Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Šťuka: nízkokalorická konzumná ryba

Šťuka je rod dravých rýb a žije v Európe, Severnej Amerike a severnej Ázii. Sfarbenie je rôzne a závisí od životného prostredia. Chrbát je väčšinou zeleno-hnedastý a postupne k až bielemu bruchu sa farba zosvetľuje. Zelená, olivová, sivastá alebo hnedastá ryba má často výrazne svetlé fľaky, niekedy sú naznačené aj zvislé pruhy. 

Užitočné informácie

Šťuka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú šťuku

Šťuka je dravá ryba a patrí medzi sladkovodné ryby. Dorastá priemerne do asi jedného metra, pričom sa môže vyskytnúť aj dĺžka do 1,30 metra. Šťuka pritom váži od 15 do maximálne 19 kilogramov. Živí sa rôznymi druhmi rýb, a okrem toho aj žabami a malými cicavcami.

Nízkokalorická konzumná ryba s ostrými kosťami

Šťuka je obľúbenou konzumnou rybou, má však ostré kosti, takzvané kosti Y. Vďaka pravidelnému dvojradovému usporiadaniu na chrbte však odstránenie kostí nepredstavuje žiaden väčší problém a možno ho urobiť bez veľkej námahy. Mäso tejto dravej ryby je relatívne suché. Je to spôsobené malým obsahom tuku, vďaka čomu je táto ryba nízkokalorická.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza šťuka?

Šťuka sa vyskytuje iba na severnej pologuli. Je doma na severe USA a v Kanade, ale žije tiež v západnej a východnej Európe. Jej životným prostredím sú predovšetkým pobrežné oblasti jazier, rybníkov a riek. Vyskytuje sa napríklad v Bodamskom jazere, v jazere Garda, v jazere Como, v Zürišskom jazere a tiež v jazere Loch Ness. Šťuka sa loví v jej prirodzenom životnom prostredí. Chov je náročný, pretože šťuka je veľmi agresívna dravá ryba, ktorá považuje za svoju korisť a napáda aj členov vlastného druhu. Šťuky preto nemožno držať v chovných nádržiach.


Sezónnosť

Kedy má šťuka svoju sezónu?

Šťuka je ako obľúbená konzumná ryba v predaji počas celého roka. Jej hlavnou lovnou sezónou je však jún až september. Šťuka nie je zaradená medzi ohrozené lovné druhy.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 05.09.2024 do 11.09.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže šťuka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú šťuku

Mäso tejto dravej ryby sa prednostne spracováva na rybie guľky, takzvané šťučie knedličky. Aby táto chutná konzumná ryba nebola taká suchá, možno ju nakrájať na filety a naložiť do kyslého nálevu. Pre šťuku existuje nespočetné množstvo delikátnych receptov. Medzi obľúbené a známe príklady patria badenská šťuka, šťuka pečená v rúre, šťuka v omáčke z kapár, šťuka v smotanovej omáčke, šťuka na bielom víne, šťučie filety so šampiňónmi a krabmi a šťučie filety s pečenými zemiakmi.

Ako šťuku skladovať

Ak je šťuka ešte čerstvá a surová, mala by sa ihneď pripraviť. Na krátke skladovanie (maximálne jeden deň) možno dať rybu do chladničky. Tam je nutné uložiť ju priamo nad priehradku na zeleninu, pretože tu je najchladnejšie miesto. Takisto ju možno prirodzene aj zamraziť. Šťuku pritom dobre uzatvorte do mraziacich vreciek.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v šťuke

Šťuka je nízkotučná a ako každá ryba je vynikajúcim zdrojom bielkovín. Okrem toho je bohatá na vitamín D. Šťuka ďalej poskytuje organizmu dôležité minerálne látky a je mimoriadne vhodná ako nízkokalorická potravina pri diéte.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 81 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,4 g

Tuky: 0,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 15 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,15 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 20 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 304 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 74 mg