Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sleď: delikatesa plná proteínov

Sleď patrí do čeľade kostnatých rýb a vyskytuje sa takmer vo všetkých oceánoch. Najznámejšími druhmi sleďa sú sleď atlantický a sardinka. Popri slanovodných druhoch existujú tiež sladkovodné slede.

Užitočné informácie

Sleď má tieto špecifické vlastnosti

Slede (Clupeidae) sú príbuzné sardiniek, sardel alebo šprot. Dorastajú do asi 40 centimetrov a ich telo je dlhé, vretenovité a šupinaté. Brucho je biele a boky sú ligotavo striebristé. Živia sa planktónom a žijú pri pobreží alebo blízko hladiny. Ich mäso má výraznú a charakteristickú chuť. Má pevnú, lamelovú štruktúru. Existuje 57 druhov a štyri podčeľade. Existujú druhy, ktoré žijú v sladkej vode alebo sa presúvajú medzi sladkou a brakickou vodou.

Detailný pohľad na rôzne druhy sleďa
  • „Zelený“ sleď je čerstvý, často sa predáva celý a chladený na ľade. Je vhodný na pečenie. Takzvané plné slede sú dospelé ryby pred neresením. Obsahujú množstvo ikier a mlieču a ich obsah tuku je veľmi vysoký. Plné slede sa predávajú ako čerstvý výrobok, nakladané alebo údené. Sleď po neresení, bez ikier a mlieču, je nízkotučný. Hodí sa na zavináče alebo na marinovanie.
  • Zavináč je odkostená sleďová fileta, do ktorej sa zakrúti zelenina a upevní sa plastovou alebo drevenou špajľou. Obvykle sa zavináče viac ako mesiac namáčajú v slanom octovom náleve s 20 percentami korenia a ďalšími rastlinnými prísadami. „Vidličkové“ zavináče sú jednohubkové zavináče s kožou alebo bez nej. Vyrábajú sa zo sleďových pásikov, filety alebo polovice sleďa.
  • Nakladaný sleď je rybí výrobok. Vyrába sa z odkostených, vypitvaných sleďov bez kože. Nakladaný sleď sa obvykle ponúka s rastlinnými prísadami alebo bez nich na dozrievanie v omáčkach, nálevoch, majonéze, šťavách alebo oleji. Nakladaný sleď obvykle pochádza zo Škandinávie.
  • Údenáč je údený sleď z čerstvého, soleného sleďa s krehkým, jemným mäsom. Údenáče majú zlatú farbu a dymovú chuť. Pri príprave pečeného sleďa sa slede obalia v korení a múke a opečú. Potom sa nakladajú v marináde z octu, korenia a soli. 
  • Nakladané slede (Bismarckhering) sú sleďové filety, ktoré sú naložené v kyslej marináde z jedlého oleja, octu, bobkového listu, horčičného zrna a cibule. Tieto kyslé, odkostené sleďové filety sú obľúbené ako obloženie chlebíčkov. 

Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza sleď?

Ľudia konzumujú slede už stáročia. Hoci sa dnes sleď vyskytuje vo všetkých siedmich oceánoch, napríklad v oblastiach okolo Grónska, Nórska, Severnej Ameriky a tiež v Beringovom mori, okolo Kórey, Japonska a Kalifornie, jeho pôvodné použitie ako potraviny pochádza zo stredovekej európskej oblasti. Tu sa solil a konzervoval na dlhé námorné cesty alebo na zimu.


Sezónnosť

Kedy má sleď svoju sezónu?

Lovná sezóna sleďa závisí predovšetkým od teploty vody loviska. Slede obvykle zaberajú od teploty vody približne sedem stupňov Celzia. V Severnom a Baltickom mori sa doba lovu pohybuje od februára do novembra. V severných oblastiach sa sezóna sleďov pohybuje skôr od marca/apríla do septembra až októbra. Slede sa lovia pri normálnom počasí.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže sleď použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na rôzne druhy sleďa

Sleď je dôležitou konzumnou rybou, pretože je mimoriadne výživný. Podiel filé je od 40 do 55 percent. Konzumujú sa čerstvé, prevažne však v konzervách ako matjes, ako solené slede, nakladané v marinádach alebo s omáčkou. Čerstvého sleďa je potrebné skladovať v chladničke a mal by sa spotrebovať do maximálne troch dní.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v sleďovi

Konzumácia sleďa je pre ľudský organizmus veľmi prínosná. Jeho pravidelná konzumácia okrem iného chráni, kvôli vysokému podielu omega 3 mastných kyselín, srdcovo-cievny systém organizmu. Konzumácia sleďov priaznivo pôsobí na výkonnosť myslenia a tiež na individuálnu kondíciu. B vitamíny, ktoré sleď obsahuje, navyše podporujú viacero metabolických procesov organizmu.