Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sardinky v oleji: tradičná ryba

Na chlebe, ako korenistá omáčka k špagetám alebo s oblohou z čerstvej zeleniny, konzervové sardinky v oleji sú obľúbené, chutné a majú mnohostranné využitie. Pritom ide o čerstvo ulovené sardinky, ktoré sa naložia do oleja a konzervujú sa ako trvanlivé rybie produkty. Pozrime sa trochu hlbšie do konzervy s malými rybkami.

Užitočné informácie

Konzervové sardinky v oleji majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na konzervové sardinky v oleji

Sardinka je ryba žijúca v húfe, ktorý sa najlepšie cíti pri teplote vody od 10 do 20 stupňov Celzia. Sardinka preto najradšej žije v pobrežných vodách s hĺbkou 15 až 60 metrov. Relatívne drobná ryba s modravým chrbtom má strieborné brucho a dosahuje dĺžku do 20 centimetrov.

Ako sa sardinky konzervujú

V priebehu spracovania sa sardinky spravidla zbavia šupín, vykostia a stiahnu z kože, takže ich možno konzervovať ako vhodné na priamu konzumáciu. Existujú však aj varianty s kosťami a kožou. Ako olej sa väčšinou používa taliansky olivový olej. Občas sa používa aj slnečnicový olej. Pred konzervovaním sa sardinky často marinujú v rôznom korení. Na konzervovanie sa používajú plechovky z hliníka alebo bieleho plechu. Sardinky v oleji sa považujú predovšetkým vo francúzsky a španielsky hovoriacich krajinách za skutočnú delikatesu.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú konzervové sardinky v oleji?

Jedným druhom sardiniek, ktoré sa často spracovávajú na konzervové sardinky v oleji, je sardinka európska, ktorá patrí do čeľade sleďov. Jej prirodzené prostredie sa rozprestiera od severného Atlantiku k Severnému a Baltickému moru až po Stredozemné more, kde sa loví predovšetkým v pobrežných oblastiach portugalského Algarve a juhofrancúzskeho a talianskeho pobrežia. Spracovanie prebieha v celej Európe.


Sezónnosť

Kedy majú konzervové sardinky v oleji svoju sezónu?

Keďže sú konzervové sardinky v oleji už spracovaná potravina, neexistuje tu žiadna špeciálna sezóna. Výroba však úzko súvisí s lovnými sezónami sardiniek. Sardinky sa lovia prevažne od júla do augusta, teda počas európskych hlavných letných mesiacov. Mimo tohto obdobia sa sardinky lovia iba ojedinele alebo existuje prísny zákaz lovu. Čerstvo ulovené sardinky sa pred ich spracovaním na konzervové sardinky v oleji najprv zamrazia, aby ich bolo možné spracovávať na konzervové sardinky v oleji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu konzervové sardinky v oleji použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na konzervové sardinky v oleji

Konzervové sardinky v oleji sú obľúbené občerstvenie medzi hlavnými jedlami, avšak slúžia tiež ako vynikajúci základ na prípravu rybích šalátov. Neotvorené sardinky v oleji možno držať celé roky. Otvorené sardinky je nutné skladovať v chlade a najlepšie uzatvorené a spotrebovať ich do niekoľkých dní.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v konzervových sardinkách v oleji

Sardinky v oleji obsahujú veľa cenných nenasýtených mastných kyselín. Ryby sú navyše ľahko stráviteľné a poskytujú ľudskému organizmu mnoho ďalších základných životne dôležitých a minerálnych látok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 222 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 24,1 g

Tuky: 3,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 49 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,22 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 12,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 330 mg

Železo: 2,7 mg

Draslík: 388 mg

Horčík: 205 mg

Sodík: 366 mg