Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Biela kapusta: výdatná lahôdka

Ťažko si odmyslieť na našich tanieroch kapustu ako chutnú prílohu k výdatným mäsitým pokrmom. To platí aj pre bielu kapustu. Patrí do čeľade kapustovitých rastlín a je najznámejšou hlúbovou zeleninou. Zaujme svojou jemne korenistou až mierne sladkastou príchuťou a možno ju konzumovať surovú i varenú.

Užitočné informácie

Biela kapusta má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú bielu kapustu

Biela kapusta je guľatá, veľká asi ako lopta a má svetlozelenú až belavú farbu. Veľmi charakteristické sú jej tesne priliehajúce listy, ktoré vrstvu po vrstve vytvárajú pevnú, okrúhlu kapustnú hlávku. Samotná kapustná hlávka je pevná a chrumkavá. Biela kapusta patrí ku klasickej hlúbovej zelenine a považuje sa za jesennú a zimnú zeleninu. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza biela kapusta?

Biela kapusta je blízkou príbuznou pôvodnej divej kapusty, ktorá pochádza zo severnej Afriky. Biela kapusta sa však spočiatku pestovala v stredomorskej oblasti a potom sa postupne stala známou aj v strednej Európe. 


Sezónnosť

Kedy má biela kapusta svoju sezónu?

Biela kapusta má svoju sezónu predovšetkým od septembra do novembra. Po zbere sa dostáva buď priamo do obchodov alebo sa spracováva na ďalšie potraviny. Dovezenú bielu kapustu možno kúpiť čerstvú po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže biela kapusta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú bielu kapustu

Biela kapusta slúži ako hlavná prísada pri príprave mnohých hlavných pokrmov a príloh, ako napríklad kyslej kapusty, kapustných rolád alebo kapustových eintopfov. Ďalej sa biela kapusta tiež s obľubou používa na prípravu surových šalátov. Bielu kapustu je najlepšie skladovať v tme.


Recepty

Čo možno pripraviť z bielej kapusty


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bielej kapuste

Detailný pohľad na čerstvú bielu kapustu

Biela kapusta sa celkovo považuje za veľmi zdravú a nízkokalorickú potravinu. Obsahuje predovšetkým veľa životne dôležitých a minerálnych látok, ktoré posilňujú imunitný systém a majú vplyv na riedenie krvi. Biela kapusta okrem toho poskytuje veľa vlákniny, ktorá je dôležitá pre zdravé trávenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 30 kcal

Sacharidy: 4,18 g

Bielkoviny: 1,38 g

Tuky: 0,19 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,19 mg

Vitamín C: 51,5 mg

Vitamín E: 1,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 45 mg

Železo: 0,37 mg

Draslík: 269 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 12 mg