Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Makrela: striebristá všestrannosť

Makrela pochádza z pobrežných vôd Severnej Ameriky (Atlantik), Severného mora, Írskeho mora, západnej strany Nórskej priekopy, Stredozemného mora a Čierneho mora. Ide teda o slanovodnú rybu. Loví sa iba vo vyhradených lovných oblastiach a iba v čase od júla do februára.

Užitočné informácie

Makrela má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú makrelu

Makrela (Scomber scombrus) je morská konzumná ryba, ktorá má málo kostí a šupín a možno ju pripravovať na mnoho spôsobov. Táto konzumná ryba dosahuje hmotnosť do 3,4 kilogramu pri dĺžke asi 60 centimetrov. Makrela, ktorá nemá takmer žiadne šupiny a kosti, má pevné, mierne červenkasté mäso, ktoré je bohaté na zdravé tuky. Mäso obsahuje asi 12 percent cenných olejov. Vďaka tomu sa táto ryba ľahko kazí, na druhej strane je tiež vďaka vysokému obsahu omega 3 mastných kyselín veľmi zdravá. Klasicky sa makrela varí v slanej vode alebo sa restuje na oleji.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza makrela?

Sťahovavé makrely sa cítia dobre pri pobreží Severnej Ameriky aj v Atlantiku alebo v Severnom a Baltickom mori.


Sezónnosť

Kedy má makrela svoju sezónu?

Dravá ryba so špicatými plutvami žije v húfoch a počas celého roka sa zdržiava pri morskej hladine. Stúpajúca teplota vody na začiatku jari a prenasledovanie húfov sleďov ženie makrelu v máji a júni k pobrežiu. Tam sa ľahko dostávajú do sietí rybárov. Loví sa od júla do februára.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže makrela použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú makrelu

Z makrely možno vytvárať rôzne pokrmy. Možno ju pripraviť ako filety a kombinovať s rôznymi prílohami, mušľami, zeleninou, maslom, omáčkou z bieleho vína, cibuľou, citrónovou šťavou a bylinkami. Možno z nej robiť aj paštéty, eintopfy, nákypy, šaláty alebo rybie polievky.

Na korenenie sa hodia fenikel, kôpor, petržlen, žerucha, palina, cesnak a rozchodník. V kuchyni sa hodí toto jemné rybacie mäso na vyprážanie, varenie, želírovanie, údenie alebo nakladanie. Makrela je tiež obľúbená v konzerve v paradajkovej omáčke alebo oleji. Keďže je makrela dosť mastná, v surovom stave nevydrží príliš dlho čerstvá a preto by sa mala po zakúpení rýchlo pripraviť.


Recepty

Čo možno pripraviť z makrely


Účinné zložky

Čo sa skrýva v makrele

Makrela patrí k tučným rybám. Poskytuje približne 2,5 gramu omega 3 mastných kyselín na 100 gramov. Vďaka tomu konzumácia jej mäsa priaznivo pôsobí proti zvýšenej hladine cholesterolu a zúženiu ciev. Prítomný vitamín A chráni pokožku a B vitamíny zvyšujú odolnosť proti infekciám. Asi 20 percent proteínov na 100 gramov makrely posilňuje telesnú kondíciu a svalstvo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 182 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,7 g

Tuky: 11,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 100 µg

Vitamín B1: 0,14 mg

Vitamín B2: 0,35 mg

Vitamín B6: 0,63 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 396 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 95 mg