Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kaviár: ruská delikatesa

Popri vodke predstavuje kaviár veľmi známu ruskú delikatesu a je exportným hitom na celom svete. Pojmom kaviár sa označujú vyčistené a nasolené ikry jesetera. Ale aj ikry iných rýb sa často označujú ako kaviár.

Užitočné informácie

Kaviár má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý kaviár

Pod pojmom kaviár sa v tradičnom zmysle slova rozumejú ikry rôznych druhov jesetera. Tieto ikry sa po vybratí vyčistia a potom nasolia. Takto sú pripravené na konzumáciu. V prísnom zmysle slova sa ako kaviár smú nazývať iba ikry jesetera. Ikry iných druhov rýb dostávajú názvy ako napríklad Nemecký kaviár, Lososí kaviár alebo Pstruží kaviár – podľa druhu ryby, z ktorého pochádzajú. Tieto varianty sa nazývajú „kaviárové náhradky“.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kaviár?

Prirodzené životné prostredie jesetera je popri Čiernom mori aj Severný ľadový oceán a Kaspické more. V týchto vodách sa však jeho stav kvôli nadmernému lovu veľmi minimalizoval. V minulosti bolo potrebné jesetera kvôli získaniu kaviáru usmrtiť, dnes to už nie je potrebné. Kaviár, ktorý sa získava touto metódou, pochádza väčšinou z chovov v Číne, Saudskej Arábii alebo Izraeli a produkuje sa celoročne.


Sezónnosť

Kedy má kaviár svoju sezónu?

Kaviár v obchodoch pochádza z chovných staníc a preto je v predaji po celý rok.

Naša ponuka trvanlivých výrobkov

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kaviár použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý kaviár

Vo vlasti tejto luxusnej lahôdky, Rusku, sa kaviár podľa starej tradície servíruje v sklenených nádobách, ktoré sú položené na ľade. Obvykle sa tiež servíruje čerstvá smotana alebo bliny, malé placky z pohánky, ktoré sa podávajú k tomuto „čiernemu zlatu“ zložené do tenkých záhybov. Prípadne sa ku kaviáru servíruje tiež biely chlieb s maslom alebo zemiakové placky.

Čo by ste mali vedieť pri konzumácii

Ikry možno položiť plastovou alebo perleťovou lyžicou na placky a zjesť alebo ich konzumovať perleťovou lyžicou bez príloh. Pri konzumácii kaviáru sa však nepoužívajú kovové lyžice, pretože môžu zmeniť chuť. Ku kaviáru sa tradične pije vodka, suché biele víno alebo šampanské. Tieto nápoje zdôrazňujú výnimočnú chuť ikier. Neotvorený kaviár možno skladovať v chladničke šesť týždňov. Po otvorení je kaviár nutné spotrebovať do troch dní.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v kaviári

Kaviár je bohatý na omega 3 mastné kyseliny a navyše obsahuje veľa bielkovín. Mastné kyseliny sú prevenciou pred vysokým krvným tlakom a chránia pred srdcovými chorobami. Pôsobia tiež protizápalovo. Neodporúča sa však nadmerná konzumácia kaviáru, pretože má vysoký obsah cholesterolu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 244 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 26,1 g

Tuky: 5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 560 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0,5 mg

Vitamín B6: 0,33 mg

Vitamín C: 14 mg

Vitamín E: 10 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 51 mg

Železo: 1,4 mg

Draslík: 164 mg

Horčík: 3 mg

Sodík: 1940 mg