Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Údená makrela: dymová a aromatická chuť

Ako údená makrela sa označuje vypitvaná, za tepla údená ryba s hlavou. Mäso údenej makrely je veľmi šťavnaté a možno ho dobre oddeľovať od kostí. Vďaka konštantnej veľkosti možno makrely správne uvariť a ďalej spracovávať.

Užitočné informácie

Údená makrela má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na údenú makrelu

Údená makrela je ryba údená pri pôsobení tepla od 25 do 30 stupňov Celzia, ktorá sa údi až tri dni. Pri údení sa spravidla používa bukové drevo. Údená makrela je lahôdka, ktorá sa kvôli väčšej trvanlivosti údi, vďaka čomu tiež získava svoju charakteristickú, dymovú a aromatickú chuť. Červenkasté mäso makrely obsahuje extrémne veľa tuku.

Makrela, žijúca v húfe, dosahuje dĺžku do 60 centimetrov a hmotnosť do maximálne 3,5 kilogramu. Makrely majú torpédovitý tvar, ktorý je charakteristický rozvetvenou chvostovou plutvou a zeleno-modrým sfarbením.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza údená makrela?

Makrela je ryba žijúca na otvorenom mori, ktorá sa vyskytuje hlavne v chladných až miernych oblastiach Severného mora, Atlantiku a v niektorých častiach Čierneho mora a v severných oblastiach Stredozemného mora. Údená fileta makrely je už stáročia obľúbeným, konzervovaným jedlom na dlhšie cesty. Údením sa usmrtia potenciálne zárodky a fileta sa tak zakonzervuje. Preto sú miestom pôvodu údenej makrely pobrežné oblasti, kde sa tento pokrm používal ako obľúbený proviant na dlhšie námorné cesty. Dnes možno údenú makrelu kúpiť zavarenú v obale alebo ako čerstvý výrobok v stánku s občerstvením.


Sezónnosť

Kedy má údená makrela svoju sezónu?

Lovnou sezónou makrely je obdobie od septembra do marca. V tomto období sa makrela hneď po ulovení ďalej spracováva na údenú makrelu. Údená makrela sa však vyrába po celý rok. Mimo lovnej sezóny sa používajú mrazené ryby. Údenú makrelu preto možno kúpiť po celý rok.

Naša ponuka trvanlivých výrobkov

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže údená makrela použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na údenú makrelu

Údená makrela môže slúžiť ako zdravé občerstvenie medzi hlavnými jedlami alebo ako hlavná prísada do chutných pokrmov, ako napríklad makrela so zemiakmi, cviklou a chrenom. Okrem toho sa údená makrela ideálne hodí tiež ako príloha k šalátom. Údenú makrelu možno v chladničke držať asi týždeň. Zabalenú a vákuovo zavarenú dlhšie.


Recepty

Čo možno pripraviť z údenej makrely


Účinné zložky

Čo sa skrýva v údenej makrele

Pre makrelu je príznačný vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú zdravé pre srdcovo-cievny systém. Ďalej makrela obsahuje mnohé životne dôležité látky, ktoré sú dobré pre rôzne procesy látkovej výmeny v ľudskom organizme.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 335 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,8 g

Tuky: 29,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,07 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,43 mg

Vitamín B6: 0,31 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,88 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 11 mg

Železo: 1,03 mg

Draslík: 312 mg

Horčík: 34 mg

Sodík: 722 mg