Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tuniak v konzerve: trvanlivá delikatesa

Tuniak zahŕňa osem rôznych druhov dravých rýb. Je dôležitou konzumnou rybou, jeho stavy sú však ohrozené. Tuniaka mnohí poznajú predovšetkým ako rybiu filetu v konzerve, konzumuje sa však aj surový a grilovaný.

Užitočné informácie

Tuniak v konzerve má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na tuniaka v konzerve

Tuniak v konzerve má pevnú konzistenciu podobnú mäsu a hnedosivú farbu, ktorá je variabilná v závislosti od tekutiny, v ktorej je ryba konzervovaná. Tuniak v konzerve má mierne vláknitú, neutrálnu chuť, ktorá je zdôraznená mierne slanou príchuťou. Tuniaka možno vďaka jeho chuti ideálne kombinovať s kyslastými potravinami. Do konzervy sa často k tuniakovi primiešavajú aj aromatické oleje alebo zelenina.


Pôvod

Odkiaľ pochádza tuniak v konzerve?

Tuniaky žijú vo všetkých subtropických a tropických a tiež vlažných vodách v hĺbkach do 1000 metrov. Niektoré druhy, ako napríklad tuniak žltoplutvý, sa vyskytujú výlučne v subtropických a tropických oblastiach, zatiaľ čo tuniak biely sa vyskytuje aj v Stredozemnom mori.


Sezónnosť

Kedy má tuniak v konzerve svoju sezónu?

Tuniak sa loví vo všetkých oceánoch predovšetkým počas letných mesiacov od júla do septembra. Mimo týchto mesiacov je buď chránený alebo je jeho lov nerentabilný. Tuniaka v konzerve možno kúpiť vďaka konzervácii po celý rok. Čerstvého tuniaka však možno kúpiť iba počas jeho lovnej sezóny.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tuniak v konzerve použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na tuniaka v konzerve

Tuniak v konzerve sa konzumuje buď čistý, alebo slúži ako prísada pre rôzne šaláty, prílohy či jedlá najrôznejšieho druhu. Vďaka jeho praktickému baleniu v trvanlivej konzerve ho však možno použiť aj ako ideálne, zdravé občerstvenie na cestách. Tuniaka je po otvorení nutné uchovávať zakrytého v chladničke nanajvýš dva dni, potom je už nejedlý. Neotvoreného tuniaka v konzerve však možno držať rok i viac.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v tuniakovi v konzerve

Mimoriadne cenné sú esenciálne omega 3 mastné kyseliny, ktoré sú k dispozícii hlavne u mastných rýb, ako je tuniak. Tuniak okrem toho obsahuje aj dôležité B vitamíny a minerálne látky ako horčík a vápnik.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 100 kcal

Sacharidy: 0,7 g

Bielkoviny: 22,84 g

Tuky: 0,41 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0,09 mg

Vitamín B6: 0,95 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,52 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 1,34 mg

Draslík: 226 mg

Horčík: 27 mg

Sodík: 360 mg