Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sleď atlantický: proteínový fitness booster

Sleď atlantický je severoatlantický rod sleďa obyčajného a je najobľúbenejšou konzumnou rybou na svete. Do 20. storočia bol sleď atlantický jedným z najdôležitejších obchodných tovarov a bolo ho tak mnoho, že sa v mnohých regiónoch považoval za „jedlo chudobných ľudí“.

Užitočné informácie

Sleď atlantický má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvého sleďa atlantického

Slede (Clupeidae) sú príbuzné sardiniek, sardel alebo šprot. Oproti iným lovným rybám mal sleď atlantický (Clupea harengus) kedysi najväčší význam pre hladných spotrebiteľov a dnes pre milovníkov delikates.

Životné prostredie sleďa atlantického

Sleď atlantický žije v blízkosti pobrežia v hĺbke do 360 metrov. Sleď dosahuje dĺžku 45 centimetrov a môže vážiť až jeden kilogram. Väčšinou je však menší a ľahší. Sleď atlantický je na chrbte modravý a na bokoch a bruchu striebristo sfarbený. Životné prostredie sleďa atlantického je veľmi rozsiahle, možno ho nájsť od Baltického mora až po Biskajský záliv a severný Atlantik. Ekologické problémy Baltického mora a intenzívny rybolov však veľmi zdecimovali stav sleďa atlantického.


Pôvod

Odkiaľ pochádza sleď atlantický?

Slede sa vyskytujú nielen v Severnom a Baltickom mori, ale aj v celom severnom Atlantiku od Nórska cez Grónsko, až po pobrežie Severnej Karolíny. Existuje 57 druhov. Medzi nimi i také, ktoré žijú v sladkej vode alebo sa presúvajú medzi sladkou a tzv. brakickou vodou.


Sezónnosť

Kedy má sleď atlantický svoju sezónu?

V čase trenia nakladie samička 30 000 až 50 000 vajíčok. Vďaka mlieču, ktorý vylučujú samce, sa tvoria na vodnej hladine koberce veľké mnoho štvorcových kilometrov a podľa času lovu sú k dispozícii nedospelé alebo dospelé slede. Trenie prebieha v rôznych obdobiach počas celého roka. So stúpajúcou teplotou vody sa zlepšujú možnosti potravy a zvieratá priberajú. Hlavná lovná sezóna sleďa v Severnom a Baltickom mori je od júna do augusta.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 21.11.2024 do 27.11.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže sleď atlantický použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvého sleďa atlantického

Sleď je dôležitou konzumnou rybou, pretože je mimoriadne výživný, podiel filé je od 40 do 55 percent. Konzumujú sa čerstvé, prevažne však v konzervách ako matjesy, solené slede, nakladané v marinádach alebo s omáčkou. Čerstvého sleďa je potrebné skladovať v chladničke a mal by sa spotrebovať do troch dní.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v sleďovi atlantickom

Mnohostranná konzumná ryba obsahuje mnoho zdravých látok: Omega 3 mastné kyseliny chránia srdce a krvný obeh a podporujú zdravú činnosť mozgu, vitamín A udržiava zdravie pokožky, vitamíny B a D podporujú zdravie kostí a tvorbu krvi. Okrem toho je sleď bohatý na proteíny, preto je skutočným fitness boosterom.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 233 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,2 g

Tuky: 17,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 38 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,22 mg

Vitamín B6: 0,45 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 34 mg

Železo: 1,1 mg

Draslík: 360 mg

Horčík: 31 mg

Sodík: 117 mg