Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Treska škvrnitá: nízkokalorická, veľmi zdravá

Treska škvrnitá sa radí do čeľade treskovitých rýb. Je to slanovodná ryba a jej názov je odvodený od škvrny nad prsnou plutvou. Charakteristickým vonkajším znakom je čierna čiara na bokoch a čierna škvrna nad prsnou plutvou, ktorej sa hovorí aj „odtlačok svätého Petra“.

Užitočné informácie

Treska škvrnitá má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú tresku škvrnitú

Treska škvrnitá je príbuzná väčšej tresky, hoci dospelé exempláre môžu tiež dosiahnuť značnú dĺžku jedného metra a hmotnosť 15 kilogramov. Z týchto exemplárov sa do obchodu dostávajú iba kúsky s kosťami a kožou. Takzvaná udicová treska škvrnitá je menšia a predáva sa v celku, hoci sa neloví obvykle na udicu, ale do siete.

V predaji je tiež údená a mrazená treska škvrnitá. Údená je mimoriadne chutná, inak sa pripravuje rovnako ako bežná treska. Potom chutí pevné mäso tejto ryby príjemne za morskou rybou a vôbec nie silno ani dominantne.

Čo je potrebné vedieť o treske škvrnitej

Horná čeľusť tresky škvrnitej je väčšia ako dolná čeľusť, čo jej dodáva vzhľad žraloka. Tresku škvrnitú možno okrem toho ľahko rozpoznať podľa čiernych bočných čiar a čiernej hrudnej škvrny. Treska škvrnitá nežije hneď pod vodnou hladinou ale v hĺbkach väčších ako 20 metrov, prevažne však v blízkosti dna v hĺbkach okolo 200 metrov. Živí sa červami, rakmi a tiež zdochlinami iných rýb, preto žije v blízkosti dna. Doba trenia je od marca do júna, mladé ryby pohlavne dozrievajú približne v troch rokoch.


Pôvod

Odkiaľ pochádza treska škvrnitá?

Treska škvrnitá sa loví v týchto oblastiach:

  • Baltické more
  • Ruské a nórske Barentsovo more
  • Okolo pobrežia Faerských ostrovov
  • Okolo pobrežia Islandu
  • Pri severoamerickom pobreží Atlantiku

Sezónnosť

Kedy má treska škvrnitá svoju sezónu?

Treska škvrnitá je v predaji po celý rok, avšak najlepšie chutí v chladnom ročnom období od januára do marca.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže treska škvrnitá použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú tresku škvrnitú

V kuchyni možno tresku škvrnitú spracovať jednoducho. Považuje sa za klasickú rybu na varenie, chutí však veľmi dobre aj dusená, pečená, ako nákyp alebo údená ryba. Tresku škvrnitú možno držať v chladničke, ako každú čerstvú rybu, iba niekoľko dní a mala by sa čo najskôr spotrebovať.Účinné zložky

Čo sa skrýva v treske škvrnitej

Treska škvrnitá je nízkotučná a nízkokalorická. Poskytuje cenné proteíny a tiež značné množstvo minerálnych látok a stopových prvkov ako jód, železo, draslík a fosfor. Tieto látky podporujú imunitný systém a tiež správnu činnosť srdcovo-cievneho systému, svalov a kostí.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 77 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 17,9 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 17 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,17 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 18 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 301 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 116 mg