Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Treska: nízkotučná morská ryba

Treska je morská ryba, ktorá žije v mnohých morských oblastiach. Treska, ktorá nie je pohlavne dospelá, sa v nemčine označuje ako „Dorsch“. V Baltskom mori sa všetky tresky, aj tie dospelé, označujú výrazom „Dorsch“. Domovskou oblasťou tresky je celý severný Atlantik, severný Tichý oceán, Severné more a Baltské more.

Užitočné informácie

Treska má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú tresku

Treska môže dorásť až do dĺžky 1,5 metra. Živí sa prevažne malými morskými živočíchmi. Dospelé ryby požierajú tiež malé rybky. Väčšinou je zelená, hnedá a červená s rôznymi škvrnami. Vyskytuje sa v morských hĺbkach do 600 metrov, ale aj v plytkých oblastiach pri pobreží.

Treska má dlhé telo, jednu plutvu na bruchu a jednu pri análnom otvore a niekoľko tesne za sebou nasledujúcich chrbtových plutiev. Vyznačuje sa veľmi chudým, chutným, jemným mäsom. Kvôli malému obsahu tuku sa často dostáva na trh aj ako sušená treska.


Pôvod

Odkiaľ pochádza treska?

Treska žije v severnom Atlantiku, v Severnom ľadovom oceáne a tiež v Baltskom mori. V minulosti bola populácia v severnom Atlantiku veľmi početná, v súčasnosti možno tresku kvôli nadmernému lovu nájsť iba v niektorých častiach oceánu.


Sezónnosť

Kedy má treska svoju sezónu?

Väčšina predávaných tresiek sa loví v okolí Islandu a v Barentsovom mori. Ďalšie lovisko sa nachádza pri Špicbergoch. Najväčšími exportérmi tresky sú Island, Nórsko a Rusko. Keďže treska patrí k celosvetovo najdôležitejším konzumným rybám, loví sa nepretržite a nemá svoju lovnú sezónu. S jedinou výnimkou: Zimná treska z Nórska, ktorá sa tiež nazýva skrei, sa tradične loví iba od januára do apríla. Kým počty tresky klesajú, počty zimnej tresky zostávajú kvôli obmedzenému času lovu stabilné.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže treska použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú tresku

Fileta z tresky je v teplej kuchyni obľúbeným rybím pokrmom. Filety sa pečú obaľované, na prírodno, takisto výborne chutí grilovaná, hodí sa na dusenie a na varené rybie pokrmy. Tresku možno dochutiť aj pridaním citrónu, jemného chrenu a bylinkových omáčok, ale aj bylinkových dipov. S prísadami by sa to však nemalo preháňať, aby sa príliš neprekryla vlastná chuť tresky. Čerstvú rybu je nutné spotrebovať v čo najkratšom čase. Treska vydrží v chlade niekoľko dní.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v treske

Treska nie je len vynikajúcim zdrojom bielkovín. Poskytuje telu aj dôležité minerálne látky a stopové prvky. Okrem toho obsahuje vitamíny B12 a D, ktoré majú priaznivý vplyv na rast kostí.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 76 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 17,7 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 7 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 26 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 352 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 72 mg