Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Karfiol: málo kalórií, veľa chuti

Karfiol patrí do čeľade kapustovitých a je blízkym príbuzným brokolice, chuťovo je však menej intenzívny. Chutí ľahko a dobre sa dopĺňa s bielym mäsom ako kurča alebo s bravčovinou. 

Užitočné informácie

Karfiol má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý karfiol

Karfiol je kapustovitá rastlina. Vyskytuje sa v rôznych odrodách. Najznámejším druhom je biely karfiol, ktorého kvetové výhonky majú okrúhly vzhľad. V tejto odrode sa tiež vyskytuje, ale zriedkavejšie, vo fialovej alebo žltozelenej farbe. Ďalším druhom karfiolu je Romanesco. Jeho výhonky sú zelené a majú vežovitý tvar. Ľudovo sa mu tiež často hovorí rímsky karfiol.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza karfiol?

Karfiol pochádza z ázijských oblastí. V historických dokumentoch sa spomína už v 6. storočí po Kristovi. Svoju cestu do Európy si táto rastlina našla počas križiackych výprav. Jeho semená boli privezené do Európy a najprv sa pestoval v Taliansku a trochu neskôr vo Francúzsku. Najväčšími producentmi karfiolu sú Čína, India a USA. Karfiol je však rozšírený po celom svete, pestuje a konzumuje sa v mnohých krajinách. Jeho najdôležitejšími vývozcami v Európe sú Holandsko, Belgicko a Francúzsko. 


Sezónnosť

Kedy má karfiol svoju sezónu?

Karfiol sa zbiera prevažne od jari do jesene, ak sa pestuje vo voľnej krajine. Zber v skleníkoch je celoročný. Ak je v oblastiach pestovania mierna klíma aj v zime, ako je to napríklad v Španielsku a na celom pobreží Stredozemného mora, možno karfiol na poliach zberať aj v zime.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže karfiol použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý karfiol

Karfiol možno pripravovať viacerými spôsobmi. Mimoriadne dobre sa dá uvariť v slanej vode a potom je vhodné doplniť ho omáčkou, napríklad zápražkovou. Takisto ho možno vynikajúco dusiť a je z neho i výborná polievka. Karfiol sa tiež dá vyprážať, napríklad v cestíčku, čo sa využíva predovšetkým v kuchyni ďalekého východu.

Ako uchovať karfiol čerstvý

Karfiol je nutné uchovávať na chladnom mieste, najlepšie v chladničke v priehradke na zeleninu. Hlávku možno uchovávať dlhšie, ak je zabalená do polyetylénového vrecka. Karfiol tiež možno zamraziť.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v karfiole 

Detailný pohľad na čerstvý karfiol

Karfiol je bohatý na vitamín C. Ten na jednej strane posilňuje imunitný systém, na druhej strane pôsobí priaznivo na väzivá. Táto zelenina okrem toho obsahuje veľa draslíka. Karfiol je tiež ideálnou potravinou pre diétnu výživu, pretože má nízky obsah kalórií a sacharidov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 22 kcal

Sacharidy: 2,3 g

Bielkoviny: 2,5 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 2 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 69 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 22 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 328 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 16 mg