Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Morské ryby: čerstvé z mora

Potravina „morské ryby“ zahŕňa všetky v mori žijúce druhy rýb, ktoré pripadajú do úvahy ako konzumné ryby. Často sa pohybujú v húfoch a väčšinou vo veľkej hĺbke. Morské ryby sa označujú aj ako slanovodné ryby, lebo sa vyskytujú v slanej morskej vode.

Užitočné informácie

Morské ryby majú tieto špecifické vlastnosti

Morské ryby sú chuťovo skôr jemné, avšak výdatné, pretože obvykle majú skutočne vysoký obsah tuku. U dravých a morských rýb, ktoré žijú v rovníkových oblastiach, je obsah tuku nižší ako u nedravých a morských rýb zo severných oblastí. Morské ryby sú ľahko stráviteľné a sú obľúbeným zdrojom proteínov.

Detailný pohľad na čerstvé morské ryby

Ako spoznať čerstvé morské ryby

Znakom čerstvosti celých morských rýb je výrazné sfarbenie kože s priehľadnou vrstvou slizu a lesklými čiernymi očami s vypuklými šošovkami. Žiabre by mali tesne priliehať, mali by byť jasne červené a bez hlienu, šupiny by mali dobre držať.  Voňajú za morom, prípadne ako morské riasy. Rybie mäso je modrasté, priesvitné, pružné a miesta po zatlačení prstov by sa mali rýchlo vyrovnať.

Druhy morských rýb

K sleďovitým morským rybám patria napríklad sleď, sardinka, sardela a šprota. Možno z nich pripraviť vynikajúce šaláty a prílohy. Konzervujú sa nakladaním do oleja a možno ich dlho uchovávať. Treskovité morské ryby pochádzajú z rovnomenného rodu. Patrí sem treska, treska tmavá, pollock, mník modrý alebo treska škvrnitá. Treskovité morské ryby sa dobre hodia na varenie. Z ostriežovitých pochádzajú okrúhle ryby. Popri makrele a okúnikovi zlatavom k nim patrí aj tuniak, kranas, žralok ostnatý a morský čert. Všetky sa považujú za delikatesu. Halibut, platesa a platesa malá zas patria do rodu platesotvarých rýb.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú morské ryby?

Ľudia lovia, konzumujú a spracovávajú morské ryby na rôzne potraviny už tisícročia. Morské ryby sa vyskytujú vo všetkých oceánoch. Pri rozdelení na slanovodné alebo sladkovodné ryby je mimochodom rozhodujúca voda na trenie, a nie ich prevládajúce životné prostredie.


Sezónnosť

Kedy majú morské ryby svoju sezónu?

Morské ryby majú svoju sezónu, okrem zimných mesiacov v severných šírkach, takmer počas celého roka. Losos sa loví od novembra do decembra, zatiaľ čo makrela od marca do júla a sardela od apríla do septembra. Po ulovení sa morské ryby dostávajú buď priamo do obchodov, alebo sa ďalej spracovávajú. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu morské ryby použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé morské ryby

Morské ryby sa považujú za jedno z najobľúbenejších hlavných jedál po celom svete. Možno ich konzumovať surové (napríklad vo forme suši) alebo varené, pečené alebo grilované. Morské ryby sa tiež s obľubou servírujú so šalátmi alebo ľahkými prílohami.

Hlavne ryby s pevným mäsom, ako treska, sú vhodné na prípravu na panvici alebo grile. Obaľované, vyprážané ryby obľubujú hlavne deti. Za mimoriadne jednoduché a zdravé sa považuje pošírovanie. Na to je potrebný nálev z vody, octu alebo bieleho vína, soli a celého čierneho korenia alebo tiež podľa chuti aj z koreňovej zeleniny (mrkva atď.), cibule a bobkového listu.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v morských rybách

Morské ryby sú vynikajúcim zdrojom proteínov a poskytujú tiež cenné nenasýtené mastné kyseliny, ktoré chránia pred srdcovo-cievnymi chorobami. Podporujú minerálny a vitamínový režim v ľudskom organizme a sú dôležité pre zdravý imunitný systém, zdravé svaly a kosti.

Mimoriadne cenné sú aminokyseliny a jód

Mäso morských rýb má mimoriadne vysoký, biologicky cenný podiel bielkovín. Profil aminokyselín sa podobá profilu cicavcov. Podiel esenciálnych aminokyselín je pritom mimoriadne vysoký. Prítomný tuk sa vyskytuje vo forme dlhoreťazcových, polynenasýtených mastných kyselín predovšetkým v rybom oleji. Je ľahko stráviteľný. Morské ryby nemajú takmer žiadne sacharidy, avšak živiny a účinné látky a veľa stopových prvkov a vitamínov. Morské ryby obsahujú veľa jódu.