pred svalovými kŕčmi. Medzi životne dôležitými látkami vyniká predovšetkým vysoký obsah vitamínu C, v priemere 30 až 40 miligramov. Posilňuje predovšetkým imunitný systém a je z veľkej časti príčinou toho, že sa hlúbová zelenina už storočia cení ako zimná zelenina. V neposlednom rade táto zelenina obsahuje ešte 0,1 až 0,5 miligramov vitamínu B6, ktorý je zodpovedný za rôzne procesy látkovej výmeny a hormonálne aktivity. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza hlúbová zelenina?

Hlúbová zelenina je dnes rozšírená takmer všade na svete. Predpokladá sa však, že prvé druhy divej hlúbovej zeleniny boli rozšírené predovšetkým na atlantickom pobreží dnešného Anglicka, Francúzska a severného Španielska. Aj dnes sa preto nachádzajú v Anglicku, Francúzsku a na ostrove Helgoland a v niektorých stredomorských krajinách niektoré prírodne sa vyskytujúce divé formy hlúbovej zeleniny. Momentálne sa však pestujú jednotlivé druhy hlúbovej zeleniny takmer vo všetkých klimatických oblastiach na celom svete. Kým sa brokolica, karfiol a Pak Choi pestujú predovšetkým v subtropických oblastiach, iné druhy hlúbovej zeleniny sa produkujú v prvom rade v Číne, Rusku a Kórei. V Európe sú v pestovaní rôznych druhov hlúbovej zeleniny dominantné Nemecko, Poľsko a Francúzsko. Aj v mnohých stredomorských krajinách sa hlúbová zelenina považuje za bežný poľnohospodársky produkt. 


Sezónnosť

Kedy má hlúbová zelenina svoju sezónu?

Hlúbová zelenina sa považuje za klasickú zimnú zeleninu.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hlúbová zelenina použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú hlúbovú zeleninu

Hlúbová zelenina sa používa takmer všade na svete na prípravu rôznych jedál. Ako najznámejšie príklady možno uviesť kyslú kapustu z bielej kapusty a tiež kórejské kimchi z čínskej kapusty. Okrem toho však existuje podľa druhu hlúbovej zeleniny ešte mnoho ďalších jedál z tejto zeleniny. Hlúbová zelenina sa nedá konzumovať surová, ale musí sa uvariť, podusiť alebo upiecť, aby bolo možné lepšie zúžitkovať čiastočne ťažko stráviteľné účinné zložky.

Hlúbová zelenina je obľúbenou prílohou k slaným mäsitým alebo rybím pokrmom. Okrem toho sa s obľubou používa ako prísada do nákypov, ale tiež sa pripravuje ako samostatný pokrm. Rovnako obľúbená je hlúbová zelenina na prípravu polievok alebo jedál pripravovaných v jednom hrnci. Biela a červená kapusta, ale tiež čínska a špicatá kapusta sa dobre hodia na surové šaláty a sú z hľadiska stráviteľnosti veľkou výnimkou. Hlúbová zelenina by mala byť pred použitím vždy čerstvá a ideálne skladovaná v chlade. V chladničke ju možno držať iba niekoľko dní. Hlúbovú zeleninu však možno jednoducho zamraziť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v hlúbovej zelenine

Detailný pohľad na čerstvú hlúbovú zeleninu

Hlúbovej zelenine sa pripisujú mnohé zdravotne priaznivé účinky. Nízkokalorická hlúbová zelenina okrem iného posilňuje vďaka obsiahnutým životne dôležitým látkam imunitný systém. Takisto je veľmi zdravá pre črevá, pretože šťava z hlúbov obsahuje veľké množstvo metylmetionínu, ktorý dokáže chrániť pred žalúdočnými a črevnými vredmi. Hlúbová zelenina sa tiež považuje za protizápalovú a kvôli jej početným zdravotne priaznivým účinkom by mala byť na vašom jedálnom lístku veľmi často.