Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Červená kapusta: príloha k pečienke

Červená kapusta patrí do čeľade kapustovitých rastlín, je príbuzná s bielou kapustou a odlišuje sa od nej svojou svetlofialovou farbou, ktorú spôsobuje farbivo antokyán. 

Užitočné informácie

Červená kapusta má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú červenú kapustu

Červená kapusta má v iných jazykoch viacero pomenovaní. Hlávky červenej kapusty sú o niečo menšie ako u bielej kapusty. Červenej kapuste dodáva jej farbu farbivo antokyán, ktoré obsahujú aj čučoriedky, červené pomaranče, červená repa a hrozno. Červená kapusta je obľúbená kvôli jej charakteristickej sladkastej, jemnej chuti. Ak máte citlivý žalúdok, môžu ho mierne podráždiť pevné bunkové štruktúry surovej kapusty. Tu pomáha nechať ju odležať asi 24 hodín v mrazničke. Korenie ako rasca, fenikel alebo zázvor takisto zlepšujú stráviteľnosť červenej kapusty.


Pôvod

Odkiaľ pochádza červená kapusta?

Červená kapusta, ktorá vznikla z divorastúcej morskej kapusty, pochádza pôvodne z Číny a potom sa cez stredomorské krajiny dostala do Európy. Po Európe sa šírila hlavne prostredníctvom kláštorov, kde ju pestovali mnísi. Najväčšou európskou pestovateľskou oblasťou červenej kapusty je Dithmarschen na nemeckom pobreží Severného mora.


Sezónnosť

Kedy má červená kapusta svoju sezónu?

Z naplavenej pôdy v Dithmarschene sa okrúhle, fialové kapustné hlávky zberajú koncom novembra, pretože neznášajú mráz. Červená kapusta uskladnená v chlade a suchu potom vydrží čerstvá až do nasledujúcej jari.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže červená kapusta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú červenú kapustu

Červená kapusta je jednou z klasických príloh k slaným pečeným mäsám. Avšak táto obvyklá „sýta príloha“ stále viac láka kreatívnych kuchárov k rôznorodým kombináciám a potom sa nezriedka dobre uplatní aj ako hlavné jedlo. Surová, pripravená ako šalát s čiernym korením, soľou, pažítkou a škvarenou slaninou je červená kapusta delikatesou. Skúsení kuchári z nej dokážu vytvoriť aj tú najjemnejšiu kyslú kapustu. Ako zelenina chutí mimoriadne dobre podusená na masle alebo husacej masti, s cibuľou, jablkami a borievkami. Ocot pritom sfarbí kapustu na intenzívnu červenú, navyše tiež znesie trochu sladkosti z cukru alebo kandisu. 

Červená kapusta chutí všade na svete

Červená kapusta sa používa vo všetkých európskych kuchyniach, predovšetkým však v severnej a východnej Európe. V Rusku sa k nej pridáva buľvový zeler a koreň petržlenu, v Holandsku cukor, škorica a tiež trochu jablkového pyré a v stredofrancúzskom Limousin k nej patria gaštany. Červenú kapustu je potrebné skladovať na suchom, tmavom a chladnom mieste. V chladničke ju možno uchovávať 14 dní, po rozrezaní je nutné ju zabaliť do fólie.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v červenej kapuste

Detailný pohľad na čerstvú červenú kapustu

Červená kapusta je bohatá na karotén, B vitamíny, železo, draslík, selén, horčík a vlákninu. Už 200 gramov pokrýva dennú potrebu vitamínu C a tiež takmer dve tretiny odporúčanej dennej dávky vitamínu K. Sekundárne rastlinné zložky pôsobia proti voľným radikálom a môžu tak spomaliť proces predčasného starnutia.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 27 kcal

Sacharidy: 3,54 g

Bielkoviny: 1,5 g

Tuky: 0,18 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,15 mg

Vitamín C: 57,14 mg

Vitamín E: 1,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 37 mg

Železo: 0,44 mg

Draslík: 241 mg

Horčík: 16 mg

Sodík: 11 mg