Kel: výdatná zimná klasika
Kel, resp. kel kučeravý či kapusta kučeravá: Pre túto výdatnú klasiku chladného ročného obdobia existuje množstvo miestnych názvov – a všade sa k nemu podávajú rôzne prílohy, od tradičných až po exotické.
Kel má tieto špecifické vlastnosti
Kel, známy aj ako kapusta kučeravá či kučeravá kapusta, bol vyšľachtený z kapusty (Brassica oleracea L.). Mimoriadne chutným sa stáva až po prvom mraze. Pôsobením mrazu sa zvýšil jeho obsah cukru a chuť je tak výrazne intenzívnejšia. Kel potom ponúka chuťovo atraktívny kontrast jemne sladkastých a horko korenistých aróm. Kel je mimoriadne zdravý. Obsahuje veľa cenných vitamínov a minerálnych látok.
Odkiaľ pochádza kel?
Kel pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti. Vedeli ho oceniť už starí Rimania. Neskôr sa rozšíril po celej Európe a vďaka scestovaným Britom, Portugalcom, Španielom a Holanďanom aj do Ameriky. Nemeckí kronikári informujú o prvej kelovej hostine v roku 1545.
Kedy má kel svoju sezónu?
Kel sa zberá od septembra do marca. Ako zmrazený tovar alebo v konzerve je v ponuke po celý rok.
Na čo sa môže kel použiť a ako sa má skladovať?
Kel sa dostáva na jedálny lístok obvykle v studenom ročnom období. Ku kelu sa hodí údené a solené mäso, bravčové líčka a varená klobása a tiež karamelizované malé guľaté pečené zemiaky. Korenistý hlúb s kučeravými listami možno elegantne preložiť pórom a veľmi chutne pripraviť s klinčekmi a husacou alebo bravčovou masťou („po holštajnsky“). Obľúbené sú okrem iného kelové polievky a tiež korenistý ázijský kel pripravený z woku. Okrem čierneho korenia a soli sa kel dochucuje rascou, muškátom a novým korením.
Ako kel skladovať
Kel možno skladovať v chladničke v priehradke na zeleninu približne jeden týždeň. Aby sa predĺžila jeho doba skladovania, uchovávajte ho najlepšie v polyetylénovej fólii. Takisto je možné zamrazenie. Keďže má kel dlhé, mohutné a kučeravé listy, je nutné ho mimoriadne dôkladne očistiť a umyť.
Čo sa skrýva v keli
Kel je nízkokalorický a bohatý na vlákninu. Je mimoriadne zdravý vďaka cenným proteínom, vápniku, ktorý posilňuje kosti, veľkému množstvu draslíka, horčíka a vďaka rovnako vysokému obsahu vitamínu C ako v prípade papriky. Okrem toho obsahuje veľa vitamínu E proti voľným radikálom a predčasnému starnutiu a tiež vitamín A, ktorý je dobrý na pokožku a oči.
Kalórie: 37 kcal
Sacharidy: 2,5 g
Bielkoviny: 4,3 g
Tuky: 0,9 g
Vitamín A: 1447 µg
Vitamín B1: 0,1 mg
Vitamín B2: 0,2 mg
Vitamín B6: 0,25 mg
Vitamín C: 105 mg
Vitamín E: 1,7 mg
Vápnik: 212 mg
Železo: 1,9 mg
Draslík: 490 mg
Horčík: 31 mg
Sodík: 44 mg