Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Biely chlieb: chutná klasika

Biely chlieb, ako ho poznáme dnes, pochádza z Francúzska. Odtiaľ začal svoje víťazné ťaženie do celej stredomorskej oblasti a až k nám. Dodnes je veľmi žiadaný a konzumuje sa pri najrôznejších príležitostiach.

Užitočné informácie

Biely chlieb má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý biely chlieb

Biely chlieb pozostáva obvykle z pšeničnej múky a zvyčajne sa vyrába s kypriacim prostriedkom na pečenie, droždím. Je síce dobrým zdrojom energie, ale neobsahuje takmer žiadne vitamíny. Vo Francúzsku je mnoho rôznych druhov bieleho chleba, pričom zvláštnu slávu získala bageta. Rozlišujeme tieto druhy bieleho chleba:

  • Bageta
  • Ciabatta
  • Hranatý biely chlieb
  • Nemecký biely chlieb

Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza biely chlieb?

Aj keď je to ťažko predstaviteľné, biely chlieb existuje už viac ako 2000 rokov. Je tiež známe, že biely chlieb čiastočne slúžil ako mzda pre vysokých úradníkov – čím belší chlieb, tým cennejší! V antickej Rímskej ríši existoval cech, do ktorého smeli patriť iba pekári bieleho chleba, čo tiež hovorí o význame bieleho chleba v minulosti. V súčasnosti existuje veľké množstvo najrôznejších druhov bieleho chleba, a preto rôzne druhy nájdete na mnohých jedálnych lístkoch a raňajkových stoloch.


Sezónnosť

Kedy má biely chlieb svoju sezónu?

Biely chlieb je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok.

Naša ponuka pečiva

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže biely chlieb použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý biely chlieb

Chlieb patrí k základným potravinám a možno si ho ľubovoľne obložiť. Vysušený a pomletý sa tiež hodí na obaľovanie a nakrájaný na kocky ho možno podávať ako prídavok do polievky. Čerstvý biely chlieb je veľmi vzdušný a kyprý. Keďže je biely chlieb čerstvý výrobok, za niekoľko dní stvrdne. Biely chlieb je potrebné uchovávať v chlade a suchu, najlepšie v nádobe alebo škatuli na chlieb. Účinné zložky

Čo sa skrýva vo bielom chlebe

Biely chlieb neobsahuje síce takmer žiadne vitamíny, avšak obsahuje vápnik, horčík a takisto železo. Odporúča sa aj pri diétnej strave, pretože nezaťažuje trávenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 236 kcal

Sacharidy: 48 g

Bielkoviny: 8,2 g

Tuky: 1,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 4 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,02 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 58 mg

Železo: 0,7 mg

Draslík: 130 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 540 mg