Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Morská šťuka: biele mäso dravca

Morská šťuka patrí do čeľade treskovitých rýb a loví sa ako konzumná ryba. Na svete existuje 13 rôznych druhov. Morské šťuky sú dravce, ktoré sa živia takmer výlučne makrelami, sleďmi, sardinkami a šprotami.

Užitočné informácie

Morská šťuka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú morskú šťuku

Morská šťuka môže dorásť do dĺžky 1,3 metra a váži približne desať kilogramov. Má pozdĺžne, štíhle sivostrieborné telo so špicatou hlavou, širokými ústami a silnými zubami. Zadná plutva a dve chrbtové plutvy sú dlhé, prvá chrbtová plutva je krátka. Charakteristická je čierna farba jazyka, žiabier a ústnej dutiny. Ryba nemá fúziky ako jej príbuzní z čeľade treskovitých. Morská šťuka je dravá atlantická ryba, úplne podobná sladkovodnej šťuke. Mimoriadne biele mäso morskej šťuky chutí jemne „za morom“.


Pôvod

Odkiaľ pochádza morská šťuka?

Životné prostredie morskej šťuky sa rozprestiera vo veľkých častiach Atlantiku. Takisto sa nachádza v Severnom mori a Stredozemnom mori. Ryby žijúce v húfoch žijú na otvorenom mori aj v pobrežných vodách. Existuje mnoho rôznych druhov morskej šťuky, ktoré žijú na severnej i južnej pologuli. Zvláštne je to, že nikdy neprekročia rovník.


Sezónnosť

Kedy má morská šťuka svoju sezónu?

Morská šťuka sa loví takmer kedykoľvek počas roka. V predaji sú minimálne ako mrazený tovar k dispozícii po celý rok.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 18.04.2024 do 24.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže morská šťuka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú morskú šťuku

Morská šťuka je obľúbená predovšetkým v stredomorských krajinách ako Taliansko a Španielsko, kde často končí na panvici. Morskú šťuku obľubujú aj milovníci surimi, pretože sa kvôli jej vysokej kvalite stále častejšie spracováva na túto japonskú lahôdku. Čerstvú morskú šťuku možno držať v chladničke iba niekoľko dní a pri dlhšom skladovaní by sa mala zamraziť.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v morskej šťuke

Mäso morskej šťuky je nízkotučné a nízkokalorické. Poskytuje veľa vitamínu B1 a B2 a tiež veľa vápnika a fosforu, čo je dôležité pre zdravie kostí a zubov. Aj vysoký podiel jódu je dobrý na prevenciu symptómov jeho nedostatku.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 94 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 17,2 g

Tuky: 2,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 15 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,24 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 41 mg

Železo: 0,7 mg

Draslík: 294 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 101 mg