Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tuniak: lahôdka z hlbín

Tuniaky patria do rodu makrelovitých. Tuniak sa vyznačuje najmä svojou enormnou veľkosťou a tiež tým, že nemá takmer žiadne šupiny. Tuniak má šupiny iba na hrudi, chrbte a bočnej čiare až po chrbtovú plutvu. Tuniaky sa líšia svojím tvarom a sfarbením, majú však väčšinou modročierny chrbát, strieborné boky a často aj biele brucho.

Užitočné informácie

Tuniak má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvého tuniaka

Tuniaky patria k teplokrvným živočíchom. Telesná teplota tuniaka je od šiestich do 12 stupňov Celzia. Sú to slanovodné ryby a živia sa najmä malými sardinkami, mladými sleďmi a malými makrelami.

Tuniaky sú skupinové zvieratá a tiahnu teda morom v húfoch, pričom dokážu prekonať veľmi veľké vzdialenosti. Väčšina druhov tuniaka sa trie vždy na rovnakom mieste a to často pri pobreží. Tuniaky podľa druhu dorastajú od jedného metra do 4,5 metra dĺžky a vážia do 700 kilogramov. Vďaka svojej veľkosti majú tuniaky iba málo nepriateľov. Patria k ním však žraloky a mečiare. Poznáme tieto druhy:

  • Tuniak červený
  • Tuniak biely
  • Tuniak žltoplutvý
  • Tuniak modroplutvý

 


Pôvod

Odkiaľ pochádza tuniak?

Tuniak žije v tropických a subtropických moriach v hĺbke do 500 metrov. V týchto vodách sa aj lovia, predovšetkým v moriach okolo Japonska a Južnej Kórei. Tam je tuniak obľúbený ako chutná delikatesa. Ročne sa spracuje viac ako dva milióny ton tuniaka, 60 percent stavu tuniaka sa považuje za nadmerne lovených. Jedným z najväčších odberateľov je Japonsko, pretože tuniak sa používa na prípravu suši a sašimi.


Sezónnosť

Kedy má tuniak svoju sezónu?

Pretože tuniak patrí k druhom rýb, ktoré sa trú počas celého roka, nemá žiadnu prísne vymedzenú lovnú sezónu. Loví sa počas celého roka a preto je čerstvý v predaji kedykoľvek.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tuniak použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvého tuniaka

Tuniak je dnes v predaji v konzervách, ktoré si možno zakúpiť ako čerstvý tovar. Hodí sa na suši, na pečenie alebo na grilovanie. Pri použití na suši musí mať ryba mimoriadne vysokú kvalitu, pretože sa konzumuje surová. Na prípravu suši sa často používajú iba pekné kúsky z brucha, z ktorých sa potom narežú stejky. Trochu menšie kúsky z bokov sa spracovávajú na konzervy. Čerstvého tuniaka je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Zamrazeného tuniaka možno skladovať niekoľko mesiacov.


Recepty

Čo možno pripraviť z tuniaka


Účinné zložky

Čo sa skrýva v tuniakovi

Tuniak obsahuje, ako väčšina rýb, pre organizmus životne dôležité omega 3 mastné kyseliny, ktoré okrem iného regulujú krvný tlak. Okrem toho je tuniak tiež zdrojom vitamínu D a telu poskytuje zinok a jód. Vďaka skutočnosti, že jeho mäso obsahuje veľa bielkovín a je nízkokalorické, je tiež ideálnou potravinou pre milovníkov ľahkej stravy.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 226 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 21,5 g

Tuky: 15,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 450 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,46 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 40 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 407 mg

Horčík: 34 mg

Sodík: 43 mg