Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kambala veľká: chutná platesa

Kambala veľká je z kulinárskeho hľadiska najpôsobivejším zástupcom čeľade platesotvarých, ktoré patria k platesám. Kambala veľká žije v celom severnom Atlantiku, od marockého pobrežia po stredné Nórsko. Sídli v Stredozemnom mori, Baltickom mori a západnom Severnom mori. Príbuzný druh tejto ryby, kambala čiernomorská, žije v Čiernom mori.

Užitočné informácie

Kambala veľká má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú kambalu veľkú

Charakteristickým znakom kambaly veľkej sú kostené výrastky v oblasti očí. Takmer okrúhla ryba má sivú až hnedú kožu. Koža je pokrytá mnohými výrastkami, ktoré sa podobajú na kamienky. Môže dosiahnuť priemer jeden meter a hmotnosť 25 kilogramov a uprednostňuje vlažné vody s hĺbkou od 20 do 70 metrov. Mäso kambaly veľkej je biele, pevné, má delikátnu chuť, vydrží dlho čerstvé a je ľahko stráviteľné. Na začiatku 19. storočia sa kambala veľká pri rôznych šou tiež varila vo veľkých kotloch v celku.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kambala veľká?

Kambala veľká sa vyskytuje v celom severnom Atlantiku. Takisto však žije v Stredozemnom mori, Severnom mori a tiež západnom Baltickom mori. Takzvaná čiernomorská kambala žije dokonca v Čiernom mori. Táto ušľachtilá platesovitá ryba sa tiež chová v španielskych a francúzskych rybích farmách.


Sezónnosť

Kedy má kambala veľká svoju sezónu?

Kambala veľká je v predaji po celý rok. Odborníci odporúčajú nákup od septembra do apríla.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 18.04.2024 do 24.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kambala veľká použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú kambalu veľkú

V kulinárskom svete je kambala veľká veľmi žiadaná. Jej jemné mäso predčí podľa gurmánov iba morský jazyk (Solea solea). Pritom je viac cenená biela spodná strana, znalci nepohrdnú ani všade sa vyskytujúcimi kostnými výbežkami. Je vhodná na všetky spôsoby prípravy okrem fritovania, pretože tak by stratila svoju vynikajúcu chuť. Ako prísada k jemne ochutenému mäsu, ktoré musí byť dokonale prepečené, úplne stačí horúce maslo alebo holandská omáčka na báze rybieho tuku. Čerstvú kambalu veľkú je nutné skladovať v chlade a spotrebovať do niekoľkých dní. Zamrazená vydrží niekoľko mesiacov.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v kambale veľkej

Jemné a chudé mäso tejto ryby obsahuje veľa cenných minerálnych látok, napríklad jód. Pre citlivý žalúdok bude mäso kambaly veľkej pochúťkou, pretože vďaka vysokému podielu bielkovín je mimoriadne ľahko stráviteľná.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 82 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 16,7 g

Tuky: 1,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,29 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 17 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 290 mg

Horčík: 45 mg

Sodík: 114 mg