Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Trvanlivé rybie výrobky: praktické, chutné

Pod trvanlivými rybími výrobkami sa rozumejú ryby v konzervách. Približne 30-percentný podiel na celosvetovom trhu konzumácie rýb je významná hodnota. Primerane tomu je rôznorodý sortiment trvanlivých rybích výrobkov, ktorý možno spravidla v obchodoch nájsť v baleniach od 50 do 200 gramov.

Užitočné informácie

Trvanlivé rybie výrobky majú tieto špecifické vlastnosti

Trvanlivé rybie výrobky predstavujú súhrnný pojem pre ryby alebo rybie produkty, ktoré možno kvôli ich spôsobu balenia dlho uchovávať. Na konzervovanie trvanlivých rybích výrobkov sa používajú predovšetkým kovové nádoby z bieleho plechu alebo hliníka. Ryby sa potom vložia do konzervy a vzduchotesne uzatvoria. Na zvýšenie trvanlivosti sa ešte marinujú v soli, aby sa potenciálnym zárodkom nedopriala žiadna živná pôda.

Detailný pohľad na rôzne trvanlivé rybie výrobky

Pri trvanlivých rybích výrobkoch sa rozlišujú polokonzervy a takzvané úplné konzervy Kým polokonzervy možno uchovávať do šiestich mesiacov, obsah úplných konzerv možno skladovať teoreticky neobmedzene dlho.

Ešte viac užitočných informácií o trvanlivých rybích výrobkoch

V oblasti trvanlivých rybích výrobkov sú mimoriadne obľúbené marinádové výrobky alebo výrobky z pečených rýb, ktoré sú však väčšinou polokonzervy. K najobľúbenejším druhom rýb, ktoré sa spracovávajú na trvanlivé rybie výrobky, patria okrem iného všetky sušené ryby, ako napríklad sušená treska, stockfisch (variant sušenej tresky) a solené ryby, ako sleď matjes.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú trvanlivé rybie výrobky?

Trvanlivé rybie výrobky patria najstaršiemu exportnému tovaru priemyselných národov. Dnes pochádza väčšina celosvetovej produkcie trvanlivých rybích výrobkov z Nórska, Švédska, Dánska, Nemecka a tiež Veľkej Británie, Kanady a USA. V priebehu stáročí sa ryby kvôli konzervácii solili a uchovávali v špeciálnych sudoch. Až vynález priemyselnej konzervy na začiatku 19. storočia umožnil uchovávanie v konzervách a tým výrobu dnešných trvanlivých rybích výrobkov.

Konzervovanie má dlhú tradíciu

Pre mnohých ľudí predstavujú ryby, morské plody a ich rôznorodé spracované produkty hlavnú potravinu. Ale už v antike boli ryby základnou potravinou. Hoci vtedy ešte neexistoval pojem „trvanlivé rybie výrobky“, ľudia hľadali spôsob, ako tieto cenné potraviny konzervovať a uchovať na neskoršiu konzumáciu. Pomerne rýchla kazivosť a malé prírodné možnosti chladenia viedli k raným metódam konzervovania: soleniu, ako najstaršiemu druhu konzervovania, sušeniu, údeniu, nakladaniu do slaného nálevu alebo marinády, neskôr bolo vyvinuté vzduchotesné konzervovanie a mrazenie.


Sezónnosť

Kedy majú trvanlivé rybie výrobky svoju sezónu?

Trvanlivé rybie výrobky nemajú svoju sezónu, pretože sa vyrábajú počas celého roka. Výroba jednotlivých trvanlivých rybích výrobkov sa však spája podľa druhu ryby s danou lovnou sezónou. Napríklad trvanlivé rybie výrobky zo sleďa sa vyrábajú počas mesiacov marec až október, teda priamo v období lovu. Príslušná ryba, ktorá sa spracováva na trvanlivé rybie výrobky, sa ako čerstvo ulovená konzervuje a buď sa marinuje alebo spracuje na úplnú konzervu. Trvanlivé rybie výrobky sú preto v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu trvanlivé rybie výrobky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na rôzne trvanlivé rybie výrobky

Trvanlivé rybie výrobky sa používajú v mnohých oblastiach. Možno ich konzumovať priamo surové alebo ako prísadu do chutných šalátov či rybích pokrmov. Okrem toho sa trvanlivé rybie výrobky používajú aj v gastronómii a slúžia ako trvanlivé zásoby v potravinových obaloch. Neotvorené trvanlivé rybie výrobky možno uchovávať veľmi dlho.


Recepty

Čo možno pripraviť z trvanlivých rybích výrobkov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v trvanlivých rybích výrobkoch

Trvanlivé rybie výrobky majú nanajvýš priaznivý vplyv na telesné zdravie. Sú bohaté na cenné omega 3 mastné kyseliny a chránia tak srdcovo-cievny systém. Ďalej obsahujú veľa jódu, ktorý priaznivo pôsobí na štítnu žľazu, a celkovo sú ľahko stráviteľné. Trvanlivé rybie výrobky sú navyše cenovo výhodné a možno ich priamo konzumovať. Predstavujú preto ideálny spôsob, ako ryby relatívne jednoducho zaradiť do každodenného jedálnička.