Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Údený okúnik: zdravá delikatesa

Okúnik je veľmi výnimočná ryba. Žije vo väčších hĺbkach – od približne 70 metrov až do úctyhodných 1000 metrov. Vyskytuje sa predovšetkým v severnom Atlantiku a patrí k ropušnicovitým rybám. Sú príbuzné, okrem iného, s morským škorpiónom a majú dokonca jedovatý osteň na prednej chrbtovej plutve a žiabrové kryty.

Užitočné informácie

Údený okúnik má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na údeného okúnika

Údený okúnik je kus údeného filé okúnika zlatavého, ktorý žije vo veľkých hĺbkach. Charakteristické sú ostnaté žiabrové kryty a zúbkovaná chrbtová plutva. Typická je aj červenkastá farba šupín a čierne oči. Počas prípravy sa mäso okúnika sfarbuje na žlto až oranžovo a získava mierne húževnatú konzistenciu. Chutí šťavnato a mierne za rybinou.

Ako prebieha údenie

Charakteristicky červené mäso okúnika sa údi za studena pri teplotách od 25 do maximálne 40 stupňov Celzia. Na to sa používa spravidla bukové drevo, pretože to dodáva rybe najlepšiu arómu. Proces údenia slúži, okrem iného, na zakonzervovanie ryby tým, že sa usmrtia zárodky. Údený okúnik je chutný, aromatický pokrm.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza údený okúnik?

Okúnik je typická dravá ryba, ktorá sa vyskytuje v severnom Atlantiku v hĺbkach do 1000 metrov. Lovná oblasť okúnika sa preto rozprestiera okolo grónskeho a islandského pobrežia až po Kanadu. Údený okúnik sa konzumuje už niekoľko storočí. V minulosti slúžil ako ideálna možnosť na dlhšie uchovávanie ulovených rýb a súčasne na ich aromatickú prípravu.


Sezónnosť

Kedy má údený okúnik svoju sezónu?

Okúnik sa loví počas celého roka, ale najväčší dopyt je spravidla v jesenných a zimných mesiacoch od septembra do marca. Údený okúnik sa vyrába väčšinou z čerstvo ulovených rýb, ale aj zo zamrazených rýb.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže údený okúnik použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na údeného okúnika

Údený okúnik je obľúbeným pokrmom v reštauráciách. Okrem toho slúži ako pokrm ale aj ako chutné občerstvenie medzi hlavnými jedlami a vďaka svojmu nízkemu obsahu tuku sa tiež hodí ako dokonalé jedlo počas nízkotučnej diéty. Chladený údený okúnik vydrží asi jeden týždeň.


Recepty

Čo možno pripraviť z údenej makrely


Účinné zložky

Čo sa skrýva v údenom okúnikovi

Údený okúnik je bohatý na proteíny a súčasne obsahuje veľmi málo tuku. Vďaka tomu je tento pokrm výslovne výhodný na tvorbu svalov a podporuje imunitný systém organizmu. Mäso ďalej obsahuje veľké množstvo selénu, ktorý má v ľudskom organizme antioxidačné účinky. Údený okúnik je preto veľmi zdravý.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 145 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 23,8 g

Tuky: 5,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 10 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,31 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 1,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 25 mg

Železo: 4,7 mg

Draslík: 367 mg

Horčík: 29 mg

Sodík: 550 mg