Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kel: výdatná zimná klasika

Kel, resp. kel kučeravý či kapusta kučeravá: Pre túto výdatnú klasiku chladného ročného obdobia existuje množstvo miestnych názvov – a všade sa k nemu podávajú rôzne prílohy, od tradičných až po exotické.

Užitočné informácie

Kel má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý kel

Kel, známy aj ako kapusta kučeravá či kučeravá kapusta, bol vyšľachtený z kapusty (Brassica oleracea L.). Mimoriadne chutným sa stáva až po prvom mraze. Pôsobením mrazu sa zvýšil jeho obsah cukru a chuť je tak výrazne intenzívnejšia. Kel potom ponúka chuťovo atraktívny kontrast jemne sladkastých a horko korenistých aróm. Kel je mimoriadne zdravý. Obsahuje veľa cenných vitamínov a minerálnych látok. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza kel?

Kel pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti. Vedeli ho oceniť už starí Rimania. Neskôr sa rozšíril po celej Európe a vďaka scestovaným Britom, Portugalcom, Španielom a Holanďanom aj do Ameriky. Nemeckí kronikári informujú o prvej kelovej hostine v roku 1545.


Sezónnosť

Kedy má kel svoju sezónu?

Kel sa zberá od septembra do marca. Ako zmrazený tovar alebo v konzerve je v ponuke po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kel použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý kel

Kel sa dostáva na jedálny lístok obvykle v studenom ročnom období. Ku kelu sa hodí údené a solené mäso, bravčové líčka a varená klobása a tiež karamelizované malé guľaté pečené zemiaky. Korenistý hlúb s kučeravými listami možno elegantne preložiť pórom a veľmi chutne pripraviť s klinčekmi a husacou alebo bravčovou masťou („po holštajnsky“). Obľúbené sú okrem iného kelové polievky a tiež korenistý ázijský kel pripravený z woku. Okrem čierneho korenia a soli sa kel dochucuje rascou, muškátom a novým korením.  

Ako kel skladovať

Kel možno skladovať v chladničke v priehradke na zeleninu približne jeden týždeň. Aby sa predĺžila jeho doba skladovania, uchovávajte ho najlepšie v polyetylénovej fólii. Takisto je možné zamrazenie. Keďže má kel dlhé, mohutné a kučeravé listy, je nutné ho mimoriadne dôkladne očistiť a umyť.


Recepty

Čo možno pripraviť z kelu


Účinné zložky

Čo sa skrýva v keli

Detailný pohľad na čerstvý kel

Kel je nízkokalorický a bohatý na vlákninu. Je mimoriadne zdravý vďaka cenným proteínom, vápniku, ktorý posilňuje kosti, veľkému množstvu draslíka, horčíka a vďaka rovnako vysokému obsahu vitamínu C ako v prípade papriky. Okrem toho obsahuje veľa vitamínu E proti voľným radikálom a predčasnému starnutiu a tiež vitamín A, ktorý je dobrý na pokožku a oči. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 37 kcal

Sacharidy: 2,5 g

Bielkoviny: 4,3 g

Tuky: 0,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1447 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,25 mg

Vitamín C: 105 mg

Vitamín E: 1,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 212 mg

Železo: 1,9 mg

Draslík: 490 mg

Horčík: 31 mg

Sodík: 44 mg