Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Treska tmavá: nízkotučná, veľa proteínov

Treska tmavá patrí do čeľade tresiek. Občas sa nazýva aj treska šedá. Oblasťou výskytu tresky tmavej je chladná oblasť okolo Islandu, Špicbergov, Nórska, Severné more a predné Baltické more.

Užitočné informácie

Treska tmavá má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú tresku tmavú

Treska tmavá žije v blízkosti dna a tiež v stredných hĺbkach. Po východe slnka a občas i neskôr popoludní sa zdržiava aj pri hladine. Treska tmavá sa vždy vyskytuje v húfe. Sušená treska tmavá sa nemecky nazýva Stockfisch, sušený a solený variant Klippfisch. Najznámejšou formou, v akej sa treska tmavá dostáva na tanier, sú rybie prsty. Ryba sa pritom rozdrví, zlisuje a obaľuje.

Vedeli ste o tom?

Nemecký názov „Seelachs“ (morský losos) pochádza z prvej svetovej vojny. Biele mäso ryby sa vtedy farbilo červenou potravinárskou farbou a predávalo sa ako náhradka lososa. Z tohto postupu vznikol názov, ktorý prebral potravinársky priemysel. Náhradkový produkt tak mal vyzerať kvalitnejšie. Dnes sa treska tmavá predáva pod týmto názvom ako samostatná ryba.


Pôvod

Odkiaľ pochádza treska tmavá?

Jej životným prostredím je prevažne severný Atlantik. Treska tmavá sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach okolo Nórska a Islandu. Veľký výskyt je tiež v Severnom mori, predovšetkým v oblastiach okolo Veľkej Británie.


Sezónnosť

Kedy má treska tmavá svoju sezónu?

Hlavná lovná sezóna tresky tmavej trvá od októbra do februára, ale loví sa aj vo zvyšných mesiacoch.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže treska tmavá použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú tresku tmavú

Treska tmavá je v predaji v rôznych variantoch: údená, farbená ako losos v oleji, ako solená a sušená ryba, ako čerstvá ryba na ľade alebo vo forme mrazeného filé. Rovnako ako sú rozmanité varianty na trhu, sú rozmanité aj možnosti prípravy. Čerstvú tresku tmavú možno uchovávať v chladničke iba niekoľko dní. Možno ju však bez problémov zamraziť a zamrazenú ju uchovávať mesiace.Účinné zložky

Čo sa skrýva v treske tmavej

Treska tmavá má veľmi málo tuku a je dobrým zdrojom bielkovín. Preto sa vynikajúco hodí na nízkosacharidovú diétu. Navyše telu poskytuje dôležité minerály, napríklad draslík. Ďalej obsahuje jód, ktorý je nutný pre vyvážený metabolizmus.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 81 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,3 g

Tuky: 0,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 6 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,35 mg

Vitamín B6: 0,29 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 374 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 81 mg