Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Údený losos: chutný zdroj bielkovín

Údený losos je klasikou na každej párty. Ale vedeli ste, že na rozdiel od lososa údeného v horúcom dyme (tzv. Stremellachs) sa tento typ údi za studena? A viete, ako dlho vlastne trvá údenie? Alebo čím sa údený losos odlišuje od lososa označovaného ako „gravlax“? To všetko a ešte omnoho viac sa dozviete na tejto stránke.

Užitočné informácie

Údený losos má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na údeného lososa

Údeným lososom sa nazývajú údené kúsky alebo polovice soleného alebo predsoleného lososa. Údený losos je väčšinou balený ako stredne veľké, mierne olejové plátky, ktoré majú červenkastú až mierne hnedastú farbu. Okraj údeného lososa je stredne hrubý a má relatívne pevnú konzistenciu. Chuťovo má údený losos charakteristicky rybaciu príchuť, ktorá je mierne slankastá. Mäso je jemné a miestami má rôsolovitú konzistenciu.

Ako sa pripravuje údený losos

Čerstvé mäso lososa sa po ulovení údi v generátore studeného dymu pri teplote od 15 do 25 stupňov Celzia. Losos pritom prechádza dvomi stupňami údenia s dĺžkou trvania asi osem hodín. Medzi jednotlivými stupňami sa robí 4-hodinová prestávka. Údeného lososa možno, na rozdiel od čerstvého lososa podstatne dlhšie uchovávať, pretože sa počas údenia usmrtia potenciálne zárodky.

Popri metóde údenia za studena existuje aj metóda údenia za tepla, pri ktorej sa čerstvý losos údi nad horúcim bukovým ohňom v uzatvorenej komore. Za tepla údený losos chutí väčšinou trochu aromatickejšie ako napríklad losos údený za studena. Losos gravlax sa, podľa škandinávskeho zvyku, dochutí a marinuje cukrom, soľou a kôprom, avšak neúdi sa.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza údený losos?

Väčšina lososov údených za studena dnes pochádza zo škandinávskych krajín: z Nórska, Švédska alebo Islandu. Ale aj severoamerické štáty USA a Kanada produkujú veľký podiel celosvetovo vyrábaných údených lososov. Údený losos sa však v zásade produkuje na mnohých miestach aj v súkromí, stačí na to vhodná udiareň. Údeného lososa možno v obchodoch kúpiť buď čerstvého pri pultovom predaji, alebo baleného.


Sezónnosť

Kedy má údený losos svoju sezónu?

Údený losos je v predaji po celý rok. Čerstvého údeného lososa možno kúpiť spravidla od februára do konca septembra, ide totiž o lovnú sezónu lososa. Za delikatesu sa údený losos považuje predovšetkým na jeseň a v zime.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže údený losos použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na údeného lososa

Údeného lososa možno konzumovať buď samotného, alebo sa dá použiť ako prísada do údených pokrmov. Aby mohol naplno rozvinúť svoju plnú arómu, odporúča sa vybrať ho 30 minút pred konzumáciou z chladničky. Neotvoreného údeného lososa možno, pri správnom chladení od asi štyroch do šiestich stupňov Celzia, držať asi dva týždne od dátumu výroby. Otvorené balenie je nutné spotrebovať do niekoľkých dní.


Recepty

Čo možno pripraviť z údeného lososa


Účinné zložky

Čo sa skrýva v údenom lososovi

Údený losos je bohatý na cenné omega 3 mastné kyseliny, ktoré chránia srdcovo-cievny systém organizmu. Údený losos ďalej obsahuje veľa proteínov, ktoré pomáhajú pri tvorbe svalov a podporujú imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 289 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 28,5 g

Tuky: 19,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 89 µg

Vitamín B1: 0,2 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,64 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,9 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 23 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 475 mg

Horčík: 38 mg

Sodík: 64 mg