Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Halibut atlantický: morský obor

Halibut atlantický patrí do rodu platesotvarých rýb a má ešte dvoch príbuzných: halibuta tmavého a pacifického. Pri dĺžke do štyroch metrov a hmotnosti do 400 kilogramov sa halibut zmestí do našich hrncov a na naše panvice iba vo veľkosti filety.

Užitočné informácie

Halibut atlantický má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na halibuta atlantického

Názov halibut (nemecky „Heilbutt“) sa vzťahuje na jednej strane na bielu spodnú prípadne slepú stranu. Na druhej strane sa vzťahuje na náboženské použitie ako „svätá platesa“ pri náboženských slávnostných hostinách. Pre halibuta atlantického je typický pár očí na pravej strane hlavy. Halibut atlantický je skutočne dravý a svoju potravu, ktorá sa skladá väčšinou z rýb, krabov a chobotníc, loví pomocou svojej nebezpečnej, dvojhrotovej chvostovej plutvy.

V prirodzenom prostredí sa dožíva do 50 rokov. Mladý halibut rastie ako okrúhla ryba a postupom času sa jeho ľavé oko presunie k pravému oku. Ryba potom pláva trochu bokom, kým nakoniec nedosiahne svoj plochý tvar. Jeho mäso je čisto biele, pevné a má jemnú chuť.


Pôvod

Odkiaľ pochádza halibut atlantický?

Halibut atlantický sa loví v Atlantiku a v Tichom oceáne. Tam žije do hĺbky 1500 metrov na morskom dne. Niekedy sa vyplavia nádherné exempláre, ktoré vážia viac ako 300 kilogramov, sú dlhé až štyri metre a môžu mať až 50 rokov. Vďaka modernej technike, ktorá si našla cestu aj do rybárstva, je dnes lov halibuta atlantického jednoduchší ako kedysi. Avšak následkom je, že je stále zriedkavejší, a preto sa chová aj umelo. Uprednostňujú sa mladšie a menšie halibuty.


Sezónnosť

Kedy má halibut atlantický svoju sezónu?

  • Umelo chovaný halibut atlantický je v predaji po celý rok.
  • Halibut tmavý sa loví uprostred leta.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže halibut atlantický použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na halibuta atlantického

Čerstvý halibut sa považuje za mimoriadnu rybiu delikatesu, ktorá má jemnú a príjemnú plnú chuť. Pevné, biele mäso možno dobre nakrájať na filety. Delikátne sú aj údené a solené výrobky z halibuta. Čerstvú rybu je nutné uchovávať v chlade a spotrebovať do niekoľkých dní. Údeného halibuta možno skladovať približne týždeň.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v halibutovi atlantickom

Halibut atlantický sa považuje za delikatesu s vynikajúcim výživovým profilom. Obsah tuku je rovnako ako obsah kalórií relatívne nízky a obsah proteínov zasa vysoký. Vďaka vysokému obsahu omega 3 mastných kyselín je prospešný pre srdce, mozog a cievy. Je potrebné zdôrazniť vysoký obsah vitamínu E a tiež jódu, selénu a železa.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 95 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 20,1 g

Tuky: 1,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 32 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,42 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,9 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 446 mg

Horčík: 28 mg

Sodík: 67 mg